Суддя-доповідач - Білак С. В.
Головуючий у 1 інстанції - Майна Г.Є.
07 грудня 2015 рокусправа № 183/3022/15(2-а/183/124/15)
Приміщення суду за адресою: 49083, м. Дніпропетровськ, пр.імені Газети “Правда”, 29
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Шальєвої В.А. Олефіренко Н.А. , секретар судового засідання - Фірсік Д.Ю., з участю позивача - ОСОБА_1 , представника відповідача - Захожої Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області на постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30 вересня 2015 р. у справі №183/3022/15(2-а/183/124/15) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії по нарахуванню та виплати пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років.
В обґрунтування вимог посилався на те, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. У 1986 році він перебував у складі збройних сил колишнього СРСР в якості командира взводу батареї управління військової частини. Після Чорнобильської катастрофи його було прикомандировано до в/ч НОМЕР_1 та направлено в зону відчуження для ліквідації аварії на ЧАЕС. Підтвердженням зазначеного факту є відповідний запис у військовому квитку, отже він має право, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років.
Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30 вересня 2015 р. адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11 лютого 2015 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30 вересня 2015 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що ОСОБА_1 дійсно приймав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС при військовій частині з 07.05.1986 р. по 03.09.1986 р., але при цьому не вказано саме кількість днів безпосередньо у зоні відчуження, тому і права на пенсію за зниженням віку на 10 років відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у нього немає.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав.
Позивач в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2 серія НОМЕР_2 від 23 лютого 1995 року, виданого Дніпропетровською обласною радою народних депутатів (а.с. 8).
11 лютого 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви були додані документи які засвідчували, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, зокрема посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорія 2) серія НОМЕР_2 , проте йому було відмовлено в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку (а.с. 9).
Стаття 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів зменшується вік на 10 років.
Призначення та виплата пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку визначеному Правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається, у тому числі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності документів або відповідних записів в ній» від 12.08.1993 № 637 визначено, що для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
З матеріалів справи вбачається, що у 1986 році позивач перебував у складі збройних сил колишнього СРСР в якості командира взводу батареї управління військової частини 54210 (а.с. 6).
Відповідно до архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/7364 від 25 червня 2015 року, наказом командира військової частини № 43187 по стройовій частині № 3 від 07 травня 1986 року лейтенант ОСОБА_1 , який прибув для надання допомоги з організації виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зарахований на котлове забезпечення та тимчасово прикомандирований до управління полка; згідно із наказом №122 від 03 вересня 1986 року вважається таким, що вибув лейтенант ОСОБА_1 для проходження подальшої служби у в/ч НОМЕР_3 (а.с. 43).
Крім того, військовий квиток позивача містить відповідний запис начальника штабу військової частини № 43187 підполковника Чаюк про те, що в період з 11 травня по 3 вересня 1986 року позивач знаходився в секторі № 2 з надання допомоги у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 6 зворот), що також підтверджує і довідка військової частини № 43187 від 03 вересня 1986 року № 45. Даний факт також підтверджується і архівною довідкою № 179/1/15972 від 10 грудня 2014 року - дублікатом архівної довідки № 46235 від 10 лютого 2009 року, виданою Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, відповідно до якої по архівних документах військової частини № 43187 встановлено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07 травня 1986 року (наказ № 3) по 03 вересня 1986 року (наказ № 122). Місце дислокації частини за вказаний період: 2 км північніше населеного пункту Буда-Варовичи; з 13травня 1986року 2км південніше населеного пункту Димарка (а.с. 7).
Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"категорія 2 особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 серія НОМЕР_2 від 23 лютого 1995 року, видане позивачу Дніпропетровською обласною радою народних депутатів та перереєстроване 28 жовтня 1997 року за результатами перевірки правильності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року, проведеної Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 лютого 1997 року № 135 "Про перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", про що складений протокол засідання Комісії від 21 жовтня 1997 року №164 (а.с. 63).
Сукупність приведених обставин, з урахуванням приписів законодавства дає суду апеляційної інстанції підстави вважати доведеним, що на позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та особи, яка працювала у зоні відчуження у період з 11 травня по 03 вересня 1986 року, поширюється дія статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо зменшення пенсійного віку на 10 років.
Також з матеріалів справи вбачається, що позивач надав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, які оформлені відповідно до вимог чинного законодавства, а тому суд першої інстанції прийшов до вірних висновків щодо задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2015 року було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення по справі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки рішення по справі ухвалене не на користь суб'єкта владних повноважень, судовий збір за звернення до суду з апеляційною скаргою на постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30 вересня 2015 р. у справі №183/3022/15(2-а/183/124/15) у розмірі 80,39 грн. (110% від ставки судового збору, що підлягала сплаті при зверненні з адміністративним позовом) підлягає присудженню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30 вересня 2015 р. у справі №183/3022/15(2-а/183/124/15) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Присудити на користь Державного бюджету України з бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області (37950865) судовий збір у розмірі 80 (вісімдесят) грн. 39 коп.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 07 грудня 2015 року, в повному обсязі ухвала складена 08 грудня 2015 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.
Головуючий суддя С.В. Білак
Судді Н.А. Олефіренко
В.А.Шальєва