ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
09 грудня 2015 року м. Київ № 826/23821/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Держземагенства у Васильківському районі Київської області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління Держземагенства у Васильківському районі Київської області про визнання протиправним та скасування рішення №РВ-3200178562015 від 01.09.2015 та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/23821/15 та призначено судове засідання на 03.12.2015.
В судовому засіданні 03.12.2015 суд, враховуючи клопотання відповідача про розгляд справи без участі уповноваженого представника, ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження, відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Водночас, суд, досліджуючи матеріали справи, встановив, що ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1, а Управління Держземагенства у Васильківському районі Київської області знаходиться за адресою: Київська область, м. Васильків, вул. Паризької Комуни, 46.
В частині другій статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відтак, враховуючи, що місцезнаходженням і позивача, і відповідача є Київська область, то дана справа територіально не підсудна Окружному адміністративному суду міста Києва.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі з'ясувалося, що справа територіально підсудна іншому суду.
Відповідно до частин четвертої - восьмої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Ухвала про відмову в передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, постановлена у судовому засіданні, не викладається окремим документом і оскарженню не підлягає. Заперечення проти цього може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що, оскільки місцезнаходженням і позивача, і відповідача є Київська область, то справа підлягає передачі до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 19, 22, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Передати справу № 826/23821/15 за позовом ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у Васильківському районі Київської області про визнання протиправним та скасування рішення №РВ-3200178562015 від 01.09.2015 та зобов'язання вчинити дії до Київського окружного адміністративного суду.
2. Ухвалу направити сторонам.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя О.П. Огурцов