ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
02 грудня 2015 року м. Київ № 826/26084/15
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Федорчук А.Б., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до ВДВС Макарівського районного управління юстиції
ПАТ "КБ "Надра"
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернулася з позовом до ВДВС Макарівського районного управління юстиції, ПАТ "КБ "Надра" про відкриття впровадження ВП№47771634 Відділом державної виконавчої служби Макарівського районного управління юстиції неправомірним; скасувати всі Рішення, прийняті під час впровадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для повернення позовної заяви.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 19 КАС України визначено, що адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивачем, на виконання вимог ст. 106 КАС України, зазначена адреса позивача, а саме: АДРЕСА_1, та адреса відповідача (ВДВС Макарівського районного управління юстиції), а саме: 08000, Київська обл., м. Макарів, вул. Фрунзе 26, (ПАТ "КБ "Надра"), а саме: 04053, м. Київ, вул. Артема 15.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовну заяву ОСОБА_1 звернулася з позовом до ВДВС Макарівського районного управління юстиції, ПАТ "КБ "Надра" про відкриття впровадження ВП№47771634 Відділом державної виконавчої служби Макарівського районного управління юстиції неправомірним; скасувати всі Рішення, прийняті під час впровадження не належить розглядати Окружним адміністративним судом міста Києва.
Відповідно до п. 7 ст. 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною другою ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
ПАТ "КБ "Надра" не є суб'єктом владних повноважень в розумінні п. 7 ст. 3 КАС України.
При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що дана справа підлягає розгляду Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі викладеного та керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, ст.ст. 160, 165 КАС України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1.Позовну заяву ОСОБА_1 повернути.
2.Ухвалу про повернення позовної заяви надіслати позивачу негайно.
3.Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
4. Повернути позивачу позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена за правилами встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук