Постанова від 07.12.2015 по справі 826/24675/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07 грудня 2015 року № 826/24675/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання протиправними дій, зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку,

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» (надалі - ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.», позивач) до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників (надалі - МГУ ДФС - Центральний офіс з ОВП, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.10.2015р. №0002183901, від 26.10.2015р. №0002193901, про визнання протиправними дій щодо нарахування пені у розмірі 394 420,00 грн. та зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку з орендної плати за землю, шляхом скасування нарахованої пені в сумі 394 420,57 грн.

Свої позовні вимоги ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» обґрунтовує тим, що позивач помилково перерахував кошти по орендній платі за землю на рахунок земельного податку, однак, виявивши помилкове перерахування коштів одразу звернувся до відповідача із заявою про перерахування помилково сплачених коштів на належний рахунок №33210812799006 (орендна плата з юридичних осіб).

Позивач стверджує, що факт помилкового перерахування визначеної в декларації з плати за землю грошового зобов'язання не на той рахунок, не може розцінюватися як порушення податкового законодавства, оскільки це не призвело до ненадходження відповідної суми податку до бюджету у визначений законом строк, позивачем сплачено орендну плату в загальному розмірі5 164 693,20 грн., у строки, встановлені положеннями п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України.

Відповідач подав суду письмові заперечення, у яких зазначив, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства належить виключно платнику, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником.

З урахуванням вимог ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.

ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» зареєстроване Шевченківською районною м. Києві державною адміністрацією, реєстраційний номер 10741020000017773 від 14.06.2006р.

Код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ: 34431547.

МГУ ДФС - Центральним офісом з ОВП на підставі наказу від 29.09.2015р. №828, згідно пп. 20.1.4 п.20.1 ст_20. пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У» з питань порушення граничного терміну сплати орендної плати за січень - травень 2015 року.

За результатами перевірки відповідачем складено Акт від 09.10.2015р. № 1008/28-10-39-10/34431547, згідно з висновками якого встановлено, що ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» допущено порушення п.287.3 ст. 287 Податкового кодексу України. А саме, несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку (орендна плата) за січень, лютий, березень, квітень, травень 2015 року.

За результатами перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0002183901 від 26.10.2015р., яким позивачу на підставі статті 126 Податкового кодексу України визначено штраф в розмірі 20% в сумі 860 782,19 за платежем: орендна плата з юридичних осіб та податкове повідомлення-рішення №0002193901 від 26.10.2015 року, яким позивачу на підставі статті 126 Податкового кодексу України визначено штраф в розмірі 10% в сумі 86 078 грн. 22 коп. за платежем: орендна плата з юридичних осіб.

Окрім того, за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку (орендної плати) податковим органом на підставі ст. 129 Податкового кодексу України нараховано позивачу у картці особового рахунку з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності пеню в сумі 394 420,57 грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, є Податковий кодекс України (надалі - ПК України), який набрав чинності 01.01.2011 року.

Згідно п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

При цьому, приписами ст. 38 ПК України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку. Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи.

В свою чергу, особливості справляння податку за землю передбачені положеннями розділу XIII ПК України.

Положеннями п. 269.1. ст.. 269 ПК України встановлено, що платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно ст. 270.1. ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Положеннями пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Згідно ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до п. 286.2 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 287.1 ст. 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

За правилами п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу (ст. 126 ПК України).

В той же час, положеннями п. 290.1. ст.. 290 ПК України, що є загальною нормою як для земельного податку так і для орендної плати, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Тобто, саме Бюджетним кодексом України визначаються загальні вимоги до порядку та процедури здійснення платежів до відповідного бюджету.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України плата за землю зараховується до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів.

Згідно ч. 5 ст. 78 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Відповідно до Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого наказом Державного казначейства України 26.06.2002р. №122 (далі Положення), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2002 р. за №594/6882 єдиний казначейський рахунок (далі ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП).

Згідно п. 2.1. Положення ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством, учасниками СЕП є Державне казначейство України та Головні управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Для відображення операцій, проведених через СЕП протягом банківського дня, у центрі оброблення СЕП Державному казначейству України та Головним управлінням Державного казначейства України відкрито технічні рахунки.

Так, на думку податкового органу позивач нібито допустив порушення ст.. 287 ПК України, що полягає у несвоєчасній сплаті узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку (орендна плата) за січень, лютий, березень, квітень, травень 2015 року.

В той же час, як вбачається з матеріалів справи, позивач помилково сплатив визначені за податковою декларацією з плати за землю податкові зобов'язання в рахунок земельного податку, а не орендної плати.

Зокрема, відповідно до платіжних доручень №1015217 від 18.02.2015 року, №1015526 від 20.03.2015 року, №1015817 від 17.04.2015 року, №1016105 від 22.05.2015 року, №1016379 від 17.06.2015 року, №1016681 від 22.07.2015 року позивачем сплачено орендну плату в загальному розмірі 5 164 693,20 грн. у строки, встановлені положеннями п. 287.3 ст. 287 ПК України.

Згідно із платіжними дорученнями призначенням платежу в них зазначено орендну плату з юридичних осіб. В даних платіжних дорученнях є зазначення технічного рахунку №33211811799006 замість потрібного технічного рахунку №33210812799006.

Листом МГУ ДФС - Центрального офісу з ОВП №19418/10/28-10-23-26 від 06.08.2015р. повідомлено позивача про наявність у нього станом на 05.08.2015р. податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб (код платежу 18010600).

Окрім того, листом МГУ ДФС - Центрального офісу з ОВП №19785/10/28-10-23-26 від 11.08.2015р. позивачу направлено запит про надання пояснень щодо несвоєчасності сплати орендної плати за січень-травень 2015 року.

Позивач листом від 01.09.2015р. повідомив МГУ ДФС - Центральний офіс з ОВП, що оренду плату сплачено своєчасно у повному обсязі, але на інший технічних рахунок.

Також позивач зазначає, що підтверджується наявними матеріалами справи, що помилку у реквізитах платежу не було вчасно виявлено, оскільки протягом 2015 року товариству надано 10 довідок про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, а також, в електронному кабінеті не було відображено недоїмку з орендної плати за землю.

Позивач, виявивши помилкове перерахування коштів по орендній платі за землю на рахунок земельного податку №33211811799006, згідно вищевказаних платіжних доручень, звернувся до МГУ ДФС - Центрального офісу з ОВП із заявою за №5/07 від 27.07.2015 року, в якій просив перерахувати помилково перераховані кошти на загальну суму 5 164 693,20 грн. з рахунку №33211811799006 (земельний податок з юридичних осіб) на рахунок №33210812799006 (орендна плата з юридичних осіб).

Відповідачем вказану суму перераховано на належний рахунок №33210812799006 (орендна плата з юридичних осіб).

Таким чином, невірне зазначення позивачем, як платником орендної плати, номера рахунку бюджету не призвело до ненадходження відповідної суми податку до бюджету у визначений законом строк, оскільки у відповідності до наявних у матеріалах справи платіжних доручень №1015217 від 18.02.2015 року, №1015526 від 20.03.2015 року, №1015817 від 17.04.2015 року, №1016105 від 22.05.2015 року, №1016379 від 17.06.2015 року, №1016681 від 22.07.2015 товариством сплачено орендну плату в загальному розмірі 5 164 693,20 грн. у строки, встановлені положеннями п. 287.3 ст. 287 ПК України.

Факт помилкового перерахування визначеної в декларації з плати за землю грошового зобов'язання не на той рахунок, не може розцінюватися як порушення податкового законодавства.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17.03.2015 року у справі К/800/67871/14.

З огляду на вищевикладене, оскільки у даному конкретному випадку помилкове перерахування позивачем на неналежний рахунок не вплинуло на виконання обов'язку платника зі сплати податку, підстави для застосування до позивача штрафу в порядку п. 126.1 ст. 126 ПК України відсутні, а, відтак, оскаржувані податкові повідомлення-рішення №0002183901 та 0002193901 від 26.10.2015 року є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 08.08.2013 року у справі №К/9991/38036/12.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо нарахування пені у розмірі 394 420,00 грн. та зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку з орендної плати за землю, шляхом скасування нарахованої пені суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом; у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Згідно з п. 129.4 ст. 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Як вбачається з картки особового рахунку по орендній платі з юридичних осіб ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» за 2015 рік, податковим органом нараховано позивачу пеню в сумі 394 420,57 грн.

В той же час, враховуючи те, що відповідно до платіжних доручень №1015217 від 18.02.2015 року, №1015526 від 20.03.2015 року, №1015817 від 17.04.2015 року, №1016105 від 22.05.2015 року, №1016379 від 17.06.2015 року, №1016681 від 22.07.2015 року товариством сплачено орендну плату в загальному розмірі 5 164 693,20 грн. у строки, встановлені положеннями п. 287.3 ст. 287 ПК України, суд приходить до висновку, що підстави для застосування пені по орендній платі за землю у відповідача були відсутні, а отже, позовні вимоги в цій частині також є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач, як суб'єкт владних повноважень не виконав покладений на нього законом обов'язок і не довів правомірність своїх дій та винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і наявність підстав для їх задоволення.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 26.10.2015 р. №0002183901, від 26.10.2015 р. №000219390.

Визнати протиправними дії Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників щодо нарахування товариству з обмеженою відповідальністю «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» пені у розмірі 394 420,00 грн.

Зобов'язати Міжрегіональне головне управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників внести зміни до картки особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» з орендної плати за землю, шляхом скасування нарахованої пені в сумі 394 420,57 грн.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» (код за ЄДРПОУ 34431547) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 20 119,22 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко