Ухвала від 07.12.2015 по справі 821/3715/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

07 грудня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3715/15-а

Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Циганій С.І., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106, 107 КАС України за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до Відділу державної виконавчої служби Суворовського районного управління юстиції у м.Херсоні, третя особа: ОСОБА_1 про скасування постанови в частині накладення арешту на нерухоме майно,

встановив:

До Херсонського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю “Кей-Колект” з позовом до відділу державної виконавчої служби Суворовського районного управління юстиції у м.Херсоні, третя особа ОСОБА_1, в якому просить скасувати постанову ВДВС Суворовського РУЮ у м.Херсоні від 30.03.2009р. в частині накладення арешту на нерухоме майно - квартиру, що розташована в АДРЕСА_1.

Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Статтею 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно із статтею 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

З аналізу норм КАС України вбачається, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Зокрема, практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Для вирішення питання про правильність застосування строку звернення до суду необхідно з'ясувати, коли розпочався перебіг цього строку, а також які строки звернення до суду, встановлені нормами норми КАС (загальні - ст.99 КАС України, або спеціальні - ст.181 КАС України) підлягають застосуванню.

З аналізу наведених норм Кодексу адміністративного судочинства, суд приходить до висновку, що всі адміністративні справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби, вчинених під час проведення виконавчих дій, розглядають з особливостями, установленими статтею 181 КАС України, а на адміністративні справи щодо оскарження інших рішень, дій або бездіяльності органів Державної виконавчої служби, не пов'язаних з проведенням виконавчий дій поширюються встановлені загальні правила КАС України.

Предметом розгляду даної справи є оскарження рішення органу Державної виконавчої служби, складеного під час проведення виконавчих дій.

Таким чином, суд зазначає, що в даному випадку підлягає застосуванню строк, в межах якого може бути подано позов до адміністративного суду, встановлений ч.2 ст.181 КАС України, згідно якої позовну заяву може бути подано у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

В позовній заяві позивач зазначає, що про порушення ДВС (відповідачем) його прав ТОВ "КЕЙ-Колект" дізнався лише 09.07.2015р. при звернення до нотаріуса, що підтверджується відповідним витягом (копія додана до п/з) з державного реєстру прав власності на нерухоме майно, де проставлено дату та час формування (09.07.2015р. 18:13:58).

Позовна заява ТОВ "Кей-Колект" надійшла до Херсонського окружного адміністративного суду 04.12.2015р., що підтверджується штампом вхідної кореспонденції.

У відповідності до штампу поштової установи на конверті, позовна заява була відправлена (прийнята поштовим відділенням) 02.12.2015р.

Тобто позивач звернувся до суду з істотним пропуском визначеного статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України строку звернення до суду.

При цьому, кінцевий строк за яким збігає десятиденний строк з дня коли особа (позивач) дізналася про порушення своїх прав становить 19.07.2015р.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 28.10.2015р. у справі №821/2337/15-а, позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до відділу державної виконавчої служби Суворовського районного управління юстиції у м.Херсоні, треті особи: ОСОБА_1, публічне акціонерне товариство "УкрСиббанк" про скасування постанови б/н від 30.03.2009р. в частині накладення арешту на нерухоме ма та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без розгляду.

Тобто позивач про своє порушенне право знав заздалегіть та вже звертався до суду.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Приписами ч.2 ст.181 КАС України передбачено особливості провадження у справах даної категорії, до яких віднесено і скорочені строки звернення до суду, а саме те, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів. Отже, 10-денний строк визнано законодавцем достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що її права, свободи чи інтереси порушено, визначилася, чи буде вона звертатися до суду із відповідним позовом.

До позову позивач не додав клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Позивачем не наведено будь-яких об'єктивних причин пропуску цього строку, які б перешкоджали своєчасному зверненню його до суду.

Суд зазначає, що поновлення строку відбувається виключно за клопотанням сторони із зазначенням належних та допустимих доказів поважності причини пропуску такого строку. Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Позивачем не надано доказів наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду, тобто обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій.

Суд звертає увагу на те, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Таким чином, цей позов подано позивачем з порушенням 10-денного строку для звернення до адміністративного суду, передбаченого ч.2 ст.181 КАС України.

Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

З урахуванням того, що позивачем пропущений строк звернення до суду, а із позовної заяви не вбачається поважних підстав щодо поновлення строку звернення, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Керуючись ст.ст.69, 70, 99, 100, 106, 107, 160, 165 КАС України, суд -

ухвалив:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “КЕЙ-КОЛЕКТ” до відділу державної виконавчої служби Суворовського районного управління юстиції у м.Херсоні, третя особа: ОСОБА_1 про скасування постанови в частині накладення арешту на нерухоме майно - залишити без розгляду.

Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами - надіслати позивачу.

Роз'яснити позивачу, що після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду, він має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.

Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Циганій С.І.

кат. 11.5