Постанова від 04.12.2015 по справі 819/3393/15

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/3393/15

04 грудня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Чепенюк О.В.,

суддів Мартиць О.І., Ходачкевич Н.І.,

при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання нечинним рішення, зобов'язання утриматися від вчинення певних дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр, відповідач), в якому просить:

- визнати нечинним рішення конкурсної комісії від 23 жовтня 2015 року, яким для зайняття посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі рекомендований ОСОБА_4;

- зобов'язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру в особі голови скасувати рішення конкурсної комісії від 23 жовтня 2015 року, яким для зайняття посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі рекомендований ОСОБА_4, і призначити повторний конкурс на заміщення вакантної посади;

- зобов'язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру в особі голови утриматися від виконання рішення конкурсної комісії від 23 жовтня 2015 року, яким для зайняття посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі рекомендований ОСОБА_4.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2015 року відповідно до статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач та ОСОБА_4 приймали участь у конкурсі на заміщення вакантної посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області. За результатами письмового іспиту та проведеної співбесіди з кандидатами на посаду, рішенням конкурсної комісії від 23 жовтня 2015 року рекомендований для зайняття вакантної посади ОСОБА_4 З таким рішенням конкурсної комісії ОСОБА_1 не погоджується, оскільки вважає, що виявив глибокі знання Конституції України та законів України при складанні письмового іспиту, дав вичерпні відповіді на запитання членів конкурсної комісії на співбесіді. Натомість, інший кандидат на посаду, ОСОБА_4, при співбесіді надав неповні та нечіткі відповіді на питання конкурсної комісії.

Також позивач зазначає, що з липня 2013 року працює на посаді начальника відділу Держземагентства у Тернопільському районі Тернопільської області, за час перебування на посаді забезпечував виконання завдань відділу, досяг найкращих результатів у роботі. Вважає, що відповідно до статті 27 Закону України «Про державну службу» має переважне право на заміщення вакантної посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області і просування по службі.

У судовому засіданні позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у адміністративному позові. Зауважили, що чинне законодавство гарантує рівне право доступу громадян до державної служби. У спірному випадку проведена необ'єктивна оцінка результатів оцінювання та співбесіди, і відповідно прийняте протиправне рішення про визначення переможця конкурсу на заміщення вакантної посади, чим порушено право ОСОБА_1 на доступ до державної служби. Наполягали, що у спірних правовідносинах ОСОБА_1 як висококваліфікований спеціаліст має переважне право на заміщення вакантної посади в порядку просування по службі.

Позивач, представник позивача просили позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, зазначених у письмових запереченнях проти позову, поданих до суду 19 листопада 2015 року (а. с. 54-58), додаткових поясненнях, поданих до суду 26 листопада 2015 року, 02 грудня 2015 року (а. с. 95-98, 208-209) та пояснив суду таке.

Держгеокадастром організовано та проведено конкурс на заміщення вакантної посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області у відповідності та у порядку, визначеному Законом України «Про державну службу», Порядком проведення конкурсу на заміщення вакантних посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 169 від 15 лютого 2002 року (далі - Порядок № 169), забезпечено рівність прав усіх учасників конкурсу на заміщення вакантної посади. При цьому, ОСОБА_1 у розумінні статті 27 Закону України «Про державну службу» не має переважного права на заміщення вакантної посади, оскільки у даному випадку позивач працює в територіальних органах Держземагентства, а не Держгеокадастру.

Також представник відповідача зазначив, що позивачем не доведено необ'єктивності в діях конкурсної комісії. До складу конкурсної комісії входять висококваліфіковані, фахові спеціалісти, професійно підготовлені, які колегіально прийняли рішення за результатами проведеного іспиту та співбесіди з кожним кандидатом, враховуючи досвід роботи, освітній рівень в галузі державного управління кандидатів, і рекомендували на зайняття вакантної посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області ОСОБА_4 Відтак, вважає, що підстави для скасування рішення конкурсної комісії від 23 жовтня 2015 року відсутні.

Крім того, представник Держгеокадастру зауважив, що рішення конкурсної комісії носить рекомендаційний характер та не порушує прав позивача.

Також представник відповідача зазначив, що адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень; завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективного державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права.

У спірному випадку колегіальним органом в межах своїх повноважень та з дотриманням встановленого чинним законодавством порядку (процедури) прийнято оскаржуване рішення, підстави для його скасування та призначення повторного конкурсу відсутні.

Представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Третя особа ОСОБА_4 позовні вимоги не визнав, зазначив, що подав усі необхідні документи для участі у конкурсі на заміщення вакантної посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області, був допущений до іспиту, який склав успішно та пройшов співбесіду. Вважає рішення конкурсної комісії правомірним, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові та речові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Держгеокадастру № 138-ок від 21 серпня 2015 року оголошено конкурс на заміщення вакантних посад начальників Головних управлінь Держгеокадастру в областях та начальників територіальних органів Держгеокадастру в областях нижчого рівня, зокрема, начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області (а. с. 166-181).

Оголошення про проведення конкурсу опубліковано в газеті «Праця і зарплата» № 32 (948) за 26 серпня 2015 року і розміщене на офіційному сайті Держгеокадастру (http://land.gov.ua) та містило вимоги до кандидатів на посаду та перелік документів, які необхідно подати для участі у конкурсі (а. с. 188-190). Визначено, що документи подаються протягом 30 календарних днів з дня оголошення про проведення конкурсу.

Для участі у конкурсі на заміщення вакантної посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області подали документи, зокрема, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а. с. 62, 66, 69-90, 99-147), які були допущені до складання письмового іспиту.

Склад конкурсної комісії для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад керівників територіальних органів Держгеокадастру визначений згідно з наказами голови Держгеокадастру № 177-ок від 28 вересня 2015 року, № 184-ок від 02 жовтня 2015 року, відповідно до якого головою конкурсної комісії призначений перший заступник голови ОСОБА_5, секретарем - заступник директора департаменту - начальник відділу роботи з кадрами територіальних органів департаменту кадрової політики та персоналу ОСОБА_6, визначено 12 членів конкурсної комісії (а. с. 184-187).

21 жовтня 2015 року проведено конкурсний відбір на заміщення вакантних посад начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та начальників територіальних органів Держгеокадастру у Тернопільській, Запорізькій областях нижчого рівня. Відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії Держгеокадастру від 23 жовтня 2015 року № 11 до участі у конкурсі на заміщення вакантних посад начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та начальників територіальних органів Держгеокадастру у Тернопільській, Запорізькій областях нижчого рівня з'явилися 39 осіб. На посаду начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області документи подали, зокрема, ОСОБА_1 та ОСОБА_4, які за результатами складання письмового іспиту згідно з екзаменаційною відомістю від 21 жовтня 2015 року набрали таку кількість балів: ОСОБА_1 - 14, ОСОБА_4 - 13 (а. с. 59-61). Як зазначено в змісті протоколу конкурсної комісії знання кандидатів оцінювалось за п'ятибальною системою, максимальна кількість балів - 25; оцінка проводилася 13 членами конкурсної комісії, які прийняли спільне рішення щодо оцінки відповідей на кожне з питань екзаменаційних білетів; після оцінювання результати іспиту доведено до відома кожному кандидату.

В подальшому кандидати, які успішно склали іспит, у тому числі ОСОБА_1 та ОСОБА_4, були допущені та пройшли співбесіду. За результатами підведених підсумків іспиту та співбесіди з кандидатами, конкурсна комісія Держгеокадастру вирішила рекомендувати голові Держгеокадастру: ОСОБА_4 призначити на посаду начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області; ОСОБА_1 не рекомендувати для зайняття вакантної посади. Рішення конкурсної комісії прийнято одноголосно (а. с. 59-61). Позивач не погоджується з таким рішенням конкурсної комісії, а тому звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.

При вирішенні публічно-правового спору судом враховано наступне.

Згідно із частиною другою статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, тобто предметом спору можуть бути рішення конкурсної комісії за результати конкурсу.

Суспільні відносини, пов'язані зі створенням правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, регулює Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями).

Право на державну службу мають громадяни України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір, або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України (стаття 4 Закону України «Про державну службу»).

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну службу» прийняття на державну службу на посади третьої - сьомої категорій, передбачених статтею 25 цього Закону, здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України. Порядок проведення конкурсу для вступу на державну службу регулюється Положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Дані про вакансії посад державних службовців підлягають публікації та поширенню через засоби масової інформації не пізніш як за один місяць до проведення конкурсу.

Пунктом 3 Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2012 року № 45, передбачено, що у разі наявності вакантної посади керівника територіального органу міністр, керівник центрального органу виконавчої влади протягом одного місяця після утворення вакантної посади обирає кандидата на посаду з кадрового резерву або такого, що пройшов стажування, та подає ОСОБА_7 міністрів Автономної Республіки Крим, голові відповідної місцевої держадміністрації пропозицію щодо погодження призначення на посаду керівника територіального органу чи приймає у тижневий строк після утворення вакантної посади рішення про оголошення конкурсу на її заміщення. За результатами конкурсу міністр, керівник іншого центрального органу виконавчої влади подає протягом двох тижнів ОСОБА_7 міністрів Автономної Республіки Крим, голові відповідної місцевої держадміністрації пропозицію щодо погодження призначення на посаду керівника територіального органу, який є переможцем конкурсу.

Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 169. Відповідно до пункту 2 Порядку № 169 конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця повинен забезпечувати конституційне право рівного доступу до державної служби громадян України.

Для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців наказом (розпорядженням) керівника відповідного державного органу, який здійснює призначення на посаду державного службовця, утворюється конкурсна комісія у складі голови, секретаря і членів комісії. Очолює конкурсну комісію заступник керівника державного органу. До складу конкурсної комісії входять представники кадрової та юридичної служб, а також окремих структурних підрозділів апарату державного органу (пункт 3 Порядку № 169).

Умови проведення конкурсу в окремому державному органі відповідно до цього Порядку визначаються його керівником, який призначає на посади та звільняє з посад державних службовців. Рішення про проведення конкурсу приймається керівником органу за наявності вакантної посади державного службовця (пункт 6 Порядку № 169).

Конкурс проводиться поетапно:

1) публікація оголошення державного органу про проведення конкурсу в пресі або поширення його через інші засоби масової інформації;

2) прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, та їх попередній розгляд на відповідність встановленим кваліфікаційним вимогам до відповідного рівня посади;

3) проведення іспиту та відбір кандидатів (пункт 9 Порядку № 169).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 169 державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов'язаний опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.

Як вбачається з матеріалів справи, конкурс на заміщення посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області оголошено у відповідності до наведених вимог Закону України «Про державну службу», Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2012 року № 45, Порядку № 169, опубліковано оголошення, прийнято документи у кандидатів, які виявили бажання взяти участь у конкурсі на заміщення вакантної посади, проведено попередній розгляд документів кандидатів на відповідність встановленим кваліфікаційним вимогам до відповідного рівня посади, допущено кандидатів ОСОБА_1 та ОСОБА_4 до проходження іспиту.

Також відповідачем дотримано вимоги щодо формування складу конкурсної комісії, передбачені пунктом 3 Порядку № 169. Як зазначено вище, головою конкурсної комісії призначений заступник керівника державного органу, до складу конкурсної комісії увійшли представники кадрової та юридичної служб, контролю за дотриманням антикорупційного законодавства, а також окремих структурних підрозділів Держгеокадастру - департаменту землеустрою, використання та охорони земель, відділу економічного регулювання земельних відносин департаменту міжнародної співпраці та ринку земель, відділу взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами і методологічної роботи департаменту державного земельного кадастру, департаменту топографо-геодезичної і картографічної діяльності, відділу державної експертизи управління державної експертизи, а також спеціалісти Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (а. с. 184-187).

Отже, судом не встановлено порушень порядку оголошення конкурсу, формування складу конкурсної комісії, прийняття та розгляду документів на участь у ньому. Представник позивача у своїх поясненнях також зауважував на дотримання відповідачем порядку організації та проведення конкурсу, не погоджуючись лише з об'єктивністю оцінювання рівня знань кандидатів.

Відповідно до пунктів 19, 23 Порядку № 169 іспит проводиться конкурсною комісією державного органу, в якому оголошено конкурс, з метою об'єктивної оцінки знань і здібностей кандидатів на посаду державних службовців; порядок проведення іспиту у державному органі та перелік питань на перевірку знання законодавства з урахуванням специфіки функціональних повноважень цього державного органу та його структурних підрозділів затверджується керівником органу, в якому проводиться конкурс, відповідно до цього Порядку та Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців.

Конкурсна комісія на підставі розгляду поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит, на своєму засіданні здійснює відбір осіб для зайняття вакантних посад державних службовців (пункт 25 Порядку № 169).

Якщо жоден з кандидатів не рекомендований конкурсною комісією для зайняття вакантної посади державного службовця, оголошується повторний конкурс (пункт 27 Порядку № 169).

Згідно з пунктом 29 Порядку № 169 рішення комісії приймається простою більшістю голосів присутніх на її засіданні членів конкурсної комісії. У рішенні комісії, що подається керівнику державного органу, обов'язково зазначаються пропозиції щодо призначення конкретного кандидата на вакантну посаду державного службовця та визначаються кандидатури для зарахування до кадрового резерву.

Конкурсна комісія повідомляє кандидатів про результати конкурсу протягом трьох днів після його завершення (пункт 31 Порядку № 169).

Рішення про призначення на посаду державного службовця та зарахування до кадрового резерву приймає керівник державного органу на підставі пропозиції конкурсної комісії протягом місяця з дня прийняття рішення конкурсною комісією (пункт 32 Порядку № 169).

Загальний порядок проведення іспиту кандидатів на заміщений вакантних посад державних службовців, затверджений наказом Головного управління державної служби України 08 липня 2011 року №164, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 липня 2011 року за № 930/19668.

Порядок проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад начальників головних управлінь Держгеокадастру в областях та м. Києві, начальників територіальних органів Держгеокадастру в областях нижчого рівня, затверджений наказом Держгеокадастру 30 квітня 2015 року № 33-ок (далі - Порядок) (а. с. 149-160).

Відповідно до пунктів 1.3, 1.5 Порядку метою проведення іспиту є об'єктивна оцінка знань та здібностей кандидатів на заміщення вакантних посад головних управлінь Держгеокадастру в областях та м. Києві, начальників територіальних органів Держгеокадастру в областях нижчого рівня. Об'єктивність проведення іспиту забезпечується рівними умовами (тривалість іспиту, зміст, кількість питань, підрахунок результатів) та відкритістю інформації про них єдиними критеріями оцінки.

Пунктом 1.6 Порядку передбачено, що проведення іспиту для кандидатів на заміщення вакантних посад передбачає перевірку та оцінку знань Конституції України, Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» з урахуванням специфіки функціональних повноважень територіальних органів Держгеокадастру в сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Згідно з пунктами 3.4, 3.7 Порядку іспит складається письмово за екзаменаційними білетами, які пропонуються кандидату на його відбір і відкривається у присутності кандидатів на заміщення вакантних посад під час складання іспиту; загальний час для підготовки відповіді на екзаменаційний білет становить 60 хвилин.

Після закінчення часу, відведеного на складання іспиту, проводиться перевірка відповідей та їх оцінювання всіма членами конкурсної комісії. Члени конкурсної комісії приймають спільне рішення щодо оцінки відповіді на кожне питання екзаменаційного білета (пункт 4.3 Порядку).

Як вбачається з витягу з протоколу № 11 засідання конкурсної комісії для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад від 23 жовтня 2015 року та копій письмових відповідей на екзаменаційні білети кандидати протягом 60 хвилин складали письмовий іспит за екзаменаційними білетами: ОСОБА_1 - білет № 29, ОСОБА_4 - білет №11.

За результатами оцінювання відповідей сума балів у ОСОБА_1 - 14, у ОСОБА_4 - 13. Будь-яких порушень порядку проведення іспиту судом не встановлено.

Оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_4 успішно склали іспит (набрали більше 50 відсотків від максимальної суми балів, яка складає 25 балів), то були допущені для проведення співбесіди.

За результатами іспиту та проведеної співбесіди конкурсною комісією з кожним з кандидатів, з урахуванням фахового та освітнього рівня кандидатів, конкурсна комісія Держгеокадастру прийняла рішення рекомендувати голові Держгеокадастру призначити на посаду начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області ОСОБА_4

Таке рішення конкурсної комісії прийняте у відповідності до пункту 25 Порядку № 169, тобто на підставі розгляду поданих кандидатами документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами шляхом голосування всіх членів конкурсної комісії.

Судом не встановлено порушень порядку відбору осіб для зайняття вакантних посад начальника територіального органу Держгеокадастру, процедура відповідачем дотримана, а рішення про результати відбору прийняте колегіальним органом за результатами одноголосного голосування щодо визначення переможця конкурсу.

Суд не бере до уваги обґрунтування позивача про те, що на письмовому іспиті ОСОБА_1 виявив глибокі знання, оскільки останній з 25 можливих балів набрав лише 14, а ОСОБА_4 - 13 балів, тобто показавши майже однаковий рівень знань.

Також суд зазначає, що саме до повноважень конкурсної комісії належить оцінювання професійного рівня, знань та здібностей, кваліфікації кандидатів на заміщення вакантної посади керівника територіального органу Держгеокадастру як за результатами письмового іспиту, так і під час проведення співбесіди, такі питання відносяться до внутрішньої компетенції конкурсної комісії. З цих підстав суд не бере до уваги обґрунтування позивача та його представника щодо необ'єктивності оцінювання відповідей на іспиті та питань, поставлених членами комісії на співбесіді.

Отже, конкурсною комісією було забезпечено законність та об'єктивність конкурсу, а тому підстав для скасування рішення конкурсної комісії від 23 жовтня 2015 року, яким для зайняття посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області рекомендований ОСОБА_4, не вбачається.

Крім того, аналіз зазначених вище норм дає підстави вважати, що на вакантну посаду державного службовця може бути призначений лише переможець конкурсу, а не особа, яка хоча і успішно здала іспит, але при цьому не була відібрана для призначення на посаду.

Протокол засідання конкурсної комісії з рішеннями щодо кандидатів та рекомендаціями призначити їх на вакантні посади відповідає вимогам Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців.

Про результати проведеного конкурсу кандидатів повідомлено шляхом їх розміщення 26 жовтня 2015 року (календарний день - понеділок) на офіційному сайті Держгеокадастру (http://land.gov.ua) (а. с. 16-19), тобто в межах строку передбаченого пунктом 31 Порядку № 169. Разом з тим, недотримання даного строку не впливає на результати конкурсу та не є підставою для їх скасування.

Суд також враховує, що відповідно до пункту 32 Порядку № 169 рішення про призначення на посаду державного службовця та зарахування до кадрового резерву приймає керівник державного органу на підставі пропозиції конкурсної комісії протягом місяця з дня прийняття рішення конкурсною комісією. Тобто, рішення конкурсної комісії носить рекомендаційний характер та не є обов'язковим для виконання.

З приводу переважного права ОСОБА_1 на заміщення посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області і просування по службі у відповідності до статті 27 Закону України «Про державну службу», то такі обґрунтування є безпідставними та не підлягають застосуванню до спірних правовідносинах.

Так, статтею 27 Закону України «Про державну службу» передбачено, що просування по службі державного службовця здійснюється шляхом зайняття більш високої посади на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України та Кабінетом Міністрів України, або шляхом присвоєння державному службовцю більш високого рангу. Державний службовець має право брати участь у конкурсі на заміщення вакантної посади. Переважне право на просування по службі мають державні службовці, які досягли найкращих результатів у роботі, виявляють ініціативність, постійно підвищують свій професійний рівень та зараховані до кадрового резерву.

В розумінні статті 27 Закону України «Про державну службу» просування по службі державного службовця - це зайняття більш високої посади або присвоєння державному службовцю більш високого рангу. Як встановлено судом ОСОБА_1 на даний час працює начальником відділу Держземагентства у Тернопільському районі Тернопільської області, а претендує на посаду начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області, що не є більш високою посадою у порівнянні з тою посадою, яку займає на даний час ОСОБА_1

Відтак, позовні вимоги позивача про визнання нечинним рішення конкурсної комісії від 23 жовтня 2015 року, яким для зайняття посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області рекомендований ОСОБА_4, та зобов'язання Держгеокадастр в особі голови скасувати рішення конкурсної комісії від 23 жовтня 2015 року, яким для зайняття посади начальника відділу Держгеокадастру у Тернопільському районі Тернопільської області рекомендований ОСОБА_4, і призначити повторний конкурс на заміщення вакантної посади до задоволення не підлягають.

Відносно вимоги щодо зобов'язання Держгеокадастр в особі голови утриматися від виконання рішення конкурсної комісії від 23 жовтня 2015 року, то суд звертає увагу, що постанова про зобов'язання утриматися від вчинення певний дій приймається, якщо відповідач вчиняє протиправні дії, які порушують права та інтереси позивача. У спірному випадку, з огляду на наведені вище обставини, судом не встановлено протиправних дій Держгеокадастру в особі його голови, які порушують права та інтереси ОСОБА_1

Крім того, суд вважає за необхідне акцентувати увагу на тому, що завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої 11.03.1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Діючим законодавством встановлена процедура прийняття відповідних рішень щодо заміщення вакантних посад державних службовців, і суд не може підміняти цю процедуру та адміністративного суб'єкта, до компетенції якого віднесено прийняття відповідних рішень.

Суд є правозастосовуючим органом, тобто, не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку вирішує справи.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази та норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що відповідач довів правомірність оскаржуваного рішення, позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 86, 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання нечинним рішення, зобов'язання утриматися від вчинення певних дій та зобов'язання вчинити певні відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 09 грудня 2015 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

Суддя Мартиць О.І.

Суддя Ходачкевич Н.І.

копія вірна

Суддя Чепенюк О.В.