10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"02" грудня 2015 р. Справа № 806/4887/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
ОСОБА_2,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю позивача та представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу ,
У вересні 2015 року позивач звернувся з позовом до Міністерства оборони України, в якому просив визнати дій протиправними щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги внаслідок інвалідності, зобов'язати призначити та виплатити таку одноразову грошову допомогу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право на отримання одноразової грошової допомоги в разі інвалідності, яка йому встановлена з 20.09.2012 року. Вказав, що відповідно до вимог чинного законодавства звернувся через Житомирський ОВК до Міністерства оборони України із відповідною заявою, до якої буди долучені всі необхідні документи для призначення та виплати такої допомоги, однак отримав листа про відмову у призначенні та виплаті такої одноразової допомоги.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_3 про призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі інвалідності.
Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_3 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови КМ України від 28.05.2008 року №499.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення та нарахування одноразової грошової допомога у разі інвалідності військовослужбовців, як складової їх соціального захисту, регулюються правовими нормами Закону України від 20 грудня 1991 року N 2011-XII "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон N 2011-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.
За змістом статті 16 зазначеного Закону N 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Така одноразова грошова допомога призначається і виплачується також у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин.
За приписами частини шостої статті 16-3 Закону N 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Встановлено, що відповідно до протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв (протокол №1311 від 05.07.2012 року) осколкові поранення лівої руки, ніг, поперекової ділянки, контузія (1984р.), захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
Таке рішення узгоджується із висновком спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 04.07.2012року №694/Ж.
Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії ААБ № 239898 від 05.10.2012року Житомирська обласна МСЕК-2 з 20.09.2012року позивачу встановила ІІІ групу інвалідності, яка зумовлена пораненнями, контузією та захворюваннями, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
08.10.2012року ОСОБА_3, Позивачу по справі, було видано відповідне посвідчення серії ААВ № 006100 інваліда ІІІ групи, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
17 червня 2015року позивач звернувся через Військового комісара Житомирського ОМВК до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому 20.09.2012 року третьої групи інвалідності, яка зумовлена пораненнями, контузією та захворюваннями, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. До заяви були додані перелічені судом копії довідки Житомирської обласної МСЕК-2, витягу із протоколу №1311 від 05.07.2012року Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, висновку спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 04.07.2012року №694/Ж, а також копія витягу із наказу про звільнення і копії документів, необхідних для перерахування нарахованих коштів на його банківський рахунок.
За результатами розгляду заяви позивача, листом Управлінням організаційного, соціального забезпечення та тарифікації Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 31.07.2015року за підписом т.в.о. начальника цього управління позивачу через Житомирський ОВК було повідомлено про відсутність права на виплату вказаної допомоги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що звернення позивача від 17.06.2015року щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у встановлені законодавством строки не розглянуто, оскільки лист відповідача не можна розцінювати як рішення Міністерства оборони України про результати розгляду звернення позивача.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
На день подання позивачем зазначеної заяви механізм розгляду таких звернень та механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності визначається правовими нормами Постанови КМ України від 25 грудня 2013 р. N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
Разом з тим, пунктом 2 вказаної постанови встановлено, що особи, які до набрання чинності Порядку, затвердженого цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Позивач отримав право на призначення вказаної допомоги з 20.09.2012 року, а тому має право на її призначення та виплату відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. N 499 (надалі-Порядок N 499).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що подання позивачем до Житомирського ОМВК вказаної заяви та доданих до неї документів повністю узгоджується із вимогами п.3 Порядку N 499.
За приписами абзацу 2 п.7 Порядку N 499 відповідач, Міністерство оборони України, як Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що лист Управлінням організаційного, соціального забезпечення та тарифікації Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 31.07.2015 року за підписом т.в.о. начальника цього управління не можна розцінювати як рішення Міністерства оборони України про результати розгляду звернення позивача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при розгляді звернення позивача від 17.06.2015 року відповідачем допущена протиправна бездіяльність, яка призвела до порушення прав позивача, передбачених статтями 16-16-3 Закону N 2011-XII.,а тому вони підлягають судовому захисту виключно шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_3 від 17.06.2015 року та зобов'язання Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_3 про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови КМ України від 28.05.2008року №499.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду без змін.
За таких обставин, доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що ґрунтується на належних та допустимих доказах.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Міністерство оборони України залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" жовтня 2015 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.В.Одемчук
судді: А.Ю.Бучик
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "02" грудня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10000
3- відповідачу: Міністерство оборони України пр-т Повітрофлотський , 6,м.Київ,03168
- ,