Справа № 148/7199/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Робак С.О.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
01 грудня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Сторчака В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області на постанову Тульчинського районного суду Вінницької області від 27 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі- позивач) до Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області (далі - відповідач) про перерахунок пенсії,
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу; зобов'язати відповідача нарахувати позивачу доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), та виплачувати її, щомісяця починаючи з 07.04.2011 з урахуванням раніше виплачених сум, а саме одну мінімальну заробітну плату.
Відповідно до постанови Тульчинського районного суду Вінницької області від 27.12.2013 позов задоволено частково: визнано дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст. 39 Закону № 796-XII та відмовою від її перерахунку і виплати; зобов'язано відповідача, перерахувати та виплачувати позивачу підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, встановлене ст.39 Закону № 796-XII в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, починаючи з 20.04.2011 та виплатити їй різницю між перерахованою та фактично виплаченою доплатою до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру починаючи з 20.04.2011 по 22.07.2011 включно, а починаючи з 23.07.2011 виплату пенсії проводити на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2011" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2012" з врахуванням Постанови Кабінету Міністрів України №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" прийнятої 06.07.2011, якою встановлено розміри виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та Постанови Кабінету Міністрів України №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що, позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Тульчинському районі Вінницької області як непрацюючий пенсіонер, згідно копії пенсійного посвідчення № 423860 від 30.11.2004.
Відповідно до копії паспорта, вона зареєстрована і постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, який згідно постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106 /додаток 1/ віднесено до зони посиленого радіологічного контролю.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23.07.2011, при вирішенні справ цієї категорії щодо розміру пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам проживаючим в зоні посиленого радіоекологічного контролю, застосуванню підлягають положення ст. 39 Закону № 796-XII. А починаючи із 23.07.2011 правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ судам необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та Постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".
Колегія судів погоджується з висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 39 Закону № 796-XII пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях посиленого радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах встановлених частиною першою цієї статті.
У відповідності до ч. 1 ст. 39 Закону № 796-XII громадянам, які проживають на територіях посиленого радіоактивного забруднення, проводиться доплата в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю 1 мінімальна заробітна плата.
Однак, вказана доплата проводиться позивачці в розмірі 5 грн. 20 коп., що встановлено Постановою КМУ № 836 "Про компенсації виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 51 Закону № 796-XII визначено, що особам, віднесеним до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком.
Разом з тим, ч.ч. 1 та 2 ст. 39 на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 було замінено однією частиною, відповідно до якої громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а ч. З ст. 51 цього Закону викладено у такій редакції, що особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Проте, такі зміни визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008, а відтак, дія ст. 39 та ч. 3 ст. 51 Закону № 796-XII знову була відновлена у попередній редакції з 22.05.2008.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Так, Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011.
Відтак до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23.07.2011 при вирішенні справ цієї категорії щодо розміру пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам проживаючим в зоні посиленого радіоекологічного контролю, застосуванню підлягають положення ст. 39, 51 Закону № 796-XII.
При цьому з 23.07.2011 правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ судам необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та Постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".
На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення заявлених позовних вимог у спосіб та межах передбачених законодавством.
Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України , суд
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Тульчинського районного суду Вінницької області від 27 грудня 2013 року - без змін.
Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4