Ухвала від 30.11.2015 по справі 820/9240/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2015 р.Справа № 820/9240/15

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бегунца А.О.

Суддів: Рєзнікової С.С. , Старостіна В.В.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2015р. по справі № 820/9240/15

за позовом Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод"

до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області

про визнанння протиправними дій та скасування наказу,

ВСТАНОВИЛА:

Публічне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" (далі - позивач, ПАТ "Вовчанський агрегатний завод"), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (далі - відповідач, ГУ ДСНС) в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд: визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, як суб'єкта владних повноважень у виданні наказу №208 від 04.09.2015 року на проведення планової перевірки публічного акціонерного товариства “Вовчанський агрегатний завод”, який не відповідає діючому законодавству України; скасувати наказ № 208 від 04 вересня 2015 року Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про проведення планової перевірки Публічного акціонерного товариства “Вовчанський агрегатний завод”, яка повинна була бути проведена з 07 вересня по 18 вересня 2015 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 року вказаний адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо включення Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до плану - графіка перевірки суб'єктів господарювання Вовчанським районним відділом ГУ ДСНС України у Харківській області на ІІІ квартал 2015 року. Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області з прийняття наказу № 208 від 04.09.2015 року "Про проведення планової перевірки об'єкту" щодо проведення перевірки Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод". Скасовано наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області № 208 від 04.09.2015 року "Про проведення планової перевірки об'єкту" щодо проведення з 07.09.2015 року по 18.09.2015 р. перевірки Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.

Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, а також на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та об'єктивність рішення суду першої інстанції, просив залишити її без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін.

У судовому засіданні представники сторін підтримали свої правові позиції по справі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представників позивача та відповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ПАТ “Вовчанський агрегатний завод” пройшов у встановленому законодавством України процедуру державної реєстрації та зареєстрований юридичною особою 27.06.1998 року, номер запису 1 454 120 0000 000051, основним видом діяльності якого за КВЕД 2010 є 30.30 виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування, що підтверджується копією виписки з ЄДР ЮО та ФО-П від 05.06.2015 року.

Начальником Вовчанського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області полковником служби ОСОБА_3 17.06.2015 року затверджено план - графік перевірки суб'єктів господарювання Вовчанським районним відділом ГУ ДСНС України у Харківській області на третій квартал 2015 року, складений заступником начальника Вовчанського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області ОСОБА_4, згідно якого позивача включено до плану - графіка з початком перевірки 07.09.2015 року та датою закінчення 18.09.2015 року на 10 робочих днів. У графі вказаного графіку “ступінь ризику” зазначено - високий.

Як вбачається з офіційного сайту ГУ ДСНС www.kharkiv.mns.gov.ua 19.06.2015 року відповідачем був розміщений план-графік перевірки суб'єктів господарювання Вовчанським районним відділом ГУ ДСНС України у Харківській області на III квартал 2015 року, згідно якого відповідачем включено ПАТ “Вовчанський агрегатний завод” до плану - графіка з початком перевірки 07.09.2015 року та датою закінчення 18.09.2015 року на 10 робочих днів.

25 серпня 2015 року позивачем отримано повідомлення від ГУ ДСНС у Харківській області про проведення планової перевірки № 010-7326/151 від 25.08.2015 року.

04 вересня 2015 року ГУ ДСНС у Харківській області був прийнятий наказ (з основної діяльності) № 208 “Про проведення планової перевірки об'єкту” з переліком об'єктів, які підлягають плановій перевірці у вересні 2015 року, що є додатком до наказу № 208, в якому ПАТ “Вовчанський агрегатний завод” зазначено як об'єкт, який підлягає плановій перевірці у вересні 2015 року, а саме з 07.09.2015 року по 18.09.2015 року.

Позивач, не погодившись із вказаним рішенням відповідача, звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваний наказ не відповідає вимогам законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007, № 877-V (далі - Закон № 877) планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду (абз. 4 ч. 1 ст. 5 Закону).

Частиною 2 статті 5 Закону № 877 передбачено, що орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності. З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).

Пунктом 4 Постанови КМУ № 306 від 29.02.2012 року “Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки” (далі - Постанова № 306) встановлено, що до суб'єктів господарювання із середнім ступенем ризику відносяться суб'єкти потенційно-небезпечних об 'єктів.

Пунктом 6 Постанови № 306 встановлено, що планові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням суб'єктами господарювання із середнім ступенем ризику законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки здійснюються не частіше ніж один раз на три роки.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось представниками сторін у судовому засіданні, остання планова перевірка позивача здійснювалася з 22 по 26 березня 2013 року.

Пунктом 2.2. Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МНС України, затвердженого МНС України від 25.05.2012 р. № 863 (далі - Порядок № 863) планові перевірки суб'єктів господарювання здійснюються відповідно до квартальних планів-графіків, які затверджуються керівником відповідного органу Держтехногенбезпеки України до 20 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Згідно ч. 4 ст. 5 Закону № 877, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Частиною 1 ст. 7 Закону № 877 встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначаються переліки питань для здійснення планових заходів, які затверджуються його наказом. У межах переліку питань кожен орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу має визначити ті питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль) (абз. 5, 6 ч. 2 ст. 5 Закону).

При цьому, у п. 2.5. та п. 2.6 Порядку № 863 встановлено, що для здійснення планової або позапланової перевірки суб'єктів господарювання орган Держтехногенбезпеки України видає наказ про проведення перевірки, на підставі якого оформляється посвідчення на проведення перевірки (додаток 1), що підписується керівником або уповноваженою ним особою відповідного органу Держтехногенбезпеки України та реєструється у Журналі реєстрації посвідчень на проведення перевірки (додаток 2).

Згідно пункту 2.8 Порядку № 863, орган Держтехногенбезпеки України не пізніше ніж за десять календарних днів до дня здійснення планової перевірки надає/вручає особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі (відповідальній посадовій особі) суб'єкта господарювання повідомлення про проведення планової перевірки (додаток 3).

Всупереч вищезазначеним нормам повідомлення ГУ ДСНС у Харківській області про проведення планової перевірки № 010-7326/151 було складено відповідачем та отримано ВАТ “Вовчанський агрегатний завод” 25.08.2015 року, тобто за відсутності прийнятого рішення про проведення планової перевірки позивача, що суперечить встановленому чинним законодавством порядку.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наказ на проведення планової перевірки має бути прийнятим відповідачем з достатнім запасом часу для можливості направлення, після його прийняття, об'єкту перевірки повідомлення про проведення планової перевірки, яке не пізніше ніж за десять календарних днів до дня здійснення планової перевірки надається/вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі (відповідальній посадовій особі) суб'єкта господарювання.

Крім того, наказ було прийнято ГУ ДСНС у Харківській області лише 04.09.2015 року, в той час, коли згідно плану - графіку, перевірка позивача була запланована з 07.09.2015 року по 18.09.2015 року, тобто за три дні до її початку.

Як свідчать письмові докази, позивачем на адресу начальника ТУ Держгірпромнагляду в Харківській області ОСОБА_5, в.о. начальника ГУ ДСНС у Харківській області ОСОБА_6, начальнику міжрайуправління ГУ Держсанепідслужби в Харківській області ОСОБА_7, голові Вовчанської РДА 14 травня 2015 року за вих. № 858-4-63 направлено Повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки, згідно додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України № 956 від 11.09.2002 року “Про ідентифікацію потенційно-небезпечних об'єктів”, в якому за результатами проведеної ідентифікації встановлено, що об'єктів підвищеної небезпеки на території ПАТ “Вовчанськии агрегатний завод” не виявлено.

Після проведення перевірки вказаних у зазначеному документі даних, позивач 26.08.2015 року за вх. № 712, отримав Повідомлення про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки ПАТ “Вовчанський агрегатний завод”, узгодженим та підписаним начальником УДН та К ГУ ДСНС України у Харківській області ОСОБА_8, у п. 5 якого викладено висновок за результатами проведеної ідентифікації, згідно якого ПАТ “Вовчанський агрегатний завод” визнано потенційно небезпечним.

Згідно даних Реєстру об'єктів підвищеної небезпеки, розміщеного на офіційному сайті Держгірпромнагляду України http://dnop.gov.ua/ у Державному реєстрі об'єктів підвищеної небезпеки по Харківській області 2013-2014 р.р. ПАТ “Вовчанський агрегатний завод” не перебуває.

Як вбачається із оскаржуваного наказу відповідача № 208 від 04.09.2015 року, його прийнято на виконання, зокрема, Розпорядження КМУ від 14.05.2015 року №476-р “Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік” з метою виконання Плану основних заходів у сфері цивільного захисту на 2015 рік, затвердженого наказом ДСНС України № 279 від 27 травня 2015 року, якими визначено та сплановано здійснити заходи щодо об'єктів , що належать суб'єктам господарювання з високим ступенем ризику від провадження господарської діяльності разом із іншими центральними органами виконавчої влади за окремим планом та не стосуються суб'єктів господарювання із середнім ступенем ризику.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач діяв з перевищенням наданих йому повноважень щодо включення Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до плану - графіка перевірки суб'єктів господарювання Вовчанським районним відділом ГУ ДСНС України у Харківській області на ІІІ квартал 2015 року та прийняття наказу № 208 від 04.09.2015 року.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про задоволення позовних вимог та правомірно вийшов за межі позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо включення Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до плану - графіка перевірки суб'єктів господарювання.

Отже, доводи апеляційної скарги позивача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.

З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2015р. по справі № 820/9240/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_9

Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_10 ОСОБА_11

Повний текст ухвали виготовлений 07.12.2015 р.