02 грудня 2015 р.м.ОдесаСправа № 814/3565/14
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Середа О. Ф.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
секретаря Мамедової С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Кворум - Нафта» до Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про скасування податкового повідомлення рішення, -
24 листопада 2014 року ТОВ «Кворум - Нафта» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про скасування податкового повідомлення рішення 18 листопада 2014 року №0021242204.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 січня 2015 року адміністративний позов задоволений.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог, з підстав порушення судом норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що в листопаді 2014 року відповідачем проведено фактичну перевірку ТОВ «Кворум-Нафта» з питань додержання порядку здійснення розрахункових операцій, введення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів на АЗС, що знаходиться за адресою: Миколаївська область, Очаківський район, м. Очаків, вул. Чижикова, 139/1, результати якої оформлено актом № 0134/14/29/22/32938047 від 03 листопада 2014 року.
Перевіркою було встановлено порушення позивачем п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме неведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (зберігання) на загальну суму 7146,07грн.
18 листопада 2014 року на підставі акту перевірки ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0021242204 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14292,14грн.
Оскаржуючи податкове повідомлення-рішення позивач вказує на відсутність з його боку порушень п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки встановлений відповідачем надлишок паливно - мастильних матеріалів не перевищує відносну похибку 0,8% у бік збільшення або зменшення від різниці з даними бухгалтерського обліку, а тому не може свідчити про проведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (зберігання).
Так, згідно п. 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) здійснюється в порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Наказом Міністерства фінансів України від 20 січня 1999 року №246, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 листопада 1999 року за №751/4044, затверджено Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 Запаси (надалі - ПСБУ-9), яке визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності.
Відповідно до п.п.4.2.2.1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (далі Інструкція), затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзвязку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20 травня 2008 року №281/171/578/155, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за №805/15496, визначено, що об'ємно - масовим статичним методом визначається маса нафти і нафтопродукту за їх об'ємом, густиною та температурою. Об'єм нафти і нафтопродуктів визначається за допомогою градуйованих резервуарів та засобів вимірювань рівня нафти і нафтопродуктів у резервуарах, залізничних цистернах, танках суден або за повною місткістю мір (автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах).
Підпунктом 4.2.2.2 Інструкції визначено, що границі відносної похибки методу не мають перевищувати, зокрема:
+- 0,5% - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів від 100 т. і більше;
+- 0,8% - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів до 100 т. і відпрацьованих нафтопродуктів.
Аналогічні положення містяться у ГОСТ 26976-86 «Нефть и нефтопродукты. Методы измерения массы», затвердженому Постановою Держстандарту СРСР від 26 серпня 1986 року №2495 (пункт 3.1), на який є посилання у підпункті 4.2.2.2 Інструкції.
Абзаци третій та четвертий підпункту 2.3.1.4 ГОСТ 26976 визначають, що статистичний метод застосовують при вимірюванні маси продукту у градуйованих ємностях (вертикальні та горизонтальні резервуари, транспортні ємності та ін.). Об'єм продукту в резервуарах визначають за допомогою градуювальних таблиць резервуарів за значеннями рівня наповнення, виміряним рівнеміром, метроштоком або металевою вимірювальною рулеткою. У ємностях, градуйованих на повну місткість, контролюють рівень наповнення, та визначають об'єм за паспортними даними.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем за результатами проведеної перевірки виявлено надлишок ПММ на загальну суму 7146,06грн.
При цьому, відносна похибка у бік збільшення або бік зменшення від різниці з даними бухгалтерського обліку підприємства не перевищувала 0,8 %.
Наявна похибка по деяких позиціях пального пояснюється природним убутком нафтопродуктів при прийманні, зберіганні, відпуску на АЗС у другій кліматичній зоні України, в яку входить Миколаївська область. Бензин, дизельне паливо в залежності від виду, виробника, додатків тощо можуть змінювати свої об'ємні характеристики в залежності від кліматичних умов та виду їх зберігання. Зниження температури повітря на один градус викликає в дизельному паливі збільшення щільності на сім міліграмів в кожному кубічному сантиметрі.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що неможливо в ході інвентаризації домогтися повного співпадання нафтопродуктів між фактичною кількістю та даними бухгалтерського обліку щодо його первинної кількості.
Для визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися об'ємно - масовий статистичний, об'ємно - масовий динамічний, прямий масовий (статистичне зважування та зважування під час руху) і об'ємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976.
Як зазначалось раніше, підпункт 4.2.2.1 Інструкції визначає, що: об'ємно - масовим статистичним методом визначається маса нафти і нафтопродукту за їх об'ємом, густиною та температурою. Об'єм нафти і нафтопродуктів визначається за допомогою градуйованих резервуарів та засобів вимірювань рівня нафти і нафтопродуктів у резервуарах, залізничних цистернах, танках суден або за повною місткістю мір (автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах).
Підпункт 4.2.5.1 Інструкції визначає, що: об'ємним методом вимірюється лише об'єм нафтопродукту. Для вимірювань об'єму нафтопродуктів на АЗС використовуються ПРК і ОРК, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об'єму та вартості виданої дози.
Підпункт 4.3.2.9 Інструкції визначає, що: об'єм нафти або нафтопродукту в резервуарі визначають за різницею загального об'єму та об'єму підтоварної води та/або льоду.
До того ж, під час розгляду справи не встановлено, що замір об'єму нафтопродуктів здійснювався саме із застосуванням об'ємного методу за допомогою ПРК, що має відліковий пристрій для індексації ціни, об'єму.
Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що позивачем надано суду достатньо доказів правомірності своїх дій та відсутності фактів порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За таких обставин, оскільки суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про задоволення позовних вимог, тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 січня 2015 року залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: О.І. Шляхтицький