Ухвала від 30.11.2015 по справі 826/16538/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/16538/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Губська Л.В.

УХВАЛА

Іменем України

30 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Губської Л.В.,

Суддів: Ісаєнко Ю.А.,

Оксененка О.М.,

при секретарі: Агаркові Б.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 10 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Аграрної біржі до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Аграрна біржа, звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників, що полягає у невиконанні пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України щодо повернення Аграрній біржі сплачених сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 2360166,00 грн., зокрема у неподанні відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення відповідних сум коштів з бюджету; та зобов'язати відповідача такі дії здійснити.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 10 вересня 2015 р. адміністративний позов задоволено частково.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду. Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, тому фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено і вбачається з матеріалів справи, що позивач зареєстрований як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Міжрегіональному головному управлінні ДФС - Центральному офісі з обслуговування великих платників.

Відповідно до Акту звірення розрахунків від 09.07.2015 №5294-20, станом на 30.06.2015р. в Аграрної біржі наявна переплата авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 2 360 166,00 грн.

Враховуючи наявну переплату, Аграрна біржа звернулась до Центрального офісу з обслуговування великих платників із заявами на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань від 07.07.2015 №316/60-06 на суму 561 241,00 грн. та від 17.07.2015 №331/60-06 на суму 1 798 925,00 грн., на що відповідач листами від 27.07.2015 №19006/10/28-10-20-3-20 та від 04.08.2015 №19190/10/28-10-20-3-20 повідомив про те, що контролюючим органом розглядається можливість перерахування коштів з авансових внесків з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності.

Вказані обставини і стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції погодився з доводами позивача щодо протиправної бездіяльності податкового органу і зобов»язав останнього підготувати висновок про повернення позивачеві надміру сплачених сум грошових зобов»язань у сумі 2000000,00 грн., при цьому, врахував часткове зарахування наявної переплати в рахунок погашення грошового зобов»язання з інших платежів.

Суд апеляційної інстанції погоджує такий висновок суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, відповідно до п. 14.1.115. ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Статтею 43 Податкового кодексу України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Порядок повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання встановлено Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним Наказом Міністерства доходів і зборів № 882/1188 від 30.12.2013 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 року за № 146/24923 (далі - Порядок).

Відповідно до п.5 та п.6 Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої сум Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені.

Пунктом 7 Порядку передбачено, що орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1. Пунктом 10 Порядку визначено, що на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

Як свідчать матеріали справи, 06.08.2015р. позивач звернувся до Центрального офісу з обслуговування великих платників з листом №349/60-06 про перерахунок переплати авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 360 166,00 грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДФС, а саме: земельного податку у сумі 52 345,46 грн., орендної плати за земельну ділянку у сумі 14 208,66 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 12 120,31 грн., податку на доходи фізичних осіб у розмірі 281 491,57 грн. та про перерахунок переплати авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 2000000,00 грн. на поточний рахунок Аграрної біржі та вказані реквізити.

Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників було підготовлено та направлено до органу Казначейства висновки від 28.08.2015 №6718-20/8, №6719-20/8, №6720-20/8 та№6721-20/8 про повернення з бюджету авансованих внесків з податку на прибуток на загальну суму 360 166,00 грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання з інших платежів.

При цьому, в частині перерахування суми надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток, у розмірі 2 000 000,00 грн. на поточний рахунок Аграрної біржі, відповідач, в порушення вищенаведених положень порядку та Податкового кодексу, не виконав покладених на нього обов'язків, не підготував та не направив до органу казначейства висновок про повернення з бюджету надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи і судове рішення ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

Оскільки, при відкритті апеляційного провадження апелянту було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення по суті, він підлягає стягненню, відповідно до ст.88 КАС України.

Частиною 3 статті 2 Закону України «Про судовий збір» установлено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

В свою чергу, ставка судового збору за подання даного адміністративного позову мала складати 73,08 грн., тобто, судовий збір за подання апеляційної скарги складає 80,38 грн.

Керуючись ст.ст.41,195,196,198,200,205,206,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 10 вересня 2015 р. - залишити без змін.

Стягнути з Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників несплачений при поданні апеляційної скарги судовий збір в сумі 80 (вісімдесят) грн. 38 (тридцять вісім) коп. (рахунок - 31211206781007, код ЄДРПОУ - 38004897, МФО банку - 820019, отримувач - УДКСУ у Печерському районі, банк - ГУДКСУ у м. Києві, призначення платежу- *;101;Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський апеляційний адміністративний суд, Код класифікації доходів бюджету 22030001.).

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту.

Ухвала в повному обсязі складена 03 грудня 2015 року.

Головуючий-суддя Л.В.Губська

Судді Ю.А.Ісаєнко

О.М.Оксененко

Головуючий суддя Губська Л.В.

Судді: Оксененко О.М.

Ісаєнко Ю.А.