Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 2а-241/10
Провадження № -
"01" жовтня 2010 р. м. Коростень
Коростенський міськрайонний суд
Житомирської області
в складі: головуючої - судді Куліченко М.В.
розглянувши в м. Коростені цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м.Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення невиплачених кошт, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м.Києві державної адміністрації недовиплачені кошти, які передбачені ст.39 ЗУ “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ за період з 01.09.2005 року по 01.01.2009 року, мотивуючи це тим. що являється потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає та працює в зоні гарантованого добровільного відселення. Позивач вважає, що проведення виплат в твердих сумах, встановлених Постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року, а не в розмірах визначених ЗУ “Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ порушує його права.
В судове засідання позивач надав заяву, в якій просить розглянути справу в його відсутність, вимоги позову підтримує в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві, просить розглянути в письмовому провадженні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, в якому просив розглянути справу в його відсутність, позову не визнають.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав. Судом встановлено.що позивач проживає в зоні гарантованого добровільного відселення. яким є м Коростень (л.с.4). Працює в ВАТ «ОСОБА_2 Аваль» Коростенському відділенні і не отримує кошт відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ ... , яким встановлені компенсації та доплати громадянам, що проживають та працюють на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, зоні гарантованого добровільного відселення, проводиться доплата в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат. Непрацюючі пенсіонери отримують доплату до пенсії в цих же розмірах.
Суд погоджується з доводами позову про те, що ці вимоги Закону "Про статус...” відповідачами порушувались, позивач не отримував зазначених кошт в відповідних розмірах , вимоги позову є обгрунтованими . в межах строку позовної давності, визначеного ст. 99 КАС України, тому, суд частково задовольняє цей позов. Крім тою, згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» дію статті 39 ЗУ “Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ зупинено на період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року, тому кошти за 2008 рік підлягають стягненню, починаючи з 22.05.2008 року, а позов підлягає частковому задоволенню.
Що стосується стягнення кошт за ст.39 Закону, то суд позов задовольняє частково, з застосуванням сг..99 КАС України, за період з 22.05.2008 року, так як позивач звернувся до суду 22.05.2009 року.
Вимоги позову про стягнення виплат, передбачених ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “, є частково обгрунтованими, бо суд встановив, що відповідно до Закону України "Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" від 10 лютого 2000 року № 1445-Ш (далі -Закон № 1445-ІП) фінансуються за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення (далі - Фонд) та інших джерел, визначених законодавством України.
Фонд утворюється у складі Державного бюджету України, кошти Фонду зараховуються на окремий рахунок Державного бюджету України, а розпорядником коштів Фонду є Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ( далі - МНС України)- ст. ст. 1-3 Закону № 1445-ІП .
Порядок використання коштів Фонду визначався постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 року № 987 "Про затвердження Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення", яка втратила чинність у зв'язку з прийняттям постанови від 16 вересня 2005 року № 931 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи" та від 20 вересня 2005 року № 936 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року 936 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян. якіпроводиться через управління соціального захисту населення населення місі
врахуванням наведеного, відповідно до Порядку використання коштів Державного бюджету України на виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи,* затвердженого Наказом № 147 від 02.04.2004 року Міністерства праці та соціальної політики України - , за якими головним розпорядником бюджетних коштів, призначених для видатків на соціальний захист громадян, постраждали)! внаслідок Чорнобильської катастрофи є Міністерство Праці та соціальної політики України, а на місцях відповідм Управління праці та соціального захисту населення та Управління Пенсійного фонду України.
Тому. Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м.Києві державної адміністрації має нараховувати та сплачувати позивачу такі виплати. Відповідно до ч. З ст. 150 Конституції Украіни .рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України. Відтак! виходячи з наведених положень Конституції України та рішення Конституційного Суду України, а таком враховуючи, що Законом «Про Державний бюджет України на 2008 рік» фактично змінено положення Закону* України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якийдіяв* у часі раніше, пріорітетними в даному випадку є положення Закону України «Про Державний бюджет України на': 2008 рік».
Разом з тим, судом враховується, що положення пп 8, 9 пункту 28 розділу II Закону України ЧІра Державний бюджет України на 2008 рік», якими фактично змінено на 2008 р дію Закону, в частині виплаті компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати - абз. 2,3,4 частини першої статей 37,3| Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповіді Конституції України. Проте, зазначені положення втратили чиність з моменту ухвалення рішення Конституційний Судом України, а тому до вказаної дати відповідач правомірно здійснював виплати в розмірі передбаченому ЗакономУкраїни «Про Державний бюджет України на 2008 рік». В ї
З урахуванням того, що Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною радою України н^ період з 1 січня по 31 грудня відповідного року, суд встановив наявність підстав для зобов'язання відповідач провести перерахунок га виплату позивачу допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчуванн місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст. 37) та доплати до пенсії непрацюючиИ пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення (ст. 39), починаючи з 22 травня 2008 року по З І грудня 2008 року.
Позивач звернувся до суду 19.03.2009 року. З огляду на зазначене, позов слід задовольнити частково, » визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м.Києві державної адміністрації по недоплаті позивачу щомісячної грошової допомоги та доплати до пенсії, передбачених ст.3911 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за періодзш 22.05.2008 року. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної державної1!] адміністрації у м.Києві нарахувати та виплатити на користь позивача кошти, передбачені ст. 39 ЗУ «Про статус..]» та | період з 22.05.2008 року.
Керуючись ст. ст. 99,100, 159 - 163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст. 39 ЗУ “ Про статус ї ї соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Постановою Кабінет«
Міністрів України № 987 від 20.06.2000 року “Про затвердження порядку використання коштів фонду для здійсненні» заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення”, суд , -
Позов задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної щ м.Києві державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 в неповному обсязіікошт, передбачених ст.39 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". ¦
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м.Києві державної адміністрації нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 кошти, передбачені а. ЗЯ Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ за період з 22.05.2008 року. В решті позову - відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня проголошене постанови.
Суддя