ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без розгляду
"14" жовтня 2011 р. Справа № 2a-3296/11/0970
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Гундяк В.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ (далі-УМВС) України в Івано-Франківській області про стягнення недоплаченої суми заробітньої плати
12.10.2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Міністерства внутрішніх справ ( далі-УМВС ) України в Івано-Франківській області про стягнення суми заробітньої плати, недоплаченої йому під час проходження служби в органах Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно п.15 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України) під публічною службою слід розуміти діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Таким чином даний спір виник з приводу проходження ОСОБА_1 публічної служби.
Як вбачається з поданого позову ОСОБА_1 звільнений з посади старшого інспектора -чергового частини штабу УМВС України в Івано-Франківській області за власним бажанням з 30 березня 2011 року з проведенням відповідного розрахунку, в тому числі і щодо грошового забезпечення. Таким чином позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав не пізніше 30.03.2011 року.
Відповідно до ч.3 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Однак позовна заява подана ОСОБА_1 до суду через 6 місяців після закінчення встановленого ч.5 ст.99 КАС України строку звернення до суду. При цьому заяви про поновлення строку звернення до суду у позовній заяві не зазначено.
Згідно з п.5 ч.1 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності у позовній заяві зазначається заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
З наведеної норми вбачається, що особа, яка звернулася до суду з адміністративним позовом після закінчення строку, встановленого статтею 99 КАС України, повинна разом із позовом подати заяву про його поновлення, а відповідно до ч.1 ст.100 КАС України питання про поновлення строку звернення до адміністративного суду вирішується виключно за заявою особи, яка подала адміністративний позов.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом ( якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Визнавши заявлені причини пропуску строку звернення до суду неповажними, суд відповідно до статті 100 КАС України залишає адміністративний позов без розгляду, про що постановляється ухвала.
За наявності підстав для поновлення такого строку згідно з п.7 ч.5 ст.107 КАС України висновок суду про поновлення строку звернення до суду зазначається в ухвалі про відкриття провадження у справі.
З огляду на вищевикладене, згідно системного аналізу зазначених норм, питання дотримання строків звернення до адміністративного суду з'ясовується судом на стадії відкриття провадження в адміністративній справі та вирішується згідно з вимогами ст.100 КАС України.
Згідно ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
За таких обставин адміністративний позов слід залишити без розгляду, так як позивачем пропущено строк для звернення до суду, а заяву про поновлення пропущеного строку не подано.
При цьому на переконання суду положення ст.238 Кодексу законів про працю (далі -КЗпП) України на спірні правовідносини не поширюються, як такі, що суперечать вимогам ч.3 ст. 99 КАСУ. Так відповідно до принципу співвідношення загальних та спеціальних норм у випадку одночасної дії загальних та спеціальних норм перевагу при застосуванні мають норми спеціального закону. В аспекті регламентації відносин щодо звернення до суду та розгляду й вирішення спорів з приводу проходження публічної служби спеціальним законом є КАС України, положення якого мають пріоритет над відповідними нормами КзпП України.
На підставі наведенного, керуючись ч.5ст.99, ст. 100, ч.7 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до управління внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про стягнення недоплаченої суми заробітної плати - залишити без розгляду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Згідно ст.254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2