ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"21" вересня 2011 р. Справа № 2a-2292/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Шумея М.В.,
секретаря Цюпи У.Л.,
за участю: представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Івано-Франківську адміністративну справу за позовом Долинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарсподарства до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання протиправними та скасування рішень № 307 від 20.06.2011 року та № 346 від 24.06.2011 року, -
Долинське виробниче управління водопровідно-каналізаційне господарство звернулося в суд з адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання протиправними та скасування рішень № 307 від 20.06.2011 року та № 346 від 24.06.2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 22 жовтня 2010 року господарським судом Івано-Фракнівської області порушено справу № Б-25/42-10 про банкрутство Долинського ВУВКГ, а 16 червня 2011 року господарським судом винесено ухвалу про про призначення судового засідання по розгляду клопотання про затвердження реєстру вимог кредиторів. Таким чином рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Долинському районі № 346 від 24.06.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Долиснького ВУВКГ винесено з порушенням Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав вказаних в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. На адресу суду направив клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши докази, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення , виходячи із таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є юридичною особою, зареєстрованою в управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі як платник страхових внесків.
20 червня 2011 року начальником управління Пенсійного фонду України в Долинському районі винесено рішення № 307 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Долинського ВУВКГ.
На підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»до Долинського ВУВКГ застюосовано фінансову санкцію у вигляді стягнення штрафу у розмірі 1,57 грн. та стягнення нарахованої пені в розмірі 0,09 грн. за період з 20.05.2011 року по 26.05.2011 року.
24 червня 2011 року начальником управління Пенсійного фонду України в Долинському районі винесено рішення № 346 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Долинського ВУВКГ.
На підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»до Долинського ВУВКГ застюосовано фінансову санкцію у вигляді стягнення штрафу у розмірі 307,00 грн. та стягнення нарахованої пені в розмірі 3,07 грн. за період з 20.06.2011 року по 21.06.2011 року.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»№2464-VI від 08.07.2010 року.
Відповідно до ч.2 ст. 9 вищевказаного Закону обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно зі ст. 1 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 25 вищевказаного Закону рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Відповідно до абзацу четвертого частини четвертої статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за не виконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обовязкових платежів).
Як вбачається з матеріалів справи 22 жовтня 2010 року господарським судом Івано-Франківської області порушено справу № Б-25/42-10 про банкрутство Долинського ВУВКГ.
16 червня 2011 року господарським судом Івано-Франківської області винесено ухвалу по справі № Б-25/42-10-23/49 про призначення судового засідання по розгляду клопотання про затвердження реєстру вимог кредиторів на 11.00 год. 09.08.2011 року.
Відповідно до абзацу чотири пункту 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18 грудня 2009 року «Про судову практику в справах про банкрутство»за змістом статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію; їх виконання для боржника є обов'язковими, але пеня, штраф та інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань зі сплати податків і зборів (обов'язкові платежів) , що застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства, не нараховуються, оскільки ця норма визначає конкретний проміжок часу, який відповідає строку дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, але ніяк не пов'язаний з його суттю.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 цього кодексу.
Згідно із положенням статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчиненні) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій), безпосередньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з врахуванням прав свободи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином на підставі наведеного, суд приходить до висновку, що рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Долинському районі № 307 від 20 червня 2011 року та № 346 від 24 червня 2011 року не відповідають вимогам чинного законодавства України та підлягає скасуванню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Долинському районі за № 307 від 20.06.2011 року та за № 346 від 24.06.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Долинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства судовий збір в сумі 3,40 гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Шумей М.В.
Постанова складена в повному обсязі 26.09.2011 року.