ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"31" серпня 2011 р. Справа № 2a-2290/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Рудій В.О.
за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3
до відповідача: Заступника начальника УМВС України в області ОСОБА_4
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинення дій,-
ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Заступника начальника УМВС України в області ОСОБА_4 про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинення дій.
Причиною звернення до суду послугувало те, що позивачка 02.03.2011 року звернулася з заявою до Начальника Івано-Франківського МВ УМВС в Івано-Франківській щодо надання завіреного акта про знищення облікових та будь-яких документів покійного сина ОСОБА_5 Не отримавши відповідь на вказане звернення ОСОБА_3 02.07.2011 року звернулася з скаргою до Начальника УМВС в Івано-Франківській області з проханням провести службову перевірку з приводу відмови реагування на звернення від 02.03.2011 року. Відповідачем надано лист відповідь від 08.07.2011 року №20/С-4. Позивачка вважає що, відповідачем не надано відповіді по суті, стверджує, що дії відповідача є не правомірними та зумисне створюють перешкоди для отримання завіреної копії акта.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів викладених в позовній заяві. Позов просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що відповідачем розгляд звернень проведено в межах та у спосіб передбачений чинним законодавством, в задоволенні позову просив відмовити повністю.
Суд розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши подані докази встановив наступне.
ОСОБА_3 02.03.2011 року звернулася з заявою до Начальника Івано-Франківського МВ УМВС в Івано-Франківській області щодо надання завіреного акта про знищення облікових та будь-яких документів покійного сина ОСОБА_5 (а.с.5). 02.07.2011 року позивачка подала скаргу на ім'я Начальника УМВС в Івано-Франківській області з проханням провести службову перевірку з приводу відмови реагування на звернення від 02.03.2011 року, мотивуючи тим, що жодної відповіді на вказану заяву не отримувала.
У відповідності до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно ст.5 Закону України "Про звернення громадян" звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
Приписами ст.15 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до ст.20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Крім того, Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2004 року №1177 затверджено положення "Про порядок роботи зі зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України", яке установлює єдиний для органів внутрішніх справ України, порядок приймання, реєстрації, розгляду, узагальнення та аналізу звернень громадян, а також визначає порядок контролю за його дотриманням.
Пунктом 4 положення "Про порядок роботи зі зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України" визначено, що керівники органів внутрішніх справ та їх заступники при розгляді звернень громадян зобов'язані уважно вникати в їх суть, у разі потреби вимагати у виконавців матеріали їх перевірки, направляти працівників органів внутрішніх справ на місця для перевірки викладених у зверненнях фактів, уживати інших заходів для об'єктивного вирішення поставлених авторами звернень питань, з'ясовувати і усувати причини та умови, які спонукають громадян скаржитись, якщо це не суперечить чинному законодавству.
Безпосередні виконавці при здійсненні перевірок за зверненнями обов'язково спілкуються з їх авторами, з'ясовують усі порушені питання та обставини, детально вникають в їх суть, вживають заходів щодо захисту конституційних прав громадян у межах своєї компетенції відповідно до чинного законодавства (п.4.1)
За результатами перевірки звернення складається мотивований висновок про результати розгляду звернення громадян, який має містити в собі об'єктивний аналіз усіх зібраних матеріалів і повинен відповідати порядку його складання ( п.4.3).
Відповідь за результатами розгляду звернення в обов'язковому порядку дається тим органом, який його отримав і до компетенції якого входить розв'язання порушених у зверненні питань, за підписом керівника або його заступника. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. При цьому вказуються заходи, вжиті органом внутрішніх справ, у межах його компетенції, для захисту конституційних прав громадян (п.4.7.)
У відповідності до поданих доказів, які містяться в матеріалах справи, відповідачем на скаргу від 02.07.2011 року надано лист від 08.07.2011 року №20/С-4 в якому вказано, що проведеною службовою перевіркою встановлено: звернення ОСОБА_3 від 02.03.2011 р. розглянуто та підготовлено відповідь. З метою вручення вказаної відповіді працівниками підрозділу 11.03.2011 р. та повторно 07.07.2011 р. здійснено вихід по адресі вказаній у заяві ( АДРЕСА_1). Однак за вказаною адресою ОСОБА_3 не проживає, будинок знаходиться в аварійному стані, про що складено рапорти від 11.03.2011 року та 07.07.2011 (а.с. 20, 22, 23) та висновок службової перевірки по факту відмови реагування працівниками СГІРФО Івано-Франківського МВ УМВС на звернення ОСОБА_3 від 02.03.2011 року. від 08.07.2011 року (а.с.18).
У відповідності до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З врахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку відповідач при розгляді звернень позивача, діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та вимог чинного законодавства, підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій (бездіяльності) відповідача та зобов'язання його до вчинення дій відсутні.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена повному обсязі 05.09.2011 року.