Постанова від 01.08.2011 по справі 2а-2267/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" серпня 2011 р. Справа № 2a-2267/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Григорука О.Б.

при секретарі Руда В.О.

за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ТОВ " Фірма "ЕКСТІМ"

до відповідача: Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську

про визнання незаконними дій та скасування наказу № 2208 від 04.07.2011р.,-

ВСТАНОВИВ:

12.07.2011 року товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Екстім» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання дій незаконними щодо прийняття наказу №2208 від 04.07.2011 року, скасування наказу №2208 від 04.07.2011 року “Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Екстім».

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем прийнято оскаржуваний наказ безпідставно, працівниками ДПІ в м. Івано-Франківську проводилась виїзна планова перевірка товариства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за той самий період, за наслідками якої порушень законодавства встановлено не було. Крім цього, зазначає, що перевірка з питань взаєморозрахунків з контрагентами не передбачена чинним податковим законодавством та також вказав на протиправність дій щодо надіслання оскаржуваного наказу та проведення перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача подав письмове заперечення проти позову та в судовому засіданні пояснив, що вважає позов безпідставним, просив в задоволенні позовних вимог відмовити, за відсутності порушень з боку податкового органу при прийнятті оскаржуваного рішення. Крім того, зазначив, що підставою для проведення позапланової перевірки позивача та винесення оскаржуваного наказу було надання відповідачем відповіді на запит від 12.01.2011 року, без надання документів та інформації щодо якої такий запит був вчинений.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, судом встановлено наступне.

12.01.2011 року ДПІ в м. Івано-Франківську було надіслано на адресу ТОВ «Фірма «Екстім» запит №631/10/23-1/437 з питань взаємовідносин із ТОВ «БК «Славутич-2005» та надання копій підтверджуючих документів для встановлення повного ланцюга руху товарів (робіт, послуг), встановлення перевізника вказаних товарів (робіт, послуг) тощо.

20.01.2011року позивачем надано відповідь на запит про те, що операції по взаєморозрахунках із ТОВ «БК «Славутич-2005» відповідним чином задекларовані і відображені по даних бухгалтерського та податкового обліку. До такої відповіді жодних документів позивачем податковому органу не надавалось.

Порядок проведення перевірок органами державної податкової служби визначений Податковим кодексом України. Так, відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

В п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України зазначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Згідно статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Згідно із п.78.1.1 ст.78 Податкового кодексу України підставою для проведення перевірки, зокрема, є обставина, коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до п.78.4 ст.78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Судом встановлено, що за результатами перевірки контрагента позивача - ТОВ «БК «Славутич-2005» було виявлено факти, які свідчать про можливі порушення ТОВ «Фірма «Екстім» податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, в зв»язку з чим ДПІ в м. Івано-Франківську було вчинено запит №631/10/23-1/437 від 12.01.2011 року. Оскільки позивачем надано відповідь на запит податкового органу без наданням відповідних документальних підтверджень щодо наданих пояснень, то вказана обставина є підставою для прийняття керівником податкового органу рішення про проведення документальної позапланової перевірки у відповідності до вимог п. 78.1.1 ст. 78, п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України

З огляду на наведене суд не приймає до уваги посилання представника позивача стосовно протиправності проведення позапланової перевірки, так як вказаний період був уже перевірений при здійснення планової перевірки, у відповідності до акту перевірки від 16.03.2010 року, оскільки у податкового органу були підстави для проведення позапланової перевірки у відповідності до вимог 78.1.1 ст. 78 Податкового кодексу України.

Інші доводи, які наводить позивач, зокрема щодо надіслання наказу про проведення перевірки не за місцем реєстрації юридичної особи; порушень, які мали місце на думку позивача при здійсненні перевірки , не стосуються предмету спору у даній адміністративній справі, оскільки предметом позовних вимог є правомірність та наявність підстав для прийняття відповідачем наказу про проведення позапланової перевірки, а не оскарження дій (бездіяльності) при безпосередньому здійсненні перевірки.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ .

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що за наявності підстав визначених Податковим кодексом України, відповідачем правомірно прийнято наказ №2208 від 04.07.2011 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Екстім», а тому в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 03.08.2011 року.