Ухвала від 03.12.2015 по справі 182/7340/15-к

Справа № 182/7340/15-к

Провадження № 1-кп/0182/731/2015

УХВАЛА

Іменем України

03.12.2015 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1

з участю секретаря

судового засідання - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Нікопольського міськрайонного суду м. Нікополя кримінальне провадження № 42015040490000016 по обвинуваченню:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Баку, Азербайджан, громадянки України, заміжньої, освіта вища, працюючу головним бухгалтером НКП «Нікопольтеплоенерго», яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судиму,

у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,

з участю сторін кримінального провадження

прокурора - ОСОБА_4 ,

захисника - ОСОБА_5

обвинуваченої - ОСОБА_3

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 згідно наказу керівника НКП «Нікопольтеплоенерго» № 24 від 16.02.2012 року була переведена з посади бухгалтера на посаду головного бухгалтера НКП «Нікопольтеплоенерго».

Відповідно до п. 7 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» - головний бухгалтер є відповідальною особою за організацію роботи бухгалтерської служби та здійснення контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій.

Згідно з п. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Згідно розділу ІІ посадової інструкції головного бухгалтера (далі - посадова інструкція) НКП «Нікопольтеплоенерго», затвердженої директором НКП «Нікопольтеплоенерго» ОСОБА_6 , на ОСОБА_3 покладались наступні службові обов'язки: забезпечувати ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України», з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних (п.1 розділ 2); організовувати роботу бухгалтерської служби, контролювати відображення на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій (п. 2 розділ 2); забезпечувати складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності підприємства, підписання її та подання в установлені строки користувачам (п.5 розділ 2); здійснювати заходи щодо надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства (п.6 розділ 2); керувати працівниками бухгалтерського обліку підприємства та розподіляти між ними посадові завдання та обов'язки (п.12 розділ 5).

Крім того, згідно розділу ІV посадової інструкції головний бухгалтер несе відповідальність: за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, - в межах визначених чинним законодавством України про працю. За правопорушення скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.

Відповідно до вказаної посадової інструкції ОСОБА_3 повинна знати Закони України, Укази Президента України, постанови, розпорядження, рішення Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Державної податкової адміністрації України з питань правових засад регулювання господарської діяльності підприємств, положення (стандарти) бухгалтерського обліку та інші нормативно-правові акти міністерств фінансів України щодо порядку ведення бухгалтерського обліку та інші.

Головний бухгалтер ОСОБА_3 , керуючись в своїй діяльності Конституцією України, Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Бюджетним кодексом України, Положенням (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31.12.1999 року, Типовим положенням про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженого постановою КМУ № 59 від 26.01.2011 року, посадовою інструкцією, займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків, тобто, будучи службовою особою, неналежним чином виконувала свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, при наступних обставинах.

Так, статтею 23 Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік» встановлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 «Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування» (далі - Порядок), затвердженого постановою КМУ № 517 від 11.06.2012 року, головним розпорядником субвенції є Мінрегіон. Відповідальними виконавцями відповідної бюджетної програми є Мінрегіон і Казначейство.

Перерахування субвенції здійснюється на суму заборгованості, яка утворилася на 01 грудня 2012 р. і не погашена на дату складення довідки про суму заборгованості (п. 3 Порядку).

Підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню або надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні під час здійснення розрахунків за придбану/реалізовану на оптовому ринку електричну енергію, на підставі довідки, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору (п.4).

Відповідно до п. 5 Порядку обсяг заборгованості визначається надавачами послуг на підставі визначених у ньому документів, у тому числі розрахунку фактичної собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії населенню, послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, що засвідчений підписом керівника або іншої уповноваженої особи надавача послуг, скріпленим печаткою.

Вказані обсяги заборгованості формувалися на підставі проведених бухгалтерією НКП «Нікопольтеплоенерго» розрахунків суми собівартості послуги з теплопостачання у вигляді ордерів № 10, які перевірялися та затверджувалися головним бухгалтером НКП «Нікопольтеплоенерго» ОСОБА_3 .

Згідно п. 11 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати»», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року № 318 (далі по тексту П(с) БО 16 «Витрати»), собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

Виробнича собівартість продукції зменшується на справедливу вартість супутньої продукції, яка реалізується, та вартість супутньої продукції в оцінці можливого її використання, що використовується на самому підприємстві.

Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством.

Пунктом 15 П(с) БО 16 «Витрати» визначено витрати, які відносяться до складу загальновиробничих витрат.

При цьому, в порушення вимог п. 15 П(с) БО 16 «Витрати», а також вимог вищевказаного законодавства бухгалтерами-спеціалістами бухгалтерії підприємства до складу загальновиробничих витрат НКП «Нікопольтеплоенерго» (рахунок 91), розрахунки яких головний бухгалтер ОСОБА_3 не належним чином проконтролювала та перевірила, внаслідок чого їх безпідставно було включено до ордерів № 10, які в подальшому були використані для визначення обсягів заборгованості, що призвело до завищення фактичних витрат з виробництва послуг теплопостачання по наступних виконавцях робіт:

- витрати на виготовлення ПП «Есте» теплових проектів для установки індивідуального опалення для населення, витрати по яких повинні обліковуватись на рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності», що призвело до завищення загальновиробничих витрат, а в подальшому собівартості реалізованих послуг теплопостачання за друге півріччя 2012 року на суму 33825,0 грн, а в частині витрат за послуги населенню 26146,72 грн.;

- витрати на виплату винагороди за трудовою угодою по ремонту під'їздів житлового будинку по АДРЕСА_2 , який не обліковується на балансі підприємства, витрати по яких повинні обліковуватись на рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності», що призвело до завищення загальновиробничих витрат, а в подальшому собівартості реалізованих послуг теплопостачання за друге півріччя 2012 року на суму 8122,41 грн., а в частині витрат за послуги населенню 6278,62 грн.;

- витрати на інформаційно-консультаційне супроводження на отримання ліцензії на право здійснення господарської діяльності у будівництві ТОВ «Українська експертна група», витрати по яких повинні обліковуватись на рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності», що призвело до завищення загальновиробничих витрат, а в подальшому собівартості реалізованих послуг теплопостачання за друге півріччя 2012 року на суму 19 000 грн., а в частині витрат за послуги населенню 14687 грн.;

- витрати на УДКСУ за будівельну ліцензію, витрати по яких повинні обліковуватись на рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності», що призвело до завищення загальновиробничих витрат, а в подальшому собівартості реалізованих послуг теплопостачання за друге півріччя 2012 року на суму 1102 грн., а в частині витрат за послуги населенню 851,85 грн.

На підставі вищевказаних невірних розрахунків, підписаних головним бухгалтером НКП «Нікопольтеплоенерго» ОСОБА_3 , протягом 2012 року НКП «Нікопольтеплоенерго» було укладено ряд договорів про організацію взаєморозрахунків та проведені розрахунки, а саме:

- договір № 15 від 22.11.2012 року, укладений між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, Головним фінансовим управлінням Дніпропетровської облдержадміністрації, Управлінням житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, КП «Нікопольтеплоенерго» Нікопольської міської ради» на суму 9 400 000 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 5 від 06.12.12 року на суму 9 400 000 грн.

- договір № 554/517 з від 05.12.2012 року, укладений між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, Головним фінансовим управлінням Дніпропетровської облдержадміністрації, Управлінням житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, КП «Нікопольтеплоенерго», Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» на суму 121 033,89 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 3 від 07.12.12 року на суму 121 033,89 грн.

- договір № 555/517-ГУ від 05.12.2012 року, укладений між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, Головним фінансовим управлінням Дніпропетровської облдержадміністрації, Управлінням житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», Дочірнею компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» на суму 2 951 736,28 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 1 від 07.12.12 року на суму 2 951 736,28 грн.

- договір № 1249/517 з від 18.12.2012 року, укладений між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, Головним фінансовим управлінням Дніпропетровської облдержадміністрації, Управлінням житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» на суму 762 501,83 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 36 від 27.12.12 року на суму 762 501,83 грн.

- договір № 556/517з-ГУ від 05.12.2012 року, укладений між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, Головним фінансовим управлінням Дніпропетровської облдержадміністрації, Управлінням житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», Дочірнею компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» на суму 5 085 082,65 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 2 від 07.12.12 року на суму 5 085 082,65 грн.

Всього за вищевказаними договорами протягом 2012 року були перераховані грошові кошти в якості субвенції державного бюджету на загальну суму 19 320 354,7 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню. Із вказаних коштів компенсація за 2012 рік склала 10 381 654, 18 грн., які були перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго», з яких надлишково виплачено кошти в сумі 47 964,19 грн., у зв'язку з невірним розрахунком фактичної собівартості виробництва.

Крім того, пунктом 24 статті 14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" установлено, що у 2014 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами частини третьої статті 15, частини третьої статті 29 і частини третьої статті 30 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію програм та заходів, визначених частиною четвертою статті 30 Бюджетного кодексу України, а кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 11, 12 і 13 цього Закону, спрямовуються відповідно на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (за рахунок джерел, визначених пунктами 14, 15, 16, 17 і 20 статті 11, пунктом 5 статті 12 та пунктом 10 статті 13 цього Закону).

Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку та умов надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затвердженого постановою КМУ № 30 від 29.01.2014 року (далі - Порядок) субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - заборгованість), у тому числі на компенсацію різниці в тарифах на виробництво теплової енергії для населення на теплогенеруючих установках (крім теплоелектроцентралей, теплоелектростанцій і атомних електростанцій) з використанням будь-яких видів палива та енергії, крім природного газу (далі - компенсація), за рахунок джерел, зазначених у пунктах 14-17 і 20 статті 11, пункті 5 статті 12 і пункті 10 статті 13 Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік”, згідно з розподілом, наведеним у додатку 1.

Відповідно до п. 5 Порядку обсяг заборгованості визначається надавачами послуг на підставі визначених у ньому документів, у тому числі розрахунку фактичної собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії населенню, послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, що засвідчений підписом керівника або іншої уповноваженої особи надавача послуг, скріпленим печаткою.

Вказані обсяги заборгованості формувалися на підставі проведених бухгалтерією НКП «Нікопольтеплоенерго» розрахунків суми собівартості послуги з теплопостачання у вигляді ордерів № 10, які перевірялися та затверджувалися головним бухгалтером НКП «Нікопольтеплоенерго» ОСОБА_3 .

Згідно п. 14 «Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби»», затвердженого наказом МФУ № 92 від 27.04.2000 року, первісна вартість основних засобів збільшується на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об'єкта.

Згідно п. 48, п. 49 наказу Міністерства фінансів України від 30.09.2003 року № 561 «Про затвердження Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів» витрати на проектно-вишукувальні роботи обліковуються у складі незавершених капітальних інвестицій. При підрядному способі виконання проектно-вишукувальних і будівельно-монтажних робіт вартість виконаних і оформлених в установленому порядку робіт відображається за дебетом рахунку обліку капітальних інвестицій у кореспонденції з рахунком обліку заборгованості підрядникам (будівельним, проектним організаціям).

При цьому, в порушення п. 14 П (с) БО № 7 «Основні засоби»», п. 15 П(с) БО 16 «Витрати», п. 48, 49 наказу МФУ № 561 бухгалтерами-спеціалістами бухгалтерії підприємства безпідставно було віднесено до складу витрат на виробництво, до загальновиробничих та адміністративних витрат вартість робіт на виготовлення проектних документацій, витрати по яким повинні обліковуватись у складі незавершених капітальних інвестицій, розрахунки яких головний бухгалтер ОСОБА_3 не належним чином проконтролювала та перевірила, внаслідок чого безпідставно було включено до ордерів № 10, які в подальшому були використані для визначення обсягів заборгованості, що призвело до завищення фактичних витрат з виробництва послуг теплопостачання по наступних виконавцях робіт:

- ДП «Центр розвитку державно-приватного партнерства» - розробка бізнес-плану (техніко-економічне обґрунтування) комплексної модернізації системи теплопостачання у серпні 2013 року на суму 116 666,67 грн., а в частині витрат за послуги населенню 87 966, 67 грн.

- ТОВ «СБ-Комплекс» - розробка проектно-кошторисної документації «Технічне переоснащення котельної по вул. Електрометалургів, 55 в м. Нікополь у вересні 2014 року на суму 37 750 грн., а в частині витрат за послуги населенню 27 180 грн.

Крім того, бухгалтером І категорії бухгалтерії НКП «Нікопольтеплоенерго» в порушення п. 15 П(с) БО 16 «Витрати» безпідставно включено до рахунків № 23 «Виробництво», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати» витрати з проведення компенсації середнього заробітку мобілізованим працівникам, витрати по яких повинні обліковуватись на рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності», розрахунки якого головний бухгалтер ОСОБА_3 не належним чином проконтролювала та перевірила, внаслідок чого безпідставно було включено до ордерів № 10, що призвело до завищення загальновиробничих витрат, а в подальшому собівартості реалізованих послуг теплопостачання в 2014 році на суму 44 660,13 грн., а в частині витрат за послуги населенню 32 155,29 грн.

На підставі вищевказаних невірних розрахунків підписаних головним бухгалтером НКП «Нікопольтеплоенерго» ОСОБА_3 , протягом 2014 року НКП «Нікопольтеплоенерго», було укладено ряд договорів про організацію взаєморозрахунків та проведені розрахунки, а саме:

- договір № 21/30 від 08.02.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго» Нікопольської міської ради, НАК «Нафтогаз Україна» на суму 9 181 233,08 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 19 від 01.04.2014 року на суму 9 181 233,08 грн.;

- договір № 22/30 від 08.02.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго» Нікопольської міської ради, НАК «Нафтогаз Україна» на суму 1 104 806,16 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного № 20 від 01.04.2014 року на суму 1 104 806,16 грн.;

- договір № 30Е/145 від 13.06.2014 року, укладений між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго», ДП «Енергоринок», ПАТ «Донбасенерго» на суму 3 639 090,36 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 24 від 27.06.2014 року на суму 3 639 090,36 грн.;

- договір № 629/30 від 06.10.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 33 794,30 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 23 від 15.10.2014 року на суму 33 794,30 грн.;

- договір № 627/30 від 06.10.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 2 685 196,39 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 21 від 15.10.2014 року на суму 2 685 196,39 грн.;

- договір № 628/30 від 06.10.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 3 967 731,72 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 22 від 15.10.2014 року на суму 3 967 731,72 грн.;

- договір № 630/30 від 06.10.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 61 888,38 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 24 від 15.10.2014 року на суму 61 888,38 грн.;

- договір № 631/30 від 06.10.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 782 179,07 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 25 від 15.10.2014 року на суму 782 179,07 грн.;

- договір № 957/30 від 07.11.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 2 543 630,85 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 26 від 20.11.2014 року на суму 2 543 630,85 грн.;

- договір № 1483/30-ГУ від 16.12.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз Україна», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 61 557,57 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 30 від 29.12.2014 року на суму 61 557,57 грн.;

- договір № 1484/30-ГУ від 16.12.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз Україна», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 105 583,12 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 31 від 29.12.2014 року на суму 105 583,12 грн.;

- договір № 1485/30-ГУ від 16.12.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз Україна», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 308 225,64 грн., які перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго» на підставі платіжного доручення № 32 від 29.12.2014 року на суму 308 225,64 грн.;

- договір № 1486/30-ГУ від 16.12.2014 року, укладений між Територіальним органом Казначейство в Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, фінансовим управлінням Нікопольської міської ради, управлінням житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради, НКП «Нікопольтеплоенерго», ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз Україна», НАК «Нафтогаз Україна» на суму 575 234,94 грн. - платіжне доручення № 33 від 29.12.2014 року на суму 575 234,94 грн.

Всього за вищевказаними договорами протягом 2014 року було перераховані грошові кошти в якості субвенції державного бюджету на загальну суму 25 050 151,58 грн. для погашення заборгованості в різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, які були перераховані на розрахункові рахунки НКП «Нікопольтеплоенерго», з яких надлишково виплачено кошти в сумі 147 301,96 грн., у зв'язку з невірним розрахунком фактичної собівартості виробництва.

Таким чином, внаслідок невірних розрахунків, а саме завищення собівартості реалізованих послуг теплопостачання по окремим статтям витрат, які були надані головним бухгалтером НКП «Нікопольтеплоенерго» ОСОБА_3 до планового економічного відділу підприємства, останнім в подальшому були не вірно проведені розрахунки суми з різниці в тарифах за 2012, та 10 місяців 2014 років, що стали підставою для отримання НКП «Нікопольтеплоенерго» зайвих коштів субвенції з державного бюджету на погашення заборгованості в різниці в тарифах на загальну суму 195 266,15 грн.

Зазначені порушення та сума зайво отриманих НКП «Нікопольтеплоенерго» коштів субвенції були виявлені в ході проведеної в період з 12.01.2015 рік по 23.02.2015 рік ревізії фінансово-господарської діяльності НКП «Нікопольтеплоенерго» за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2014 р. та підтверджені висновком № 3829/3830-15 судово-економічної експертизи, проведеної експертами Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Зазначені вище порушення були допущені головним бухгалтером НКП «Нікопольтеплоенерго» ОСОБА_3 .

Вказані порушення виявились у тому, що головний бухгалтер ОСОБА_3 не належним чином перевіряла дані бухгалтерського обліку, розраховані її підлеглими бухгалтерами та в подальшому підписувала щомісячно протягом 2012, 2013 та 10 місяців 2014 років на підставі вказаних даних журнали-ордери № 10, в яких були невірно відображені витрати собівартості реалізованих послуг теплопостачання, які в подальшому були використані для розрахунку суми з різниці в тарифах, тим самим неналежно виконала свої посадові обов'язки через несумлінне ставлення до них. Зазначені дії головний бухгалтер ОСОБА_3 вчинила з порушенням п. 7 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п. 1, 2, 5, 6 розділу 2, п. 12 розділу 5 своєї посадової інструкції, а саме: не забезпечила ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України», з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних; не організовувала роботу бухгалтерської служби, не проконтролювала відображення на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; не забезпечила складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності підприємства; не здійснила заходи щодо надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства; не належним чином керувала працівниками бухгалтерського обліку підприємства.

Таким чином, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них головним бухгалтером ОСОБА_3 , НКП «Нікопольтеплоенерго» було зайво отримано коштів субвенції з державного бюджету на загальну суму 195 266,15 грн., що є тяжкими наслідками. Чим державі, в особі Управління житлово-комунального господарства Нікопольської міської ради була спричинена матеріальна шкода на вказану суму.

Дії ОСОБА_3 правильно кваліфіковані за правовою кваліфікацією передбаченою ч. 2 ст. 367 КК України - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.

В судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_3 винуватою себе визнала повністю і пояснила суду, що вона працює головним бухгалтером з 16 лютого 2012 року. Окрім неї є ще 6 бухгалтерів. Кожний бухгалтер виконує свій об'єм роботи. Потім вони віддають їй всі дані і вона повинна за 3 дні все перевірити і здати. Контроль був належний, але за браком часу вона не могла все перевірити. Перевіряла вибірково. Фактично державі не спричинено шкоди, так як підприємство повернуло надлишки субвенцій. У скоєному щиро кається.

У судовому засіданні захисник обвинуваченої, ОСОБА_5 надала суду клопотання трудового колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго” в особі директора та голови профспілкового комітету про передачу ОСОБА_3 на поруки трудовому колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго”, де ОСОБА_3 працює, та виписку з протоколу № 96 від 27.10.2015 року засідання трудового колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго” про передачу ОСОБА_3 на поруки. Заявила клопотання про звільнення обвинуваченої ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею її на поруки колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго” де остання працює, та закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42015040490000016 від 09.07.2015 р. з цих підстав.

ОСОБА_3 підтримала заявлене клопотання, також просила суд закрити кримінальне провадження стосовно неї у зв'язку з передачею її на поруки трудового колективу. Вину свою визнає повністю, у скоєному щиросердечно кається. Фактично державі не спричинено шкоди, так як підприємство повернуло надлишки субвенцій.

Прокурор не заперечив щодо задоволення клопотання трудового колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго” та передачі обвинуваченої ОСОБА_3 на поруки трудового колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго”.

Вислухавши думки всіх учасників процесу суд вважає, що клопотання трудового колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго” про передачу ОСОБА_3 на поруки, підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, злочин, передбачений ч. 2 ст. 367 КК України відповідно до ст. 12 КК України, є злочином середньої тяжкості.

Згідно ч. 1 ст. 47 КК України особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів вихованого характеру та не порушуватиме громадського порядку.

Як встановлено, ОСОБА_3 вперше притягується до кримінальної відповідальності. Повністю визнала себе винною, щиро покаялася.

ОСОБА_3 працює в Нікопольському комунальному підприємстві “Нікопольтеплоенерго” та від трудового колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго” в особі директора та голови профспілкового комітету надійшло клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_3 з передачею її на поруки трудового колективу та виписка з протоколу № 96 від 27.10.2015 року засідання трудового колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго” про передачу ОСОБА_3 на поруки.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 284 КПК України визначено, що кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

ОСОБА_3 роз'яснено судом її обов'язки у зв'язку з передачею її на поруки і вона з ними погодилася.

Враховуючи, що ОСОБА_3 вперше притягується до кримінальної відповідальності, вчинила злочин середньої тяжкості, вину визнала у повному обсязі та щиро розкаялася, а від трудового колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго” надійшло клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності з передачею на поруки, суд вважає, що клопотання трудового колективу підлягає задоволенню, а кримінальне провадження щодо ОСОБА_3 - закриттю.

Цивільний позов по справі не заявлено.

Запобіжний захід відносно обвинуваченої не обирався.

На підставі вищевикладеного та керуючись п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, ст. 47 КК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звільнити від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею її на поруки трудового колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго”.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42015040490000016 від 09.07.2015 р. по обвинуваченню ОСОБА_3 у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, закрити.

Повідомити трудовий колектив Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго”, про передачу їм ОСОБА_3 на поруки.

Роз'яснити ОСОБА_3 , що у разі порушення нею умов передачі на поруки, відповідно до ч. 2 ст. 47 КК України вона буде притягнута до кримінальної відповідальності за вчинений кримінальний злочин, передбачений ч. 2 ст. 367 КК України.

Роз'яснити трудовому колективу Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго”, що відповідно до ч. 1 ст. 289 КПК України, якщо протягом року з дня передачі ОСОБА_3 на поруки колективу, вона не виправдає довіру колективу, ухилятиметься від заходів виховного характеру та порушуватиме громадський порядок, загальні збори колективу можуть прийняти рішення про відмову від поручительства за взяту ними на поруки особу. Відповідне рішення направляється до суду, який прийняв рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Міра запобіжного заходу стосовно ОСОБА_3 не обиралася, заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувалися.

Ухвала суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Нікопольський міськрайонний суд протягом 7 днів з дня її проголошення.

Суддя: ОСОБА_1