Справа № 204/7398/15-а
Провадження № 2-а/204/128/15
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬК
49006, м. Дніпропетровськ, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
10 листопада 2015 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Дубіжанська Т.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до 121330 виборчої дільниці Красногвардійського району м. Дніпропетровська про включення у список виборців,-
10 листопада 2015 року позивачка звернулася до суду з позовом до 121330 виборчої дільниці Красногвардійського району м. Дніпропетровська про включення у список виборців для голосування.
Ознайомившись із поданою позовною заявою, вважаю, що вона підлягає залишенню без розгляду по наступним підставам.
Як зазначено в ч. 3 статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.
Згідно частини 4 статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» підставою реалізації виборцем свого права голосу на місцевих виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 11 Закону України "Про місцеві вибори" початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.
Виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Згідно ч. 4 ст. 11 Закону України "Про місцеві вибори" у випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування, 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.
Порядок ознайомлення виборців із попереднім списком виборців на звичайній виборчій дільниці та усунення неправильностей у списку виборців передбачений статтею 31 Закону України "Про місцеві вибори".
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 31 Закону України "Про місцеві вибори" виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Кожний виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відмітки про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися. Кожний виборець має право звернутися до суду з адміністративним позовом із цих питань у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно п. 8 ст. 34 ЗУ «Про місцеві вибори», позовна заява про уточнення списку виборців може бути подана до суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Статтею 173 КАС України, передбачено, що адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд, як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування.
Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як передбачено ч. 5 ст. 179 КАС України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Відповідно до п. 30 ст. 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України входить призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування.
Згідно постанови Верховної Ради України № 645-VІІІ від 17.07.2015 року, були призначенні чергові вибори депутатів місцевих рад та міських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2015 року.
Як зазначено вище, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом 10.11.2015 року, тобто поза межами визначеного вищевказаною нормою закону строку, а саме після його збігу, оскільки виборчий процес з обрання депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів розпочався 25.10.2015 року. Станом на вказану дату списки виборців вже були сформовані, а 15.11.2015 року відбудеться лише черговий (другий) етап виборів, а тому вважаю за необхідне залишити даний позов без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ЗУ "Про місцеві вибори", ст. ст. 99, 100, 172-177, 179 КАС України, суддя, -
Позов ОСОБА_1 до 121330 виборчої дільниці Красногвардійського району м. Дніпропетровська про включення у список виборців - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у дводенний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Т.О. Дубіжанська