Справа № 2-а-95/11
Провадження №
17.01.2011 року м. Славута
Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді Маршал І.М.
розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії як особі, якій встановлено статус «дитина війни» , -
13.12.2010 року позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача - управління Пенсійного Фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області, в якому просить про визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недоплати підвищення до пенсії згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період липень-грудень 2010 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок призначених виплат згідно з ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком і виплатити позивачу недоплачені, як «дитині війни» суми щомісячної державної соціальної допомоги за липень-грудень 2010 року і до дати набрання сили постановою суду.
Ухвалою від 15 грудня 2010 р. відкрито скорочене провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо недоплати підвищення до пенсії згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період липень-грудень 2010 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок призначених виплат згідно з ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком і виплатити позивачу недоплачені, як «дитині війни» суми щомісячної державної соціальної допомоги за липень-грудень 2010 року і до дати набрання сили постановою суду та відповідачу надано строк для подачі заперечень проти позову.
Відповідачем не подано письмових заперечень проти позову.
Дослідивши матеріали справи, письмові докази приходжу до наступного - позовні вимоги слід задоволити частково з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945року) Другої світової війни було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є громадянкою України, станом на 2 вересня 1945року їй було менше 18 років ( згідно даних паспорту серії НА№ 527088, виданого Славутським МВ УМВС України в Хмельницькій області 29 червня 1998 року), а отже вона має статус «дитини війни». Позивачка отримує пенсію через управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута.
Згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195-4 дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2010 році в законодавчому порядку будь-які обмеження щодо дії ст. 6 цього Закону не встановлювалися.
У 2010 році позивачці виплачувалася надбавка до пенсії у фіксованому розмірі - 49,80 грн. щомісячно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" .
Проте, положення постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" суперечать вимогам Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а отже не підлягають застосуванню.
Критерієм обрахунку підвищення до пенсії, яке підлягає нарахуванню та виплаті «дітям війни», є мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначено статтею 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
В силу ст. 2 ч. 1 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при визначенні розміру підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону № 2195-ІV застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 ч. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Положення частини 3 цієї статті не є перешкодою для застосування зазначеної величини, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.
Вимогами ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відсутність бюджетного фінансування доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону № 2195-ІV, не може бути причиною невиконання покладених на УПФ зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань ( Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Кечко проти України" від 18 листопада 2005року).
Крім того, як зазначив Європейський Суд з прав людини у вказаному рішенні, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення).
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001. Основним завданням Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюється з коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Відповідно бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута у вигляді невиплати позивачу щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період липень-грудень 2010 року слід визнати неправомірною та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 1 липня 2010 року по день постановлення рішення судом з врахуванням уже проведених виплат.
Керуючись ст. ст. 158-160, 163, 183-2 КАС України, суд ,
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області щодо недоплати ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період липень-грудень 2010 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області провести перерахунок призначених виплат згідно з ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком і виплати ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період 1 липня 2010 року по день постановлення рішення судом з врахуванням уже проведених виплат.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу з направленням її копії апеляційній інстанції до апеляційного адміністративного суду через Славутський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Маршал І. М.