Справа № 22ц-2135/10* Головуючий у 1-й інстанції Чабаненко В.О. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1
14 травня 2010 року м. Полтава
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого: судді Петренка В.М.
Суддів: Акопян В.І., Новохатньої В.А
при секретарі: Фадейкіній Н.Б.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області
на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 27 січня 2010 року
у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про перерахунок та стягнення коштів
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду Полтавської області -
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 27 січня 2010 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та' соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про перерахунок та стягнення коштів.
Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області щодо відмови у виплаті ОСОБА_2 в проведенні перерахунку допомоги на оздоровлення , за.. 2001-2008 роки протиправними.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 недовиплачену щорічну допомогу на оздоровлення за 2001-2008 року в розмірі 5 мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі віднесеній до 2 категорії учасників ліквідації на ЧАЕС, виходячи розміру мінімальної заробітної плати встановленого Законом України ” Про Державний Бюджет України ” на відповідний рік, з урахуванням виплачених сум на оздоровлення.
В задоволенні інших вимог відмовлено. Вирішено питання про судові витрати.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області просить скасувати постанову місцевого суду та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Вважає, що Управління діяло в межах повноважень, передбачених чинним законодавством та в межах бюджетних асигнувань.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що остання задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 303 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач є "учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується відповідним -посвідченням, ксерокопія якого мається матеріалах справи.
Встановлено, що на протязі 2001-2008 років позивач отримував щорічну допомогу на оздоровлення проводилися на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р.№ 562).
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення інвалідам в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат .
Згідно ч.7 ст. 48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Зі змісту законів України про встановлення розмірів мінімальної заробітної плати на 2001-2008 роки не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми ст.48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Судом першої інстанції вірно враховано, що встановлений ще в 1996 році постановою Кабінету Міністрів України „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 26.07.1996 року за № 836 розмір щорічної допомоги на оздоровлення протягом тривалих років не змінювався і не відповідає розміру, встановленому іншими законами України. Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, місцевий суд прийшов до вірного висновку про застосування саме ст.48 „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та законодавства щодо розмірів мінімальної заробітної плати на 2001-2008 роки, а не Постанови Кабінету Міністрів України „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 26.07.1996 року за№ 836.
За таких обставин та з урахуванням вимог ст.48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про протиправну бездіяльность Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області щодо непроведення перерахунку позивачеві суми одноразової допомоги на оздоровлення, передбаченої от.. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2001-2008 роки, тобто виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати.
Колегія суддів зазначає, що зазначені виплати щорічної допомоги на оздоровлення здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час їх здійснення.
Оскільки позивач не відмовлявся від надання йому щорічної допомоги в повному обсязі, отримував її частку, яку держава України" виплачувала" йому в ' порушення Конституції України та законів України, інтересу до належних йому сум не втратив, суд першої інстанції вірно відмовив в задоволенні відповідачу вимог про застосування строків позовної давності та задовольнив позовні вимоги щодо здійснення перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення за 2001 - 2008 роки.
При цьому, перевіряючи правомірність дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області щодо здійснення виплат щорічної грошової допомоги на оздоровлення, місцевим судом вірно застосовано законодавство, яке діяло на час їх вчинення.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками місцевого суду та вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Доводи апеляційної, скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст.303, 307, .308, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів.
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області відхилити.
Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 27 січня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом двох місяців до Верховного Суду України шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Судді: /підписи/
Згідно: /підпис/