іменем України
Справа №377/1137/15-а
Провадження №2-а/377/73/15
02 грудня 2015 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Теремецької Н.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 , до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,-
У жовтні 2015 року до суду надійшла позовна заява, в якій представник позивача просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області від 7 серпня 2015 року у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці у Спеціальному підприємстві «СПЕКТР» з 03 грудня 1990 року по 26 квітня 1995 року за довідкою № 97-п від 15.05.1995 року за вих. № 97-п СП «СПЕКТР» форми № 122, у пільговий стаж роботи для призначення державної пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних у встановленому порядку КМУ, у відповідності до п.п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з особливо шкідливими умовами праці у Спеціальному підприємстві «СПЕКТР» з 03 грудня 1990 року по 26 квітня 1995 року за довідкою № 97-п від 15.05.1995 року за вих. № 97-п СП «СПЕКТР» форми № 122, у пільговий стаж роботи для призначення державної пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних у встановленому порядку КМУ, який дає право йому на державну пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку згідно п.п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що у травні 2015 року він набув право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як особа, яка працювала на роботах, визначених списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зокрема, з 03.12.1990 року по 26.04.1995 року він працював інженером І групи на Спеціальному підприємстві «СПЕКТР». Вищезазначені роботи проводились у зоні відчуження на роботах, передбачених списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пенсію на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». На підтвердження цього позивач надав відповідачеві необхідну довідку ф. 122. Однак рішенням відповідача № 3663/03 від 07.08.2015 року йому було неправомірно відмовлено у зарахуванні періоду роботи за списком № 1 з 03.12.1990 року по 26.04.1995 року на Спеціальному підприємстві «СПЕКТР», та призначенні пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку.
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, мотивовані тим, що довідка № 97-П від 15.05.1995 року форми № 122 , видана СП «СПЕКТР», не підтверджена первинними документами, у зв'язку з чим її не враховано при розрахунку пільгового стажу(а.с. 23).
В судове засідання сторони не з'явилися, про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Представник позивача надав до суду заяву, в якій просив поводити судове засідання за його відсутності в письмовому провадженні та задовольнити адміністративний позов в повному обсязі. В поданих запереченнях в.о. начальника УПФУ в м.Славутичі Київської області просила проводити судове засідання за відсутності представника УПФУ в м.Славутичі Київської області, у зв'язку з чим суд відповідно до ст. 128 КАС України розглянув справу у порядку письмового провадження.
Перевіривши надані докази, оглянувши архівну пенсійну справу позивача, з'ясувавши обставини справи та визначивши відповідні їм правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15 травня 2015 року подав до УПФУ в м. Славутичі Київської області заяву про призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Із трудової книжки позивача, копія якої долучена до матеріалів справи, вбачається, що в період з 03.12.1990 року по 26.04.1995 року ОСОБА_1 працював в Спеціальному підприємстві «СПЕКТР»(а.с. 12).
Згідно запису № 14 в трудовій книжці ОСОБА_1 був прийнятий на роботу інженером І групи в Спеціальне підприємство «СПЕКТР» (наказ № 37 від 03.12.1990 року).
Відповідно до наказу генерального директора СП «СПЕКТР» Міністерства атомної енергетики і промисловості СРСР виробничого об'єднання «Чорнбильська АЕС» № 17-П від 17.01.1991 року, ОСОБА_1 виконував роботу по контролю за змінами на установці УЛГД-2 з джерелом цезію 137(а.с. 14).
Згідно довідки ф. 122 № 97-п від 15.05.1994 р., виданої Спеціальним підприємством «СПЕКТР», оригінал якої міститься в матеріалах архівної пенсійної справи ОСОБА_1 , а копія долучена до справи, він був безпосередньо зайнятий на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497-878 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 6 червня 1986 року № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, з 3 грудня 1990 року по 26 квітня 1995 року(а.с. 11).
З довідки обліку отриманих доз № 427/П від 18.08.1995 року, виданої спеціалізованим підприємством «СПЕКТР», вбачається, що ОСОБА_1 за період з І по IV квартал 1991 року отримано дозу опромінення - 0,67 мЗв; за період з І по IV квартал 1992 року отримано дозу опромінення - 0,77 мЗв; за період з І по IV квартал 1993 року отримано дозу опромінення - 0,79 мЗв; за період з І по IV квартал 1994 року отримано дозу опромінення - 0,81 мЗв; за період з І по ІІ квартал 1995 року отримано дозу опромінення - 0,036 мЗв(а.с. 13).
Рішенням начальника УПФУ в м. Славутичі від 07.08.2015 р. № 3663/03 ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні періоду роботи в СП «СПЕКТР» з 3 грудня 1990 року по 26 квітня 1995 року на пільгових умовах з посиланням на відсутність первинних підтверджуючих документів та в зв'язку з цим у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах(а.с. 9-10).
Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.
Вирішуючи публічно-правовий спір, суд виходить із встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин.
Відповідно до п. 2 Розділу XV. Перехідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004 р., пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;
чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року у потрійному, а з 1 січня 1993 року у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тобто з 1 січня 1993 року постановами Кабінету Міністрів України, в тому числі і постановою від 29.02.1996 р. № 250, від 30.06.1998 р. № 982, від 07.02.2000 р. № 223, від 29.01.2003 р. № 137, від 27.04.2006 р. № 571, від 10.09.2008 р. № 831 (з наступними змінами), прийнятими відповідно до ст. 39 і 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено, зокрема, що з 1 січня 1996 року по 1 січня 2015 року особам, які працюють на Чорнобильській АЕС і у зоні відчуження час, роботи зараховується до загального трудового стажу та стажу, що дає право на пільгову пенсію за Списком № 1, в полуторному розмірі.
Згідно преамбули Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004 р., цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 24 цього закону, страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 цієї статті).
За правилом абз. першого частини третьої цієї статті страховий стаж обчислюється у місяцях.
Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах (абз. восьмий цієї частини).
Згідно ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ч. 2 цієї статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Згідно п.п. 1.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за № 442/6730, управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до п.п. 1.2. Положення управління у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства соціальної політики України, дорученнями Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України, його першого заступника та заступника, наказами Фонду та постановами правління Фонду, дорученнями Голови правління Фонду, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та наказами регіональних управлінь.
Згідно п. 3 п.п. 2.1. Положення одним з основних завдань Управління є призначення (перерахунок) пенсій.
Як зазначено у ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Виходячи із змісту п.3 вказаного Порядку, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (з наступними змінами), визначено документи, які засвідчують особливий статус особи, що подаються разом із заявою про призначення (перерахунок) пенсії.
Відповідно до абзацу сьомого підпункту «г» пункту 7 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Аналіз положень цієї норми свідчить про те, що інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, надаються органу Пенсійного фонду України у разі відсутності відповідного посвідчення чи довідки за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 була подана до УПФУ в м. Славутичі довідка ф. 122 № 97/П від 15.09.1995 р., яка належним чином оформлена і видана спеціалізованим підприємством «СПЕКТР», що дає право на зарахування періоду роботи до страхового стажу на пільгових умовах.
Всупереч встановленому правовому порядку вказана довідка безпідставно відповідачем була поставлена під сумнів і не врахована при обчисленні стажу роботи на пільгових умовах, оскільки вона оформлена належним чином, в установленому порядку не визнана недійсною, її фіктивність не встановлена рішенням компетентного органу.
Більш того, позивачем було надано відповідачеві додаткові документи, які підтверджують обґрунтованість її видачі, а саме: наказ генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» № 482 від 10.05.1990 року про створення в структурі ДСП «Чорнобильська АЕС» спеціального підприємства «СПЕКТР» та призначення директором цього підприємства ОСОБА_3 , наказ № 17/П від 17.01.1991 року про створення в структурі СП «СПЕКТР» лабораторії по контролю за змінами на установці УЛГД-2 з джерелом цезію 137, довідка про доходи з місця роботи позивача з січня 1990 року по квітень 1995 року, довідка обліку отриманих доз ОСОБА_1 № 427/П від 18.08.1995 року за період з 1991 року по 1995 рік.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області неправомірно відмовило у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці у спеціалізованому підприємстві «СПЕКТР» з 3 грудня 1990 року по 26 квітня 1995 року до стажу роботи за списком № 1.
Таким чином, відповідачем не доведено у відповідності до ч.2 ст. 71 КАС України правомірності відмови позивачу в зарахуванні періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці у спеціалізованому підприємстві «СПЕКТР» з 3 грудня 1990 року по 26 квітня 1995 року до стажу роботи за списком № 1.
Виходячи із змісту ст. 256 КАС України, підстав для звернення постанови до негайного виконання немає.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що судове рішення ухвалено не на користь сторони, яка є державним органом, то на користь позивача необхідно стягнути документально підтверджені понесені судові витрати по оплаті судового збору з УПФУ в м.Славутичі Київської області за рахунок його бюджетних асигнувань.
З урахуванням того, що на час подання адміністративного позову до суду розмір судового збору згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання адміністративного позову немайнового характеру становив 0,4 % мінімальної заробітної плати, тобто 487 гривень 20 копійок, то стягненню з УПФУ в м. Славутичі Київської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягають судові витрати по оплаті судового збору в сумі 487 гривень 20 копійок.
Керуючись ст. 160 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці у спеціалізованому підприємстві «СПЕКТР» з 3 грудня 1990 року по 26 квітня 1995 року до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій і показників, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до п. а) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м Славутичі Київської області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з особливо шкідливими умовами праці у спеціалізованому підприємстві «СПЕКТР» з 3 грудня 1990 року по 26 квітня 1995 року до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій і показників, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до п. а) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору на суму 487 гривень 20 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Н. Ф. Теремецька