Справа № 360/2616/15-а
04 грудня 2015 рокуо Бородянський районний суд
Київської області в складі : головуючої - судді Міланіч А.М.
розглянувши в письмовому провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В листопаді 2015 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 24 вересня 2008 року їй призначена пенсія відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 «Про державну службу» у розмірі 84 % від заробітної плати. Однак, до виданої їй довідки про її заробітну плату для обчислення вказаної пенсії не були включені суми матеріальної допомоги, які вона отримувала за останні два роки перед призначенням пенсії.
Вона звернулась до відповідача з приводу включення до її заробітної плати вказаних виплат та перерахунку призначеної їй пенсії, але своїм листом від 19 жовтня 2015 року Управління ПФУ їй в цьому відмовило.
Тому просила визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі щодо відмови включити до заробітної плати, з якої обчислювалась пенсія, матеріальної допомоги, зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії з дня призначення пенсії з 24 вересня 2008 року, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу в сумі 8123,13 грн., отриману нею з вересня 2006 року по серпень 2008 року.
В судове засідання позивачка не з'явилась, просила справу розглядати без її участі.
Відповідач - управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області свого представника в судове засідання не направив, просив справу розглядати без його участі, в своїх письмових запереченнях позов вважав безпідставним, а дії управління правомірними.
Відповідно до вимог ч.3 ст.122 КАС України суд ухвалює рішення в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, оглянувши матеріали пенсійної справи позивачки, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Бородянському районі та з 24 вересня 2008 року їй призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується матеріалами справи (а.с.8) та матеріалами оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи позивачки.
2 жовтня 2015 року позивачка звернулась до УПФУ у Бородянському районі із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії та включення до розрахунку заробітної плати матеріальної допомоги в загальному розмірі 8123,13 грн. за період з вересня 2006 року по серпень 2008 року, однак, листом № 1221 від 19 жовтня 2015 року відповідач фактично відмовив позивачці у здійсненні такого перерахунку (а.с.8).
Згідно копії довідки Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області від 15 жовтня 2015 року за період роботи ОСОБА_1 в даній установі з вересня 2006 року по серпень 2008 року (включно) їй була виплачена матеріальна допомога в загальному розмірі 8123,13 грн. (а.с.5-7).
Відповідно до ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позивачка просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його провести перерахунок її пенсії з 24 вересня 2008 року, в той час, як позов нею подано 19 листопада 2015 року і вона не зазначає причини пропуску нею строку звернення до суду.
За таких обставин, оскільки з позовної заяви та доданих до неї матеріалів підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними не вбачається, то суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 24 вересня 2008 року по 18 травня 2015 року залишити без розгляду.
Відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне
соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що виплачені позивачці матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати позивачки та мають враховуватись при обчисленні розміру її пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII, а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (статті 33, 37 Закону № 3723-XII та стаття 2 Закону № 108/95-ВР).
В той же час, відповідно до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, право позивачки на перерахунок призначеної їй пенсії виникло у неї лише з моменту її звернення до відповідача з відповідною заявою з усіма необхідними документами, тобто, з 2 жовтня 2015 року.
За таких обставин суд вважає за необхідне, задовольняючи в цій частині позовні вимоги, визнати дії управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області щодо відмови включити до заробітної плати, з якої обчислена пенсія ОСОБА_1, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області провести перерахунок пенсії позивачки з 2 жовтня 2015 року, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу в сумі 8123,13 грн.
Керуючись Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», Законом України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.11,99,100,155,159-163 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог за період з 24 вересня 2008 року по 18 травня 2015 року залишити без розгляду.
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог за період з 19 травня 2015 року задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області щодо відмови включити до заробітної плати, з якої обчислена пенсія ОСОБА_1, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 2 жовтня 2015 року, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 8 123 (вісім тисяч сто двадцять три) гривні 13 копійок.
В іншій частині в позові відмовити.
Постанову звернути до негайного виконання в межах перерахунку суми пенсії за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Головуючий-суддяОСОБА_2