Бориспільський міськрайонний суд Київської області
м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72, 8300, (04595) 6-76-19
№ 2-а-325/2010р.
“23” лютого 2010 року о 9 год.40хв. Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової І.В.
при секретарі - Бондаренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Бориспіль Київської області про зобов'язання зробити перерахунок пенсії та виплатити недоплату по державній та додатковій пенсії, -
05.02.2010 року ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду з даним адміністративним позовом посилаючись на те, що він у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом 2 групи та має статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії. Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", йому має виплачуватись державна пенсія в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому має виплачуватись додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком та відповідно до ч.3 ст.67 Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, має підвищуватись розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. В зв'язку з цим, позивач 11.11.2009 року звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату йому державної та додаткової пенсії у відповідності до вимог ст.ст.54 ч.4, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З відповіді відповідача йому стало відомо, що він з жовтня 2007 року по листопад 2009 року визначав розмір державної пенсії згідно з постановами Кабінету Міністрів України №1293 від 27.12.2005року, №530 від 28.05.2008року, №654 від 16.07.2008року, а розмір додаткової пенсії - згідно з постановами Кабінету міністрів України №831 та №836 від 26.07.1996року, виходячи з розрахункових величин, а не з мінімального розміру пенсій за віком на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність Позивач стверджує, що в зв'язку з невиконанням відповідачем вимог закону йому за період з 01.10.2007року станом на 1.12.2009року було не доплачена сума пенсій в розмірі 53951 гривня 42 копійки.
Позивач просить суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Бориспіль Київської області зробити перерахунок його пенсій та виплатити недоплату по державній пенсії й додатковій пенсії, за шкоду, заподіяну здоров'ю в сумі 563951 гривня 42 копійки.
В судове засідання позивач не з'явився, подав письмову заяву, відповідно до якої позовні вимоги повністю підтримав, просив справу розглянути без його присутності.
Представник Управління Пенсійного фонду України у м.Бориспіль Київської області - суб'єкта владних повноважень в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином. Згідно з письмовими запереченнями Управління Пенсійного фонду України у м.Бориспіль Київської області вони наголошують, що розмір мінімальної пенсії за віком щоразу визначався постановами Кабінету Міністрів України, в яких визначались обмеження щодо їх застосування при визначенні певних видів виплат. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2002року №1 встановлено, що розрахунок пенсії згідно ч.4 ст.64 Закону проводиться виходячи з розрахункової величини 19,91 грн. З 01.09.2004 року дана величина була збільшена на 12% постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2004року №894. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року №1293 було встановлено з 01.01.2006року мінімальний розмір пенсії, передбачений ч.4 ст.54 Закону, не може бути нижчим для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, 2 група - 500 гривень. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008року №530 встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по ІІ групі інвалідності - 965 гривень, а згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008року №654 з 1.07.2008року розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема ля учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по ІІ групі інвалідності - 1090 гривень. Відповідач стверджує, що відповідно до ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення” мінімальний розмір пенсії за віком на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених відповідно до цього Закону, та вважають, що ці положення не поширюються на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 01.01.2008року Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та визначено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по ІІ групі інвалідності - 200% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідач стверджує, що у 2008 році ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в новій редакції, якою не передбачено підвищення розміру пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму, а також, що додаткова пенсія особам, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС обчислювалась, виходячи з розрахункової величини 16,62 гривні, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №831 та №836, та 19,91гривні, визначеною постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року №1. Відповідач стверджує, що діє на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.
Дослідивши заяву позивача, письмові заперечення відповідача, матеріали даної адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 49 ЗУ України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції закону, що діяла до 1.01.2008року , особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Нова редакція вказаної статті, введена в дію Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007року, передбачала, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проте вказані зміни рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції закону, що діяла до 1.01.2008року, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групи інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі змінами, внесеними до вказаної статті, введені в дію Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007року, ч.3 ст.54 було передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по ІІ групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були внесені зміни до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції закону, що діяла до 1.01.2008року, передбачено, що має здійснюватись підвищення розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 54 цього Закону, а також розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зміни, внесені до вказаної статті відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007року рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до вимог ст.71 ЗУ України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно з посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, серії А №112200 на ім'я ОСОБА_1 /а.с.-7/, статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії позивачу встановлений з 10 січня 2008 року. Друга група інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу встановлена з 27 липня 1993 року довічно /а.с.-10/
З урахуванням викладеного, суд вважає, що вимоги позивача щодо його права на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.ст.50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є обґрунтованими та повністю доведеними в судовому засіданні.
Зі змісту ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" слідує, що за основу нарахування розмірів державної пенсії та додаткової пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, береться мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно чинного законодавства визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, в ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що при наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Суд не бере до уваги положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання державної пенсії та додаткової пенсії у розмірі, визначеному Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи, що відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, то новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивач має право на державну пенсію та додаткову пенсію, яку слід визначати з мінімальної пенсії за віком та яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд прийшов до висновку, що при визначенні розміру державної соціальної допомоги позивачеві застосуванню підлягають ст.ст.49,50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції закону від 05.10.2006 року, та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також Закон України „Про Державний бюджет України” на відповідний рік в частині встановленого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Посилання відповідача на те, що позивачу виплачувалась щорічна допомога в розмірі, визначеному постановами Кабінету Міністрів України, а також відповідно ст.50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки Верховною Радою України до 1.01.2008року включно не вносились зміни щодо розміру державної та додаткової пенсії, а зазначені відповідачем зміни, внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» є неконституційними.
Згідно з листа Управління Пенсійного фонду України від 18.11.2009 року №1089/п-3 /а.с.-14-16/ відповідач повідомив позивачу про те, що при нарахування йому державної та додаткової пенсії діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією України та законами України, а фактично залишив заяву позивача про перерахунок пенсії без задоволення.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що дії відповідача по нарахуванню та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії позивачу, а також відмова щодо перерахунку пенсії не відповідали вищенаведеним вимогам ст.ст.50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в зв'язку з чим позовні вимоги в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м.Бориспіль Київської області зробити перерахунок та виплатити позивачу пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 мінімальної пенсії за віком з 01.10.2007року з дотриманням вимог частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З дослідженої в судовому засіданні довідки, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в м.Борисполі №242 від 18.11.2009року /а.с.-17 /, встановлено, що позивачу виплачувалась відповідачем пенсія по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи як інваліду 2 групи в розмірі: з 1.10.2007року по 1.01.2008року - по 2071,11 грн.; з 01.01.2008року по 01.04.2008року - по 2151,16 грн.; з 01.04.2008року по 01.07.2008року - по 2153,36 грн. з 01.07.2008року по 01.10.2008року - по 2153,56 грн.; з 01.10.2008року по 01.03.2009року - по 2156,76 грн.; за березень 2009 року - 2192,16 грн.; з 01.04.2009року по 01.07.2009року - по 2199,66грн.; з 01.07.2009року по 01.10.2009року - по 2206,26грн.; з 01.10.2009року по 01.12.2009року - 2220,56 грн.
Всього за вказаний період з 01.10.2007року по 01.12.2009року позивачу виплачено державної та додаткової пенсії на загальну суму 56 222,45 грн. (2071,11 грн.х3 місяці + 2151,16 грн.х3 місяці + 2153,36 грн.х3 місяці +2153,56грн.х3 місяці + 2156,76 грн.х5місяців + 2192,16 грн. + 2199,66грн.х 3місяці + 2206,26грн.х 3 місяці + 2220,56 грн. х 2 місяці = 56222,45грн).
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, а відповідно і мінімальної пенсії за віком, встановленого Законами України, на момент здійснення виплат позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у зазначений позивачем період становив: в період з 1.10.2007року по 1.01.2008року - 411 грн.; з 01.01.2008року по 01.04.2008року - 470 грн.; з 01.04.2008року по 01.07.2008року - по 481 грн. з 01.07.2008року по 01.10.2008року - 482грн.; з 01.10.2008року по 01.11.2009року - 498 грн.; з 1.11.2009 року - 573грн..
Таким чином загальний розмір належної позивачу державної та додаткової пенсії відповідно ст.ст.50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період 1.10.2007року по 1.12.2009 року становить:
(411,0грн.х8х3 місяці + 411,0грн.х0,75х3 місяці)+ (470,0грн.х8х3 місяці + 470,0грн.х0,75х3 місяці)+ (481,0грн.х8х3 місяці + 481,0грн.х0,75х3 місяці)+ (482,0грн.х8х3 місяці + 482,0грн.х0,75х3 місяці)+ (498,0грн.х8х13 місяців + 498,0грн.х0,75х 13 місяців)+ (573,0грн.х8 + 573,0грн.х0,75) = 110066,25грн. та оскільки йому фактично було сплачено за вказаний період 56222,45 гривень, то розмір не донарахованої та недоотриманої позивачем державної та додаткової пенсії за період з 1.10.2007року по 1.12.2009року становить: 110066,25грн.-56222,45=53843,80грн.
Оскільки позивачем при здійсненні розрахунку було неправильно врахований розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність в період з 1.10.2007року по 31.12.2007року в розмірі 415,11 грн. замість 411 грн. нарахована ним сума пенсії, що підлягає виплаті, помилково визначена в більшому розмірі 53951,42 грн.. В зв'язку з цим позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Заяви щодо порушення позивачем строку звернення з адміністративним позовом до суду від відповідача не надійшло. В зв'язку з цим у суду відсутні підстави для застосування наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду.
Судові витрати по даній справі складає судовий збір в сумі 3 гривні 40 копійок, який підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,11,71,86,99,100,128,158-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Бориспіль Київської області зробити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_1 за період з 01.10.2007року по 01.12.2009року та виплатити недоотриману ним державну та додаткову пенсію в сумі 53843 гривні 80 копійок (п'ятдесят три тисячі вісімсот сорок три гривні вісімдесят копійок).
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м.Бориспіль Київської області на користь держави 3 гривні 40 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення та наступної подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: І.В.Муранова