Долинський районний суд Івано-Франківської області
м. Долина, вул. Обліски, 115, 77500, (03477) 2-75-49
Справа № 2-а-2581/2011 рік
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2011 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого - суддi ОСОБА_1
з участю секретаря-Литвинюк І.М.
розглянувши в приміщенні суду в мiстi Долина справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці і соціального захисту населення Долинської РДА про визнання дій неправомірними та стягнення несплаченої щорічної грошової допомоги, суд,-
Позивач просить визнати неправомірними дії відповідача по виплаті йому грошової допомоги, як інваліду війни 2-ї групи. Стягнути з відповідача на його користь суму недоплаченої йому разової щорічної грошової допомоги за 2011 рік , як інваліду війни 2-ї групи в розмірі 5532 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що він визнаний інвалідом війни другої групи, що підтверджується посвідченням серія Б №271362 виданим управлінням соціального захисту населення Долинської РДА, 27.12.1996 р.
Відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ” йому щорічно, до 5-го травня, повинна надаватися разова грошова допомога в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, як інваліду війни ІІ групи.
Але, всупереч вимогам Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та п.3 ст.22 Конституції України грошова допомога призначена йому за 2011рік виплачена не в повному об»ємі в сумі 580 грн. , згідно Постанови КМ України від 4.04.2011 року №341.
Оскільки Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати порядок та розмір одноразової щорічної допомоги, то це не означає, що останній, встановлюючи такий порядок може допустити звуження змісту та обсягу прав,
встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону.
Мінімальна пенсія за віком, станом на 1.04.2011 року була встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у розмірі 764 грн. Отже сума недоплати складає 5532 грн. ( 764х8-580= 5532 грн.).
При прийнятті нових Законів або внесення змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, інакше погіршується становище особи в суспільстві, через обмеження прав і свобод, закріплених у Законах України.
Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, хоч про час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому Законом порядку, подав заперечення, згідно якого - УПСЗН Долинської РДА заперечує проти позовних вимог, виходячи з наступного: у відповідності до ст. 9 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» - даний Закон застосовується виключно при розрахунку пенсійних виплат, а отже положення ст. 28 вказаного Закону щодо мінімального розміру пенсії за віком не застосовується при розрахунку розміру щорічної грошової допомоги ветерану війни. Розмір одноразової щорічної допомоги ветеранам війни вираховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4.04.2011 року №341 , де законодавцем був чітко визначений розмір одноразової щорічної допомоги ветеранам війни та дружинам (чоловікам) померлих ветеранів війни, який і був виплачений позивачеві. Отже така допомога виплачена позивачеві відповідно до чинного законодавства України. Крім цього , відповідно до ст. 99 КАС України надається шестимісячний строк (позовна давність) для звернення до суду за захистом свого порушеного права. Управління праці та соціального захисту населення не є головним розпорядником коштів. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 18.02.2004 р. №177 «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разового грошової допомоги до Дня Перемоги забезпечується міністерством фінансів і Державним казначейством України. Просять відмовити у позові, справу розглядати без представника УПСЗН Долинської РДА.
Дослідивши та оцінивши повідомлені позивачем та представником відповідача обставини і надані ними докази, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов належить до задоволення, виходячи з наступного:
Ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані, без їх рівноцінної заміни.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» яка відновила свою дію з 22.05.2008 року - з дня прийняття Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008, - щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах : інвалідам І групи - десять мінімальних пенсій за віком; ІІ групи - вісім мінімальних пенсій за віком; ІІІ групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 17-1 вказаного Закону, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Таким чином у спірних правовідносинах управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністраціїІвано-Франківської області є державним органом, на якого чинним законодавством покладений обов'язок по здійсненню виплат, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в тому числі разової грошової допомоги.
Відповідно до ч.1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Мінімальна пенсія за віком яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 05 травня 2011 року відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 р." становила - 764,00 грн.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 являється інвалідом 2-ї групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії Б №271362 . Посвідчення безтермінове і дійсне на всій території України (а.с.5).
Згідно відповіді від 30.05.2011 року №М-136 (а.с.11), управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації повідомляє, що відповідно до постанови КМ України від 4.04.2011 року №341 «Про розміри разової грошової допомоги, яка виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» позивачу ОСОБА_2, було нараховано і виплачено разову грошову допомогу в повному обсязі як інвалідові війни ІІ групи у 2011 році в сумі 580 грн. Відповідно до п.27 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни ІІ групи виплачується разова грошова допомога до Дня Перемоги у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком. Так як мінімальна пенсія за віком станом на 01.04.2011 року була встановлена згідно ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність - 764 грн., то 8х764грн. = 6112 грн.
Як встановлено в судовому засіданні відповідач при виплаті позивачу разової грошової допомоги до Дня Перемоги керувався вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 4.04.2011 року №341.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року є безпідставнимі таким, що звужує обсяг передбачених законом прав позивача.
Суд вважає за необхідне при вирішенні даного спору застосувати положення ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як нормативних актів, які мають вищу юридичну силу над підзаконними нормативними актами.
При цьому суд не приймає аргумент представника відповідача щодо обмеженості бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, суд приходить до переконання, що оскільки позивач являється інвалідом війни ІІ групи,він має право на отримання пільг, визначених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема йому належить право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня.
Отже, виходячи з принципу пріоритету законів над підзаконними нормативними актами, суд приходить до висновку, що відповідача слід зобов'язати виплатити позивачу разову щорічну грошову допомогу до 5-го травня відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, визнавши його дії щодо невиплати йому цієї допомоги у вказаному розмірі протиправними. При визначенні розміру мінімальної пенсії за віком слід керуватися положеннями ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування», оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є перешкодою для застосування даного розміру мінімальної пенсії за віком до обрахування інших видів пенсій чи допомог, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком.
На підставі ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. 17 п. 1 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року, ст.ст. 2, 13, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», Постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року,керуючись ст.ст. 2,9,11,71,99,100,161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці і соціального захисту населення Долинської РДА про визнання дій неправомірними та стягнення несплаченої щорічної грошової допомоги - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Долинської РДА по виплаті ОСОБА_2 грошової допомоги як інваліду війни другої групи.
Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Долинської РДА на користь ОСОБА_2 суму недоплаченої разової щорічної допомоги за 2011 рік,як інваліду війни другої групи у розмірі 5532 грн.
Обов'язком Управління праці і соціального захисту населення Долинської РДА є виконати постанову за 1 місяць до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 (десяти) днів з дня її отримання до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд.
Суддя: