12 листопада 2015 року м. Київ К/800/65445/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Калашнікової О.В.,
Васильченко Н.В.,
Гончар Л.Я.
провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою Київської митниці Міндоходів на постанову Київського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 4 грудня 2014 року у справі №810/4310/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хускварна Україна" до Київської митниці Міндоходів про визнання протиправним та скасування рішення про зміну коду товару, -
У липні 2014 року товариства з обмеженою відповідальністю "Хускварна Україна" звернулося в суд з позовом до Київської митниці Міндоходів, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про визначення коду товару від 19.05.2014 № КТ-125000000-0050-2014.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем неправомірно визначений код товару УКТ ЗЕД 8701 10 00 00 "трактори, що керуються водієм, який іде поряд", оскільки у травні 2014 року позивачем була ввезена на територію України аналогічна сільськогосподарська техніка (культиватори) із задекларованим позивачем кодом товару УКТ ЗЕД 8432 29 10 00 "Розпушувачі та культиватори".
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 4 грудня 2014 року, позовні вимоги задоволені. Визнане протиправним та скасоване рішення Київської митниці Міндоходів про визначення коду товару від 19.05.2014 № КТ-125000000-0050-2014.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Київська митниця Міндоходів звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 14 травня 2014 року позивачем була подана до митного органу митна декларація від 14.05.2014 року №125110000/2014/009030, якою задекларований імпорт сільськогосподарської техніки (зокрема, культиваторів Husqvarna TF 434 (4 штуки) та Husqvarna TF 334 (13 штук)) за кодом УКТ ЗЕД 8432 29 10 00 "Розпушувачі та культиватори" товарної позиції 8432 "Машини сільськогосподарські, садові або лісогосподарські для підготовки або оброблення грунту".
Відповідач рішенням від 19.05.2014 року № КТ-125000000-0050-2014 змінив код УКТ ЗЕД ввезеного позивачем товару на 8701 10 00 00 "трактори, що керуються водієм, який іде поряд" товарна позиція 8701 "трактори".
Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що імпортовані позивачем товари (культиватори) були правомірно віднесені останнім за класифікацією УКТ ЗЕД до товарної позиції 8432 "Машини сільськогосподарські, садові або лісогосподарські для підготовки або оброблення ґрунту".
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно обставин справи предметом спору є правомірність рішення Київської митниці Міндоходів про визначення коду товару від 19.05.2014 № КТ-125000000-0050-2014.
Частиною 1 статті 68 МК України передбачено, що ведення УКТЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 428 затверджений Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктами 2, 3, 4, 5, 12 Порядку встановлено, що УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України", що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів.
УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (далі - Гармонізована система) з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу (далі - Комбінована номенклатура).
Для виконання функцій з ведення УКТЗЕД Держмитслужба має право: одержувати в установленому порядку від центральних органів виконавчої влади необхідну інформацію; залучати фахівців центральних органів виконавчої влади та наукових установ до роботи з ведення УКТЗЕД.
Пояснення до УКТЗЕД розробляються та затверджуються Держмитслужбою з урахуванням змін, які вносяться Всесвітньою митною організацією до пояснень до Гармонізованої системи та Європейським Союзом до пояснень до Комбінованої номенклатури. У разі потреби Держмитслужба розробляє пояснення до кодів товарів, що деталізовані на національному рівні.
Згідно основних правил інтерпретації УКТЗЕД класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами: назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється, виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп.
Відповідно до п. 14 Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 650, рішення приймається посадовими особами ВМП або уповноваженими особами ПМО чи митного поста на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару, згідно з Основними правилами інтерпретації УКТЗЕД.
Таким чином, при здійсненні митного оформлення товару ідентифікація товару здійснюється на підставі характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами УКТЗЕД.
Пунктами 1, 4, 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД передбачено, що назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються. Для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень, положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
Пунктом 1 розділу III Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщується через митний кордон України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 650 (далі - Порядок) передбачено, що декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТ ЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 Кодексу.
Відповідно до п. 4 розділу III Порядку, контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами статті 257 Кодексу; відомостей про товар та коду товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, з врахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу; заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних "Класифікаційні рішення" програми "Інспектор 2006" ЄАІС. При цьому, така відповідність поділяється на три категорії: а) ідентичні товари; б) подібні (аналогічні) товари; в) товари, які не підпадають під вимоги підпунктів "а" та "б" абзацу 4 цього пункту, але мають схожі: характеристики, які є визначальними для класифікації товару; призначення або принцип дії яких є основним для класифікації товару; перевірки відповідності заявленого опису товару та коду товару згідно з УКТ ЗЕД відомостям, наведеним у ПРК, у разі якщо до митного контролю та митного оформлення разом з пакетом документів надається ПРК.
У відповідності до п. 5 розділу ІІІ Порядку у разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТ ЗЕД.
Судами встановлено, що приймаючи спірне рішення, відповідач виходив з того, що імпортовані позивачем за митною декларацією від 14.05.2014 року №125110000/2014/009030 культиватори Husqvarna TF 434 (4 штуки) та Husqvarna TF 334 (13 штук) класифікуються за товарною позицією 8701 "трактори", підкатегорія 8701 10 00 00 "трактори, що керуються водієм, який іде поряд", оскільки вказана сільськогосподарська техніка являє собою агрегати, що керуються водієм, який йде поруч, оснащена бензиновими двигунами та має ведучу вісь, а тому така техніка підпадає під класифікацію за товарною позицією 8701 "трактори".
Разом із тим, як вірно зазначено судами, до позиції 8432 відносяться машини сільськогосподарські, садові або лісогосподарські для підготовки або оброблення ґрунту; котки для газонів або спортивних майданчиків, зокрема до 8432 29 10 00 - розпушувачі та культиватори. До цієї товарної позиції включаються машини незалежно від виду тяги, застосовувані замість ручних інструментів для виконання перерахованих нижче видів сільськогосподарських, садових або лісогосподарських робіт: (I) Підготовка ґрунту для вирощування культурних рослин (розчищення земель, підйом цілини, оранка, розпушування і т. п.). (II) Розкидання або внесення в ґрунт добрив, включаючи гній або інші органічні речовини, для поліпшення фізико-хімічних властивостей ґрунту. (III) Садіння або сіяння. (IV) Обробіток або доглядання за ґрунтом у період вегетації (культивація, прополювання, проріджування сходів і т. п.).
Машини, включені до цієї товарної позиції, можуть буксируватися тваринною тягою чи транспортним засобом (наприклад, трактором) або можуть монтуватися на будь-якому транспортному засобі (наприклад, на тракторі або на шасі з кінною тягою).
У Поясненнях до товарної позиції 8432 зазначено, що до неї включаються машини незалежно від виду тяги, застосовувані замість ручних інструментів для виконання сільськогосподарських, садових або лісогосподарських робіт. Машини, включені до цієї товарної позиції, можуть буксируватися тваринною тягою чи транспортним засобом (наприклад, трактором) або можуть монтуватися на будь-якому транспортному засобі (наприклад, на тракторі або на шасі з кінною тягою). (У цьому контексті вираз "трактор" стосується і до трактора, керованого водієм, що йде поруч).
Деякі сільськогосподарські, садові чи лісогосподарські машини (наприклад, плуги і борони) призначаються винятково для приєднання до трактора, за допомогою з'єднувального пристрою (який має чи не має механізм підіймання). Інші машини (наприклад, фрезерні культиватори) приводяться в дію від вала, що має загальне призначення, відбору потужності трактора. Такі машини начіпляються і заміняються в польових умовах, у лісі або на дворі ферм. Усі ці машини включаються до цієї товарної позиції, навіть якщо вони постачаються з трактором (незалежно від того, чи змонтовані вони на тракторі чи ні). Сам трактор включається до товарної позиції 8701.
Також до цієї товарної позиції включаються самохідні сільськогосподарські, садові або лісогосподарські машини, у яких ходова частина і робоча машина утворюють єдиний нероздільний блок (наприклад, моторні плуги).
До цієї товарної позиції, серед іншого, відносяться розпушувачі, культиватори, полільники і мотики, що застосовуються для обробітку ґрунту, знищення бур'янів або вирівнювання ґрунту після оранки або ж у процесі вегетації сільськогосподарських культур. Ці машини зазвичай мають горизонтальну раму з розміщеними на ній у декілька рядів різними робочими інструментами (лемешами, дисками, зубцями і т. п.), які можуть бути закріплені жорстко (нерухомо) або пружно на фіксованому місці або пересувними і можуть бути змінними.
Відповідно до Примітки 2 до групи 87 УКТЗЕД у цій групі термін "трактори" означає транспортні засоби, призначені головним чином для буксирування чи штовхання інших транспортних засобів, пристроїв і вантажів, незалежно від того, мають вони чи ні допоміжні пристосування, у поєднанні з основним застосуванням трактора, для перевезення інструментів, насіння, добрив тощо. Машини та робочі інструменти, які сконструйовані для установлення на тракторах товарної позиції 8701 і розглядаються як взаємозамінне устаткування, належать до відповідних товарних позицій, навіть у разі, коли вони постачаються разом з трактором, незалежно від того, встановлені вони на ньому чи ні. До цієї товарної позиції також включаються трактори, що керуються водієм, який іде поруч. Вони являють собою невеликі сільськогосподарські трактори, що мають одну ведучу вісь з установленими на неї одним чи двома колесами; як і звичайні трактори, вони призначені для роботи з взаємозамінними начіпними знаряддями, що мають привід від вала відбору потужності загального призначення. Як правило, на них немає сидіння, а керування здійснюється за допомогою двох рукояток. Проте у деяких типах є одно- чи двоколісний задній візок з сидінням для водія.
Сільськогосподарське устаткування, призначене для навішення на трактори як змінне устаткування (плуги, борони, культиватори і т. п.), відноситься до відповідних товарних позицій, навіть якщо воно на момент подання встановлено на тракторі. У таких випадках тяговий транспортний засіб включається окремо до товарної позиції 8701.
Судами встановлено, що відповідно до керівництва з експлуатації зазначені машини призначені для підготовки землі до посадки, догляду за насадженнями та клумбами. Відповідно до технічної документації товари, імпортовані позивачем, являють собою садові засоби, призначені для глибокого орання ґрунту з використанням на присадибній ділянці, в яких відсутні вали відбору потужності та ходова частина і робоча машина утворюють єдиний нероздільний блок. Для вказаних товарних позицій заводом-виробником не передбачено надання будь-яких додаткових пристроїв, які використовуються для буксирування або штовхання пристроїв, транспортних засобів або вантажів.
Таким чином, оскільки Товар є садовим засобом, призначеним для глибокого орання ґрунту, тобто машиною, що застосовується замість ручних інструментів для виконання сільськогосподарських, садових або лісогосподарських робіт, відповідно декларантом була обґрунтовано обрана відповідна товарна позиція 8432.
Крім того, судами встановлено, що у період з січня 2014 року по вересень 2014 року митним органом до митного оформлення аналогічні товари (культиватори) за товарною позицією 8432 були прийняті без заперечень стосовно правильності визначення коду УКТ ЗЕД.
З огляду на зазначене колегія суддів погоджується з висновками судів, що культиватори Husqvarna TF 434 та Husqvarna TF 334 за своїми характеристиками відповідають код УКТ ЗЕД 8432 29 10 00 "Розпушувачі та культиватори" товарної позиції 8432.
Враховуючи вищенаведене суди першої та апеляційної інстанцій дійшли до вірних висновків про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Київської митниці Міндоходів відхилити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 4 грудня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.
Судді: