Ухвала від 25.11.2015 по справі 750/2702/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2015 року м. Київ К/800/60994/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів Рецебуринського Ю.Й. (доповідача),

Ємельянової В.І.,

Стародуба О.П.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду м. Чернігові (далі - Управління) про призначення пенсії,

за касаційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2013 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови зарахувати до стажу державної служби час роботи на посаді судового експерта Чернігівського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз з 9 квітня 2011 року по 6 грудня 2012 року включно та зобов'язання Управління призначити пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» з дня звернення з відповідною заявою.

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 18 квітня 2013 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління по відмові ОСОБА_3 зарахувати до стажу державної служби час роботи на посаді судового експерта Чернігівського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз з 9 квітня 2011 року по 6 грудня 2012 року включно. Зобов'язано Управління призначити ОСОБА_3 пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 7 грудня 2012 року.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року скасовано постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 18 квітня 2013 року, прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалене ним судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.

Судами встановлено, що ОСОБА_3 з 30 серпня 2002 працювала судовим експертом Чернігівського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, має 1 кваліфікаційний клас судового експерта та 7 ранг державного службовця.

6 грудня 2012 року позивач була звільнена з посади судового експерта за власним бажанням за статтею 38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію.

7 грудня 2012 року ОСОБА_3 звернулася до Управління із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак, у задоволенні поданої заяви їй було відмовлено, оскільки для призначення пенсії державного службовця особа повинна мати не менше 10 років стажу державної служби.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до Закону України «Про судову експертизу» на судових експертів поширюються особливості матеріального забезпечення, передбачені Законом України «Про державну службу».

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що у зв'язку із втратою чинності 8 квітня 2011 року розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1995 року №558-р, відповідно до якого працівники державних спеціалізованих установах судових експертиз були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців, стаж роботи позивача на посаді судового експерта може бути зараховано до стажу державної служби лише до 8 квітня 2011 року.

Правове становище працівників спеціалізованих установ судових експертиз регулюється Законом України «Про судову експертизу» від 25 лютого 1994 року №4038-ХІІ (далі - Закон №4038-ХІІ).

Згідно зі статтею 18 Закону №4038-ХІІ питання оплати праці та умови соціального захисту судових експертів визначаються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.

На працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз поширюються особливості матеріального та соціально-побутового забезпечення, передбачені Законом України «Про державну службу», якщо інше не передбачено законами України.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Обчислення стажу державної служби здійснюється відповідно до Закону України «Про державну службу», Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283 та додатку до нього.

Згідно пункту 2 вказаного Порядку, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про віднесення деяких посад працівників державних спеціалізованих установ до категорій посад державних службовців» від 31 серпня 1995 року №558-р були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців посади, що займають судові експерти державних спеціалізованих установ, яким було присвоєно відповідні кваліфікаційні класи.

У зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2011 року №314 «Про умови оплати праці працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз», з 8 квітня 2011 року вказане розпорядження втратило чинність.

Таким чином, правильними є висновки апеляційного суду, що період роботи працівників в державних спеціалізованих установах судових експертиз, посади яких було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1995 №558-р, можуть бути зараховані до стажу державної служби лише до 8 квітня 2011 року.

Суд апеляційної інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

У Х В А Л И ЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді Ю.Й. Рецебуринський

В.І. Ємельянова

О.П. Стародуб