ОСОБА_1 № 128/4358/14-а
26 листопада 2015 року м. Вінниця
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду України від 26 листопада 2015 року скасовано постанову Вінницького районного суду Вінницької області від 25 серпня 2015 року та закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 до Бохоницької сільської ради Вінницького району, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, інженера ПП “Глобус” (ОСОБА_25), ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_1, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, Павленко (дошлюбне Заррабі) ОСОБА_67, ОСОБА_68, ОСОБА_69, ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_78, ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81, ОСОБА_82, ОСОБА_83, ОСОБА_84, ОСОБА_85, ОСОБА_86, ОСОБА_87, ОСОБА_88, ОСОБА_89, ОСОБА_90, ОСОБА_91, ОСОБА_92, ОСОБА_93, Кревської - ОСОБА_94, ОСОБА_95, ОСОБА_96, ОСОБА_97, ОСОБА_98, ОСОБА_99, ОСОБА_100, ОСОБА_101, ОСОБА_102, ОСОБА_103, ОСОБА_104, ОСОБА_105, ОСОБА_106, ОСОБА_107, ОСОБА_108, ОСОБА_109, ОСОБА_110, ОСОБА_111, ОСОБА_112, ОСОБА_113, ОСОБА_114, ОСОБА_115, ОСОБА_116, ОСОБА_117, ОСОБА_118, ОСОБА_119, ОСОБА_120 про визнання протиправним та скасування рішення сесії.
Як встановлено судом з матеріалів справи, позивачі звернулись до Вінницького районного суду Вінницької області з позовом до Бохоницької сільської ради Вінницького району Вінницької області про скасування рішення 18 сесії Бохоницької сільської ради 06 скликання від 19 листопада 2013 року “Про розгляд заяв про надання земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків і господарських споруд на території Бохоницької сільської ради в межах населеного пункту”; зобов'язання Бохоницької сільської ради Вінницького району Вінницької області повторно розглянути заяви громадян, які звертались до Бохоницької сільської ради про виділення їм земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, та прийняти нове рішення про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлових будинків та господарських споруд в межах населеного пункту за адресою: с. Бохоники, вул. Ювілейна, 4 та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Постановою Вінницькою районного суду Вінницької області від 25 серпня 2015 року позовні вимоги задоволено. Не погодившись з прийнятим рішенням, ОСОБА_22 оскаржив його в апеляційному порядку. За результатами розгляду апеляційної скарги постанову суду першої інстанції скасовано, а провадження у справі закрито з підстав порушення правил юрисдикції розгляду спору.
Вважаю за необхідне висловити окрему думку щодо прийнятого рішення.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (частина друга статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України). Винятки встановлені частиною третьою статті 17 цього Кодексу.
Положеннями статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом першим частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, юрисдикція адміністративних судів визначається за: суб'єктом правовідносин (обов'язковим їх учасником є суб'єкт владних повноважень); змістом правовідносин (це відносини, що виникають у зв'язку із здійсненням владних управлінських функцій, а також у зв'язку з формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму).
Відповідно до пункту сьомого частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивачі оскаржують рішення Бохоницької сільської ради Вінницького району Вінницької області, яким надано дозвіл третім особам на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків і господарських споруд.
Бохоницька сільська рада Вінницького району Вінницької області в розумінні Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є органом місцевого самоврядування.
Згідно з висновками Рішення Конституційного Суду України від 1 квітня 2010 р. №10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів “а”, “б”, “в”, “г” ст. 112 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України положення пункту 1 частини першої ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на “спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності” слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Повноваження органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин визначені частиною першою статті 122 Земельного кодексу України таким чином, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування з земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Для визначення змісту правовідносин в даному випадку необхідно виходити з того, що положення чинного земельного законодавства України передбачають дозвільний порядок отримання земельної ділянки у власність, користування чи оренду із земель державної або комунальної власності, в т. ч. щодо виготовлення проекту відведення земельної ділянки (ст. ст. 118, 122, 123, 124 Земельного кодексу України).
Так, згідно з ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Згідно з вимогами Земельного кодексу України для відведення земельної ділянки в користування із земель державної або комунальної власності зацікавлена особа звертається до компетентного органу державної влади або місцевого самоврядування із клопотанням та усіма необхідними документами, перелік яких встановлений законом. У випадку погодження усіх, передбачених законом питань, компетентний орган приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (стаття 123 Земельного кодексу України).
Таким чином, встановлений чинним законодавством України порядок набуття права власності або користування/оренди земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності є публічно-правовим, і така передача відбувається в межах компетенції та на виконання відповідних управлінських функцій суб'єктом владних повноважень.
В даному адміністративному позові заявлено також позовні вимоги про зобов'язання Бохоницької сільської ради Вінницького району Вінницької області повторно розглянути заяви громадян, які звертались до Бохоницької сільської ради про виділення їм земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд з посиланням на порушення норм Земельного кодексу України, Закону України «ро звернення громадян», Закону України «Про доступ до публічної інформації».
В свою чергу, рішення, дії чи бездіяльність органу місцевого самоврядування з приводу розгляду звернень громадян, порушення права на доступ до публічної інформації органом місцевого самоврядування оскаржуються до відповідного адміністративного суду згідно зі ст. 17, 18 КАС України.
З урахуванням викладеного, предмету спірних правовідносин та встановлених у справі обставин спору, вважаю, що заявлені до відповідача позовні вимоги про захист прав у галузі земельних відносин підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суддя Сапальова Т.В.