24 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/1030/15-а
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- ОСОБА_1,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до ОСОБА_7 управління Держземагенства у Херсонській області про визнання відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок та зобов'язання надати такий дозвіл,
03 квітня 2015 року позивачі звернулись до суду з вищевказаним позовом, в якому, з урахуванням уточнення до позовних вимог від 27 травня 2015 року, просили:
- визнати відмову ОСОБА_7 управління Держземагенства у Херсонській області ОСОБА_2 від 06.01.2015 року № 31-21-0.102-91/2-15, ОСОБА_3 від 06.01.2015 року №19-21-0.102-10/15-15-СГ, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 від 12.02.2015 року №19-21-0.102-250/15-15-СГ у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення позивачам у власність земельних ділянок площею по 2,00 га кожна, в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства неправомірною;
- зобов'язати Головне управління Держземагенства у Херсонській області надати позивачам дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок площею по 2,00 га кожна, в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства за клопотаннями від 12.12.2014 року.
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтували тим, що ними було подано клопотання до відповідача стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею по 2,00 га кожна в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району Херсонської області. 26 листопада 2104 року були отримані листи від Держземагентства №№ 19-21-0.102-2285/15-14-СГ, 19-21-0.102-2286/15-14-СГ, 19-21-0.102-2284/15-14-СГ, 19-21-0.102-2287/15-14-СГ якими повідомлено про відмову у задоволенні клопотань. 12 грудня 2014 року позивачі повторно подали до відповідача аналогічні клопотання зазначивши земельні ділянки котрі не увійшли до переліку земельних ділянок, які виставляються на земельні торги у формі аукціону. Однак відповідач листами від 06.01.2015 року № 31-21-0.102-91/2-15, від 06.01.2015 року №19-21-0.102-10/15-15-СГ, від 12.02.2015 року №19-21-0.102-250/15-15-СГ відмовив у задоволенні клопотань.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до ОСОБА_7 управління Держземагенства у Херсонській області про визнання відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок та зобов'язання надати такий дозвіл залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
13 жовтня 2014 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_5 звернулись до ГУ Держземагенства у Херсонській області з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га в адміністративно - територіальних межах Новомаячківської селищної ради (а.с. 10, 12, 14, 16, 18).
20 листопада 2014 року відповідач листами за №№ 19-21-0.102-2285/15-14-СГ, 19-21-0.102-2286/15-14-СГ, 19-21-0.102-2284/15-14-СГ, 19-21-0.102-2287/15-14-СГ відмовив позивачам у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо вказаних земельних ділянок з посиланням на ч. 1 ст. 134, ч.ч. 1, 3 ст.136 ЗК України та на прийняття ГУ Держземагенства у Херсонській області наказу щодо затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, до якого увійшли земельні ділянки вказані позивачами у клопотаннях (а.с. 56-59).
12 грудня 2014 року позивачі повторно звернулись до ГУ Держземагенства у Херсонській області з аналогічними клопотаннями (а.с. 11, 13, 15, 17, 19).
Відповідач листами від 06.01.2015 року № 31-21-0.102-91/2-15, від 06.01.2015 року №19-21-0.102-10/15-15-СГ, від 12.02.2015 року №19-21-0.102-250/15-15-СГ відмовив у задоволенні клопотань мотивуючи тим, що зазначені в клопотаннях земельні ділянки увійшли до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути сформовані як окремі лоти для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.60-62).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що земельні ділянки, площею по 2,00 га кожна щодо яких звертались позивачі увійшли до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути сформовані як окремі лоти для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції не правильними і такими, що не відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Земельному Кодексу України, Закону України "Про особисте селянське господарство".
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_4
А.Д., ОСОБА_6 вказується, що спірні земельні ділянки до вищевказаного Переліку не увійшли та кадастрового номеру їм присвоєно не було. Апелянти зазначили, що відповідач, вчиняючи дії щодо включення несформованої земельної ділянки до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги діяв без законних на те підстав.
Судова колегія приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 33 ЗК України, громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Використання земель особистого селянського господарства здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про особисте селянське господарство", особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму. Члени особистого селянського господарства здійснюють діяльність на свій розсуд і ризик у межах встановленого правового господарського порядку, дотримуючись вимог цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів. Діяльність, пов'язана з веденням особистого селянського господарства, не відноситься до підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.3 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до положень, визначених статтями 118 та 122 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до ч.1 ст. 134 ЗК України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно з ч.2 ст. 134 ЗК України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Судова колегія зазначає, що підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у відповідності до статті 122 ЗК України, може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Позивачі 13.10.2014 року вперше звернулись до відповідача з відповідними клопотаннями.
З матеріалів справи вбачається, що за дорученням Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.10.2014 року №37732/0/1-14 зобов'язано Держземагенство України забезпечити надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (крім тих, що знаходяться у користуванні) для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурентній основі за результатами відкритих публічних земельних аукціонів, а також затвердження на регулярній основі та оприлюднення на офіційному сайті Держземагентства переліків земельних ділянок, що виставляються на земельні торги, за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб щодо таких земельних ділянок.
На підставі наказу Держземагенства України від 15.10.2014 року № 328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року" введено в дію рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року (протокол засідання №2).
Відповідно до п. 2 Протоколу засідання колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року № 2 про продаж прав на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на конкурентних засадах" було прийнято рішення щодо:
- особистого контролю начальників головних управлінь Держземагенства в областях, м. Києві за забезпеченням виконання дорученням Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.10.2014 року № 37732/0/1-14;
- за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб, зокрема щодо надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства та ведення особистого селянського господарства скласти, затвердити та оприлюднити на офіційному сайті Держземагентства України переліки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, включаючи несформовані земельні ділянки, що мають бути об'єктами землеустрою під час підготовки відповідних лотів до продажу (крім тих, на яких розташовано нерухоме майно, або тих, які на законних підставах знаходяться у користуванні заявників, або тих, щодо яких надано дозвіл на розроблення відповідної документації із землеустрою або станом на 15 жовтня 2014 року у відповідному головному управлінні вже зареєстровано клопотання про надання такого дозволу) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Судова колегія вважає за необхідне наголосити, що позивачі звернулись з відповідними клопотаннями саме 13.10.2014 року, тобто до прийняття вказаного Наказу.
20 листопада 2014 року відповідач листами за №№ 19-21-0.102-2285/15-14-СГ, 19-21-0.102-2286/15-14-СГ, 19-21-0.102-2284/15-14-СГ, 19-21-0.102-2287/15-14-СГ відмовив позивачам у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо вказаних земельних ділянок з посиланням на ч. 1 ст. 134, ч.ч. 1, 3 ст.136 ЗК України та на прийняття ГУ Держземагенства у Херсонській області наказу щодо затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, до якого увійшли земельні ділянки вказані позивачами у клопотаннях.
Відповідач, відмовляючи в задоволенні клопотань, посилався на норми статті 136 ЗК України, згідно якої земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів та на наказ Держземагенства України від 15.10.2014 року №328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року», згідно положень якого, зобов'язано територіальні органи Держземагенства сформувати та затвердити переліки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги
Проте, колегія суддів з вказаними висновками не погоджується, оскільки, земельні ділянки на які претендували позивачі, на момент звернення з клопотаннями не були включені до Переліку земельних ділянок право на які має набуватись на конкурентних засадах.
Згідно матеріалів справи, на виконання наказу ОСОБА_7 управлінням Держземагенства у Херсонській області прийнято:
- Наказ від 05 листопада 2014 року №21-108/19-14 “Про внесення змін до наказу ОСОБА_7 управління від 23.10.2014 року № 21-81/19-14 “Про затвердження Переліків земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону”. Згідно додатку до вказаного наказу ГУ Держземагенства у Херсонській області, а саме лотом за №27 земельна ділянка площею 10,4064 га (кадастровий номер 652505700:02:001) та за №28 земельна ділянка площею 60,0000 га (кадастровий номер 652505700:02:001), які розташовані за межами населених пунктів на території Новомаячківської селищної Цюрупинського району також увійшла до переліку земельних ділянок права оренди на які виставляються на земельні торги.
- Наказ від 31 грудня 2014 року №21-108/19-14 “Про внесення змін до наказу ОСОБА_7 управління від 23.10.2014 року № 21-81/19-14 “Про затвердження Переліків земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону”. Згідно додатку до вказаного наказу ГУ Держземагенства у Херсонській області, а саме лотом за №115 земельна ділянка площею 4,0000 га (кадастровий номер 652505700:02:001) яка розташована за межами населеного пунктів на території Новомаячківської селищної Цюрупинського району також увійшла до переліку земельних ділянок права оренди на які виставляються на земельні торги.
- Наказ від 12 лютого 2015 року №21-108/19-14 “Про внесення змін до наказу ОСОБА_7 управління від 23.10.2014 року № 21-81/19-14 “Про затвердження Переліків земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону”. Згідно додатку до вказаного наказу ГУ Держземагенства у Херсонській області, а саме лотом за №159 земельна ділянка площею 8,000 га (кадастровий номер 652505700:02:001), яка розташована за межами населеного пунктів на території Новомаячківської селищної Цюрупинського району також увійшла до переліку земельних ділянок права оренди на які виставляються на земельні торги.
Позивачами 12.12.2014 року повторно направлено клопотання до відповідача стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовними площами по 2,00 га кожна в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради, Цюрупинського району з відповідними картографічними матеріалами земельних ділянок котрі не увійшли до переліку земельних ділянок, які виставляються на земельні торги у формі аукціону.
11 грудня 2014 року позивачами направлено лист до відповідача стосовно надання затвердженого Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що можуть бути сформовані як окремі лоти для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону по Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району з долученням картографічних матеріалів.
ОСОБА_7 управління Держземагентства у Херсонській області від 19.12.2015 року № 31-21-0.102-57/17-14 позивачам було надано затверджений Перелік земельних ділянок права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону по Новомаячківській селищній раді Цюрупинського району Херсонської області з картографічними матеріалами. Проте, з вказаного листа та додатків до нього не вбачається, що саме ці земельні ділянки щодо яких звертались позивачі, додаючи при цьому картографічні матеріали, перебувають в Переліку земельних ділянок, які виставляються на земельні торги у формі аукціону, а також не вбачається, що ці земельні ділянки вже були включені до вищевказаного Переліку на момент повторного звернення позивачів з клопотаннями, а саме - 12.12.2014 року, враховуючи те, що формування земельних ділянок на території Новомаячківській селищній раді Цюрупинського району Херсонської області до вказаного Переліку відбувалось також і згідно наказів від 31.12.2014 року і від 12.02.2015 року, тобто знов таки ж після вже повторного звернення позивачів.
Листами від 06.01.2015 року № 31-21-0.102-91/2-15, від 06.01.2015 року №19-21-0.102-10/15-15-СГ, від 12.02.2015 року №19-21-0.102-250/15-15-СГ відповідач відмовив у задоволенні клопотань мотивуючи тим, що зазначені в клопотаннях земельні ділянки увійшли до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути сформовані як окремі лоти для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Однак, як слідує з вищенаведених норм ч.ч.1, 2 ст. 134 ЗК України вбачається, що права на земельну ділянку, яку позивачі мали намір отримати для ведення особистого селянського господарства, не підлягають продажу на конкурентних засадах.
Виходячи з усього вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, вчиняючи дії щодо відмови у наданні дозволу з підстав включення земельних ділянок до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, діяв без законних на те підстав, а тому ці дії є протиправними.
Таким чином, відмова у наданні позивачам дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельних ділянок площею по 2,00 га кожна, в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства не ґрунтується на Законі, а тому є протиправною.
Стосовно вимог позивачів щодо зобов'язання Головне управління Держземагенства у Херсонській області надати позивачам дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок площею по 2,00 га кожна, в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства за клопотаннями від 12.12.2014 року, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому, завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Таким чином, колегія суддів вважає, що для захисту прав, свобод та інтересів позивачів, необхідно зобов'язати Головне управління Держземагенства у Херсонській області повторно розглянути клопотання від 12 грудня 2014 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок площею по 2,00 га кожна, в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства.
Таким чином, оскільки судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись ст.ст. 184, 185, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 - задовольнити частково.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративним позов ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 - задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову ОСОБА_7 управління Держземагенства у Херсонській області ОСОБА_2 від 06.01.2015 року № 31-21-0.102-91/2-15, ОСОБА_3 від 06.01.2015 року №19-21-0.102-10/15-15-СГ, ОСОБА_4 Іванівні.І., ОСОБА_5, ОСОБА_6 від 12.02.2015 року №19-21-0.102-250/15-15-СГ у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення позивачам у власність земельних ділянок площею по 2,00 га кожна, в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати Головне управління Держземагенства у Херсонській області повторно розглянути клопотання від 12 грудня 2014 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок площею по 2,00 га кожна, в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.М. Танасогло
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Яковлєв