26 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/727/15-а
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Пекний А.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.
за участю секретаря - Скоріної Т.С.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
- на стороні позивача - Козачелагерська сільська рада Цюрупинського району Херсонської області;
- на стороні відповідача - Державний кадастровий реєстратор відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області ОСОБА_2, -
У березні 2015 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1А.) звернулася до суду першої інстанції з позовом до відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області (далі - відділ Держземагенства), в якому, з урахуванням уточнень (а.с.86), просила:
- визнати протиправним і скасувати рішення № РВ-6500015472014 від 22 серпня 2014 року «Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру»;
- зобов'язати зареєструвати в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 0,2169га за адресою: Херсонська область, Цюрупинський район, село Кринки, вул. Остапа Вишні, 345.
В обґрунтування позивач зазначив, що приймаючи рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідач діяв не на підставі та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Суд скасував рішення державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області від 22 серпня 2014 року №РВ-6500015472014.
Зобов'язав відділ Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області зареєструвати в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 0,2169га за адресою: Херсонська область, Цюрупинський район, село Кринки, вул. Остапа Вишні, 345.
В апеляційній скарзі відділ Держземагенства ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, у зв'язку з порушенням судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та просить прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Представник апелянта в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, належним чином сповіщений про дату, час та місце судового розгляду справи.
Позивач в судовому засіданні суду апеляційної інстанції проти апеляційної скарги заперечила та просила рішення суду залишити без змін.
Інші учасники судового процесу до суду апеляційної інстанції не з'явилися, належним чином сповіщені про дату, час та місце розгляду справи.
Козачелагерська сільська рада Цюрупинського району Херсонської області надала суду заперечення на апеляційну скаргу, в яких просила розглянути справу без участі представника (а.с.162).
Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторони, належним чином повідомленої про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню на наступних підставах.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до договору купівлі-продажу від 28 квітня 2009 року ОСОБА_1 придбала житловий будинок з господарчими та побутовими будівлями і спорудами, який розташований за адресою: Херсонська область, Цюрупинський район, с. Кринки, вул. Остапа Вишні, №345 (а.с.8-9).
20 лютого 2014 року позивач звернулась до Козачелагерської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту відведення у власність земельної ділянки площею 0,22га за вказаною адресою. До клопотання було додано викопіювання із плану с. Кринки щодо місця розташування земельної ділянки.
Рішенням Козачелагерської сільської ради від 24 березня 2014 року № 914 позивачу було надано дозвіл на виготовлення проекту відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,22га для будівництва та обслуговування житлового будинку в с. Кринки по вул. Остапа Вишні, 345. Також зобов'язано позивача в місячний термін замовити в землевпорядній організації виготовлення проекту відведення земельної ділянки (а.с.7).
На виконання цього рішення та на замовлення позивача, приватним підприємством «Землемір» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2169га, розташованої за вказаною адресою.
Вказаний проект було погоджено в установленому законодавством порядку, про що свідчать:
- висновок відділу Держземагентства у Цюрупинському районі №263 від 23 травня 2014р. (а.с.45);
- висновок відділу містобудування та архітектури Цюрупинської районної державної адміністрації від 08 травня 2014 року №184 (а.с.46);
- висновок обласної інспекції по охороні пам'яток історії та культури Управління культури Херсонської обласної державної адміністрації від 30 квітня 2014 року №253-П (а.с.47);
- висновок державної експертизи землевпорядної документації від 11 липня 2014 року №332, проведеної Головним управлінням Держземагентства у Херсонській області (а.с.28).
На підставі розроблених та складених документів 22 серпня 2014 року ОСОБА_1А звернулась до відповідача з заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,2169га за адресою: Херсонська область, Цюрупинський район, село Кринки, вул. Остапа Вишні, 345.
Рішенням державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства у Цюрупинському районі ОСОБА_2 від 22 серпня 2014 року №РВ-6500015472014 відмовлено у державній реєстрації вказаної вище земельної ділянки (а.с.15).
Мотивуючи відмову, реєстратор послався на те, що подані документи не відповідають вимогам законодавства, а саме ст.38 Земельного кодексу України, оскільки частина земельної ділянки згідно даних Державного земельного кадастру знаходиться за межами населеного пункту с. Кринки.
Зазначені висновки були зроблені на підставі фрагменту ортофотоплану Державного земельного кадастру з даними про населений пункт, кадастровий поділ (кадастрова зона) та проекції земельної ділянки, згідно наданого електронного документу.
Задовольняючи позовні вимоги та відповідно скасовуючи спірне рішення, суд першої інстанції виходив із того, що відповідачем не доведено обставин знаходження частини земельної ділянки, яку бажає отримати у власність позивач за межами с. Кринки та, відповідно, не доведено наявності підстав для відмови у державній реєстрації цієї земельної ділянки, які були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Зобов'язуючи відповідача зареєструвати земельну ділянку, суд виходив з того, що лише задоволення цих вимог позивача може гарантувати практичне та ефективне поновлення його прав, оскільки лише скасування оскаржуваного рішення не призведе до цього.
Згідно зі вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне та обґрунтоване рішення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року №3613-VІ (далі - Закон №3613), державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Частиною 1 ст.16 Закону №3613 передбачено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Згідно зі ст. 20 Закону №3613 передбачено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
Статтею 24 цього Закону визначено процедуру державної реєстрації земельної ділянки, яка здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17 жовтня 2012 року (далі - Порядок).
Згідно з п.111 цього Порядку, державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:
- 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;
- 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:
- здійснює державну реєстрацію земельної ділянки: за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;
- відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);
- робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;
- надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;
- приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77 - 85 цього Порядку в разі: невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства; розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.
Апелянт вважаючи своє рішення законним та обґрунтованим, наполягає на тому, що ортофотоплан Державного земельного кадастру с. Кринки є належним доказом того, що частина земельної ділянки позивача знаходиться поза межами населеного пункту і ці дані відповідають технічній документації по встановленню меж населених пунктів Козачелагерської сільської ради Цюрупинського району Херсонської області (розробник Інститут землеустрою Херсонська філія).
Колегія суддів не може погодитися з такими ствердженнями апелянта з огляду на наступне.
Аерофотознімання виконують в основному для топографічного картографування території, також застосовують в геології, в лісовому і сільському господарстві.
Сучасні методи обробки матеріалів аерофотознімання - цифрова фотограмметрична обробка, яка дозволяє визначати геометричні, кількісні та інші властивості об'єктів на поверхні землі за фотографічними зображеннями, що отримуються за допомогою літальних апаратів будь-яких видів. У даний час обробка отриманих зображень ведеться за допомогою комп'ютерної техніки і програм для фотограмметричної обробки зображень.
Фотографічне зображення перетворюється у цифрову форму шляхом сканування.
Ортофотоплан - це фотографічний план місцевості на точній геодезичній опорі, отриманий шляхом аерофотознімання з подальшим перетворенням аерознімків (з центральної проекції в ортогональну) на основі ефективного методу їх диференційного ортофототрансформування.
Отже, даний фотографічний план місцевості сам по собі не містить межи населених пунктів, ці межи повинні встановлюватися відповідним рішенням державного органу.
Як вбачається з матеріалів справи, суд першої інстанції неодноразово намагався витребувати у відповідача докази щодо знаходження земельної ділянки, яку бажає отримати у власність позивач, за межами населеного пункту с. Кринки, зокрема, рішення уповноваженого органу про встановлення меж с. Кринки.
Між тим, відповідач надав суду лише фрагмент ортофотоплану Державного земельного кадастру щодо с. Кринки, на який посилається і в апеляційній скарзі (а.с.68-69) та технічну документацію щодо встановлення меж населених пунктів Козачелагерської сільської ради Цюрупинського району Херсонської області.
Апелянт стверджує, що цією технічною документацією підтверджується його позиція щодо невідповідності поданих документів вимогам законодавства.
Водночас, аналіз цього документа спростовує доводи апелянта і свідчить про наступне.
На території Козачелагерської сільської ради Цюрупинського району Херсонської області розміщено два населені пункти: село Козачі Лагери та село Кринки.
Ці населені пункти розташовані в межах земель радгоспу ім. Мічуріна та с. Кринки межує з землями радгоспу ім. Мічуріна, дачами Херсонського автоуправління, дачами заводу карданних валів. Площа с. Кринки складає 137га.
Але до земель цього населеного пункту при проведенні робіт з землеустрою віднесені території, з урахуванням проектних пропозицій, які знаходяться за межами населеного пункту, а також цвинтар, усього у розмірі 2,4га. Тому в Додатку № 3 до цієї технічної документації зазначена площа села 139,4га.
У цієї технічній документації відсутні графічні матеріали, з яких можливо б було встановити реальні межи с. Кринки.
Більш того, державний кадастровий реєстратор, стверджуючи на тому, що частина земельної ділянки позивача не знаходиться в межах населеного пункту не зазначив її статус, а саме: чи належить вона до іншого населеного пункту, хто є її власником або користувачем, до якої категорії земель вона відноситься.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наданий відповідачем доказ достовірно не підтверджує обставини щодо знаходження частини земельної ділянки за межами населеного пункту с. Кринки.
Жодних доказів, які б підтверджували прийняття уповноваженими органами рішень про затвердження проектів землеустрою щодо встановлення саме таких меж с. Кринки та внесення до Державного земельного кадастру відповідних відомостей на їх підставі, до матеріалів справи не надано.
Крім цього, матеріали справи містять відповідь Козачелагерської сільської ради Цюрупинського району Херсонської області за №2/12-785 від 12 вересня 2014 року з якої вбачається, що згідно господарської книги №24 сторінка 42 за господарством гр. ОСОБА_1 по вул. О. Вишні, 345 в с. Кринки числиться будівля, що збудована 1967 року і земельна ділянка, на якій розташована дана будівля знаходиться в межах населеного пункту з 1967 року (а.с.12).
Виходячи з фактичних обставин справи та норм законодавства, колегія суддів не може погодитись з позицією відповідача щодо правомірності прийнятого рішення.
Слід зазначити, що суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що лише скасування спірного рішення не призведе до повного відновлення прав позивача, у зв'язку з чим, необхідно зобов'язати відділ Держземагенства вчинити дії з державної реєстрації вказаної земельної ділянки, оскільки відповідно до ч.2 ст.7 Закону №3613, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні.
В підтвердження такої правової позиції, колегія суддів бажає звернути увагу на наступне.
Статтею 8 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенство права.
Принцип верховенства права був сформований правовою наукою, як інструмент противаги деспотичній владі.
Обмеження дискреційної влади як складова верховенства права і правової держави вимагає, насамперед, щоб діяльність як держави загалом, так і її органів, включаючи законодавчий, підпорядковувалася утвердженню і забезпеченню прав і свобод людини. Верховенство права - це розуміння того, що верховна влада, держава та її посадові особи, мають обмежуватися законом.
Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії з державної реєстрації земельної ділянки - це єдино можливий спосіб відновлення порушеного права. Власне, для цього і звернулася позивач до адміністративного суду.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.
Відповідно до вимог ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу Держземагентства у Цюрупинському районі Херсонської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту судового рішення.
Доповідач - суддя І.О.Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова