02 грудня 2015 р. Справа № 484/3229/15-а
Категорія: 10.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Паньков Д.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- ОСОБА_1
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 21 вересня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії та здійснити виплату заборгованості по державній соціальній допомозі як "дитині війни",-
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФ України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови підвищити пенсію як "дитиній війни" на 30% відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни"; зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити, як "дитині війни" державну соціальну допомогу відповідно до вимог чинного Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 01 січня 2006 року по 2015 рік в розмірі 23% від прожиткового мінімуму.
Ухвалою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 21 вересня 2015 року закрито провадження у справі в частині вимог позивача про виплату на його користь заборгованості по доплаті до пенсії в розмірі 23% від прожиткового мінімуму відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період часу з 08 жовтня 2014 року по 08 квітня 2015 року, а решту вимог щодо виплати на його користь заборгованості по доплаті до пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 01 січня 206 року по 07 жовтня 2014 року в розмірі 23% від прожиткового мінімуму залишено без розгляду.
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 21 вересня 2015 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до УПФ України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії та здійснити виплату заборгованості по державній соціальній допомозі як "дитині війни" з 09 квітня 2015 року по 12 серпня 2015 року відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач народився 15 січня 1944 року, має статус дитини війни, перебуває на обліку в УПФ України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області і одержує пенсію за віком та допомогу, як дитині війни, у розмірі 156,30 грн.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв правомірно при нарахуванні та виплаті позивачу доплати до пенсії передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період часу з 09 квітня 2015 року по 12 серпня 2015 року.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" - дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня - 949 гривень.
Також, Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не було встановлено жодних обмежень щодо застосування положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Крім того, зазначеним вище Законом не було надано повноважень Кабінету Міністрів України визначати розмір та порядок застосування положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету на 2014 рік.
Проте, на підставі Закону України від 31 липня 2014 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набув чинності 03 серпня 2014 року, "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" були доповнені п.6-7, за яким було установлено, що у 2014 році норми і положення ст. ст. 5, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" з 03 серпня 2014 року надано повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір доплати до пенсії, передбачений ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджетів на 2014 рік.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" також було визначено, що норми і положення ст. ст. 5, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Крім того, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01 січня 2015 року внесені зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а саме вказано те, що надбавка дітям війни призначається в порядку та в розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин нараховуючи та сплачуючи ОСОБА_2 щомісячну доплату до пенсії, як "дитині війни" у період з 09 квітня 2015 року по 12 серпня 2015 року у розмірі 66,43 гривень УПФ України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області діяло правомірно на підставі діючого у цей час законодавства України, що було вірно встановлено судом першої інстанції.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів ,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 21 вересня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ступакова І.Г.
Судді: Бітов А.І.
ОСОБА_1