26 листопада 2015 року Справа № 876/8622/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу відділу містобудування та архітектури Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до виконуючого обов'язки начальника відділу містобудування та архітектури Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області Івашковича Віктора Вікторовича про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,про спонукання до вчинення дій та стягнення коштів,
ОСОБА_1, ОСОБА_2 21.05.2014 року звернулися в суд з адміністративним позовом до виконуючого обов'язки начальника відділу містобудування та архітектури Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області Івашковича Віктора Вікторовича, в якому просили визнати дії щодо невидачі будівельного паспорту протиправними та зобов'язання видати будівельний паспорт на будівництво садового будинку.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року позов задоволено частково. Визнано дії Івашковича Віктора Вікторовича в.о. начальника відділу містобудування та архітектури Свалявської РДА щодо відмови у видачі будівельного паспорта - протиправними. Зобов'язано Івашковича Віктора Вікторовича в.о. начальника відділу містобудування та архітектури Свалявської РДА повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі будівельного паспорта громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на підставі поданих ними документів. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції відділ містобудування та архітектури Свалявської РДА Закарпатської області оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким визнати дії відділу містобудування та архітектури Свалявської райдержадміністрації такими, що відповідають чинному законодавству.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що відмова відділу у видачі будівельного паспорта громадянину ОСОБА_2 базувалась на невідповідності намірів забудови в урочищі Ниви с. Голубине, Свалявського району містобудівній документації, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41 та 196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 має у своїй власності земельну ділянку в ур. "Ниви" с. Голубине Свалявського району Закарпатської області для індивідуального садівництва, що підтверджується відповідним державним актом (а.с.15).
27.02.2014 року ОСОБА_2 подав до відділу містобудування, архітектури Свалявської районної державної адміністрації заяву із пакетом документів для видачі будівельного паспорту. Листом в.о. начальника відділу містобудування, архітектури Свалявської районної державної адміністрації Івашковича В.В. від 03.03.2014 року ОСОБА_2 було відмовлено у видачі будівельного паспорту з мотивів відсутності Генерального плану забудови даної території та у зв'язку із порушенням санітарних норм та невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації (а.с.12-13).
Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що згідно з ч.3 ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури, а тому необхідно зобов'язати відповідача повторно розглянути поданий позивачем пакет документів для видачі будівельного паспорта,
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, так як він відповідає правильно встановленим обставинам справи та нормам чинного законодавства, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 316-319 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та вправі вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
Позивач є власником земельної ділянки площею 0, 0687 га, яка знаходиться в с. Голубине, ур. «Нива», Свалявського району, Закарпатської області на підставі договору купівлі-продажу №2246 від 31.08.2012року.
Судом встановлено, що позивач розробив проект будівельного паспорту для будівництва садового будинку (а.с.14-32). Згідно листа Свалявської районної санітарно-епідеміологічної станції від 08.11.2012 р. вказано, що Свалявська районна СЕС не заперечує проти будівництва садового будинку (а.с.28) та згідно рішення Голубинської сільської ради від 22.12.2011 р. ОСОБА_1 було надано містобудівні умови (а.с.29).
Згідно ч.1 ст. 90 Земельного Кодексу України, власники земельних ділянок мають право: а) продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину; б) самостійно господарювати на землі; в) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; г) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі; ґ) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; д) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Згідно ч.2 ст. 90 ЗК України, порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.3 ст. 35 ЗК України, земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.
За правилами ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватись на підставі будівельного паспорту.
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі. Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника. Надання будівельного паспорта здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 р. «Порядок видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки», забудовник, для отримання будівельного паспорту, звертається до відповідного спеціального уповноваженого органу містобудування і архітектури з письмовою заявою щодо намірів забудови земельної ділянки. Органи містобудування та архітектури визначають відповідність намірів забудови земельної ділянки чинній містобудівній документації у частині функціонального, цільового, будівельного та ландшафтного використання земельної ділянки.
З врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що відмова відповідача у видачі будівельного паспорту порушує та обмежує права позивача на користування, володіння та розпорядження своїм майном - земельною ділянкою.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, визнавши протиправною відмову відповідача у видачі будівельного паспорту, оскільки у позивача були наявні необхідні документи, зокрема проект будівельного паспорту, погодження Свалявської районної санітарно-епідеміологічної станції щодо можливості забудови та рішення Голубинської сільської ради про надання містобудівних умов та обмежень на будівництво садового будинку (на відсутність яких покликався відповідач у своїй відповіді).
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що так як надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури у відповідності до ч.3 ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", тому позов обгрунтовано задоволено частково, зобов'язавши відповідача повторно розглянути поданий ОСОБА_5 пакет документів для видачі будівельного паспорту.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів переконана, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому така задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 41, 160 ч.3, 195, 196, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу відділу містобудування та архітектури Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року у справі №807/1804/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
А.І. Рибачук