23 листопада 2015 року Справа № 876/5183/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Макарика В.Я., Ільчишин Н.В.
за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області на постанову Козівського районного суду Тернопільської області від 17 березня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області про стягнення та перерахунок соціальних виплат,-
ОСОБА_1 звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області в якому просила визнати дії незаконними та протиправними і зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 10.12.2013 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з 01.11.2010 року по 31.10.2012 року, згідно довідок управління Пенсійного фонду України в Козівському районі № 336/05 від 11.02.2015 року та № 343/05 від 11.02.2015 року до складових заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80%.
Постановою Козівського районного суду Тернопільської області від 17 березня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Адміністративний позов в частині позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 10 грудня 2013 року по 18 серпня 2014 року - залишено без розгляду. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Козівському районі щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» незаконними та протиправними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду в Козівському районі Тернопільської області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80%, призначеної ОСОБА_1 з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, вказаних в довідках управління Пенсійного фонду України в Козівському районі № 336/05 від 11 лютого 2015 року, № 343/05 від 11 лютого 2015 року, з 19 серпня 2014 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова прийнята з порушення норм матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №268 «Про упорядкування структури та умови оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» визначено перелік інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, це зокрема: надбавка за знання використання в роботі іноземної мови, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, надбавка за почесне звання «заслужений».
Оскільки, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не входить до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, то підстав для включення вказаних видів оплати праці до розміру заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» немає.
На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та залишити позовну заяву без розгляду.
У відповідності до вимог ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть учать у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що з 21 листопада 2012 року позивачці призначено пенсію відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно зазначив, що згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно ч. 5 зазначеної статті визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз.1 ч. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу», призначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Згідно абз. 1 ч. 5 цієї Постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу». В формі вказаної довідки в абз. 5 зазначено, що форма довідки про розмір інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948.
В формі довідки, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, передбачено графу «інші виплати».
Згідно положень постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 р. № 15-1, в розмір інших виплат включаються, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачені страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Згідно ст. 2 цього Закону до структури заробітної плати, входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Також суд вірно зазначив, що відповідно п. 2.2.7 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, до фонду додаткової заробітної плати входять суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників. Згідно з п. 2.3.3 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Судом з'ясовано, що відповідно до довідок управління Пенсійного фонду України в Козівському районі № 336/05 від 11 лютого 2015 року, № 343/05 від 11 лютого 2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01 листопада 2010 року до 31 жовтня 2012 року, ОСОБА_1 надавалась матеріальна допомога та сплачено суми індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд першої інстанції вірно врахував вимоги ч.2 ст. 99 КАС України згідно якої для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пропущення строк звернення до адміністративного суду є підставою для залишення без розгляду адміністративного позову (ч. 1 ст. 100 КАС України.
Тому суд вірно вважав, що оскільки позивач звернулася в суд першої інстанції з позовом 19.02.2015 року, то з урахуванням наведеного та фактичної дати звернення позивача за захистом своїх порушених прав, виходячи із передбаченого законом строку звернення до суду, суд вірно вважав, що адміністративний позов в частині вимог за період з 10 грудня 2013 року по 18 серпня 2014 року включно слід залишити без розгляду.
Таким чином, позовні вимоги про перерахунок та виплату пенсії підлягають задоволенню з 19 серпня 2014 року.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ч.3 ст. 160, ч. 4 ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області - залишити без задоволення, а постанову Козівського районного суду Тернопільської області від 17 березня 2015 року по справі № 600/188/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді В.Я. Макарик
Н.В. Ільчишин
Повний текст ухвали виготовлений 27.11.2015 року