20 листопада 2015 рокусправа № 2а-3641/10
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Туркіної Л.П. Бишевської Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області
на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13 грудня 2010 року
у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області про визнання неправомірною бездіяльності відповідача, зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну допомогу як дитині війни з урахуванням індексу інфляції,-
ОСОБА_1 звернулася 16.11.2010 року до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення підвищення до пенсії щодо зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну допомогу як дитині війни за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по 9 липня 2010 року з урахуванням індексу інфляції за 2007-2009 роки на суму 511 грн. 53 коп. та про зобов'язання виконати Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року та Рішення Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 року.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 17 листопада 2010 року позовні вимоги позивача за період з 9 липня 2007 року по 15 травня 2010 року залишено без розгляду.
Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13 грудня 2010 року позов ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м.Олександрія щодо нарахування та виплати підвищення пенсії за віком позивачу як дитині війни за період з 16 травня 2010 року по 9 липня 2010 року.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Олександрія здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії позивачу як особі, що має статус дитини війни, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням виплат, що вже були здійснені, починаючи з 16 травня 2010 року по 9 липня 2010 року.
В задоволенні інших вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав 31.12.2010 року апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволені позовних вимог посилаючись при цьому на порушення судом норм матеріального права.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має статус дитини війни, що підтверджується копією пенсійного посвідчення наявне у матеріалах справи і має право відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
У 2008 році дія ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" відновлена рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року та в подальшому не призупинялася.
При цьому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Крім того, доводи апеляційної скарги про відсутність бюджетних коштів є необґрунтованими. Так Європейський Суд з прав людини у справі "Кечко проти України" зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Відповідно до статті 32 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, юрисдикція Європейського Суду з прав людини поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції та протоколів до неї.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись ст. 197 п.1ч. 1 ст. 198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13 грудня 2010 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області про визнання неправомірною бездіяльності відповідача, зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну допомогу як дитині війни з урахуванням індексу інфляції - залишити без змін.
Ухвала суду відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: Л.П. Туркіна
Суддя: Н.А. Бишевська