Ухвала від 23.10.2015 по справі 176/934/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2015 рокусправа № 176/934/15-а (2-а/176/72/15)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 13 липня 2015 року у справі №176/934/15-а(2-а/176/72/15) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води Дніпропетровської області про зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води Дніпропетровської області, в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову (а.с.14) просив зобов'язати відповідача провести перерахунок та забезпечити виплату ОСОБА_1, як інваліду ІІ групи, учаснику ліквідації аварії на ЧАЄС, пенсію по інвалідності відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від прожиткового мінімуму з 15 січня 2015 року.

Постановою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015, прийнятою за результатами розгляду у порядку скороченого провадження, у задоволенні адміністративного позову відмовлено з тих підстав, що виплати за вказаний позивачем період здійснюються в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України, тобто, у відповідності до діючого законодавства.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу (а.с.38), в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Позивач зазначає, що рішення суду першої інстанції суперечить вимогам ст.ст. 22, 46 Конституції України, тому що зменшує обсяг прав позивача на отримання пенсії в розмірі згідно нормам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ і таким чином знижує рівень соціального забезпечення позивача.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач - ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Відповідно до довідки МСЕК від 27.01.2015 позивачу встановлено другу групу інвалідності з 15.01.2015 у зв'язку з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Жовті Води Дніпропетровської області та користується пільгами і компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вказані обставини сторонами не заперечуються, спір між сторонами з цього приводу відсутній.

Спірним в межах даної справи є правомірність відмови відповідача щодо нарахування та виплати позивачу пенсії з 15.01.2015 в розмірах, встановлених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, державної пенсії - у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком

Відповідачем не заперечується, що нарахування та виплата позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, здійснюється відповідачем у розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України. Листом від 04.06.2015 № М-37/07/16 відповідач відмовив позивачу в задоволені заяви про перерахунок пенсії та її виплату.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність в оскаржуваних діях відповідача ознак протиправності.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною ч. 3 ст. 54 Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ в редакції Закону України №76-VIII від 28.12.2014, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, встановлено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ в редакції Закону України №76-VIII від 28.12.2014, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Отже з аналізу наведених норм вбачається, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян, до яких віднесений і позивач, з 01.01.2015 делеговано Кабінету Міністрів України. Положення відповідних норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на які посилається позивач, втратили чинність, застосуванню не підлягають.

Твердження позивача про зменшення його обсягу прав на отримання пенсії в розмірі згідно норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ апеляційний суд вважає помилковим.

Суд першої інстанції з посиланням на ст.22 Конституції України вірно зазначив, що звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

В даному випадку наділення в установленому порядку Кабінету Міністрів України повноваженнями щодо встановлення розміру виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не є свідченням звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод вказаних осіб.

Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України у справі №20-рп/2011 від 26.12.2011, розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, а також одним з визначених елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Згідно з бюджетними призначеннями, враховуючи вимоги Конституції України та Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України щороку встановлює розмір державної пенсії і розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 9 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 №80-VIII, установлено, що:

Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно п. 11 вказаного Порядку мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ групи інвалідності - 160% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 13 цього ж Порядку в редакції, що діяла станом на 15.01.2015, встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС інвалідам II групи - 379,6 гривні.

Отже відповідач, здійснюючи з 15.01.2015 нарахування та виплату позивачу пенсію у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, діяв правомірно та в межах наданих йому повноважень, внаслідок чого колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правомірності висновків суду першої інстанції. Передбачені ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 13 липня 2015 року у справі №176/934/15-а(2-а/176/72/15) - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, є остаточною, оскарженню не підлягає (ч.10 ст. 183-2 КАС України).

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко