Постанова від 11.11.2015 по справі 2а-736/10/0870

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2015 року справа № 2а-736/10/0870(СН/808/14/15)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Іванова С.М.

суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжалюмінторг" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області, управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області про стягнення бюджетної заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Запоріжалюмінторг" (далі - позивач) звернулось з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС (далі - відповідач-1), Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач-2), управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області (далі - відповідач- 3) в якому просило стягнути з Державного бюджету України суму бюджетної заборгованості з ПДВ за листопад 2008 року в розмірі 3 300 806,00 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжалюмінторг" суму бюджетної заборгованості з ПДВ за листопад 2008 року в розмірі 3 300 806,00грн. (три мільйони триста тисяч вісімсот шість гривень 00 копійок).

Вирішено питання про судові витрати по справі.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач-1 та відповідач-2 звернулись з апеляційними скаргами, в яких просили скасувати вищезазначену постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права.

З огляду на встановлений факт реорганізації, та в силу ст. 55 КАС України, колегія суддів вважає за необхідне замінити відповідну сторону - відповідача-1 у справі на його правонаступника - Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС.

Представник позивача в судовому засіданні вважав, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому підлягає залишенню без змін.

Представник відповідача-1 в судовому засіданні вимоги апеляційних скарг підтримав у повному обсязі, просив останні задовольнити на підставах, що в них зазначені та скасувати рішення суду першої інстанції і прийняти нове - про відмову в задоволенні позову.

Інші особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України не перешкоджає розгляду справи за відсутністю останніх.

Заслухавши представника позивача та відповідача - 3, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 19 грудня 2013 року ТОВ "Запоріжалюмінторг" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі подав податкову декларацію з ПДВ №16761 у якій позивач заявив до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку суму ПДВ за листопад 2008 року у розмірі 11 727 120,00 грн. Разом із цією декларацією, позивач подав розрахунок коригування сум ПДВ (Додаток №1), довідку щодо залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів (Додаток №2), розрахунок суми бюджетного відшкодування (Додаток №3), заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (Додаток №4) та розшифровку податкових зобов'язань та податкового кредиту (Додаток №5).

У період з 20.01.2009 по 02.02.2009 СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ "Запоріжалюмінторг" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за листопад 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що задекларувалось у жовтні 2008 року, за наслідками якої була складена довідка №15/08-08/32573524 від 02.02.2009, у висновках якої податковий орган зазначив, що остаточний висновок щодо суми бюджетного відшкодування ТОВ "Запоріжалюмінторг" за листопад 2008 року буде складено за результатами отримання зустрічних перевірок.

Згодом, у період з 17.05.2010 по 31.05.2010, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ "Запоріжалюмінторг" з питання правомірного формування податкового обліку по операціям з придбання згідно договором №858Д(2006) від 26.06.2006 за період з 01.08.2008 по 31.12.2009, за результатами якої було складено акт №202/08-08/32573524 від 07.06.2010 (далі - акт перевірки від 07.06.2010.

Згідно висновків акту перевірки від 07.06.2010, податковий орган дійшов висновку про порушення ТОВ "Запоріжалюмінторг" пп. 7.4.1, 7.4.5 п. 7.4, пп. 7.7.1, 7.7.2 ст. 7 Закону №168/97-ВР, що призвело до завищення заявленої суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку на загальну суму 12 688 873 грн., в тому числі, зокрема, за листопад 2008 року на суму 3 300 806 грн.

18 червня 2010 року, на підставі акту перевірки № 202/08-08/32573524 від 07.06.2010, податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення №0000440808/0, яким ТОВ "Запоріжалюмінторг" було зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у загальному розмірі 12 688 873 грн., у тому числі за листопад 2008 року на суму 3 300 806 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.10.2011 року у справі № 2а-0870/657/11, позов ТОВ "Запоріжалюмінторг" - задоволено, визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі № 0000440808/0 та № 0000450808/0 від 18.06.2010 року, № 0000440808/1 та № 0000450808/1 від 18.08.2010 року, № 0000440808/2 та № 0000450808/2 від 01.11.2010 року.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2012 року у справі № 2а-0870/657/11 постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 05.10.2011 року була скасована, а в задоволенні позову ТОВ "Запоріжалюмінторг" - відмовлено.

Водночас, Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 грудня 2013 року у справі № 2а-0870/657/11 К/9991/72790/12 за позовом ТОВ "Запоріжалюмінторг" до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі за участю прокурора Запорізької області про скасування податкових повідомлень - рішень постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2012 року - скасовано, постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 05.10.2011 року залишено в силі.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на вищенаведене в даному випадку судовим рішенням, яке набрало законної сили, скасовано податкове повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі № 0000440808/0 від 18.06.2010 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування за листопад 2008 року на суму 3 300 806 грн. і яку просить відшкодувати позивач.

Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду, виходить з наступного.

Згідно п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 (далі Закон №168/97-ВР) який діяв на час існування спірних відносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п.п. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону №168/97-ВР, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Згідно пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону №168/97-ВР, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Разом з тим, відповідно до п. 200.15 Податкового кодексу України, в редакції, яка діяла на час прийняття рішення Вищим адміністративним судом України 09.12.2013, яким скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000440808/0 від 18.06.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування за листопад 2008 року на суму 3 300 806,00грн., після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно п. 200.13 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

З матеріалів справи вбачається, що всі передбачені законодавством перевірки бюджетного відшкодування було проведено у 2009-2010 роках, відповідач-2 отримав судове рішення у справі № 2а-0870/657/11, яке набрало законної сили, однак, відповідачами жодних дій визначених законодавством України щодо відшкодування заявленої суми не здійснено.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Запоріжалюмінторг" 16.03.2015 року подано декларацію за лютий 2015. У додатку 2 до декларації були розписані всі суми ПДВ, які були на особовому рахунку підприємства. Додаток 2 заповнювався згідно назв граф так у графі 5 було зазначено залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування та залишились не погашеними станам на 01.02.2015 року. Загальна сума на особовому рахунку складала 13 818 585 грн.

Листом Фіскальної служби України № 7796/7/99-99-19-03-02-17 від 06.03.2015 надані роз'яснення стосовно порядку складання податкових декларацій, починаючи з декларації за лютий 2015. Так, у листі зазначено, що якщо підприємство бажає заявлену раніше суму бюджетного відшкодування отримати на розрахунковий рахунок, то графа 5 додатку 2 не заповнюється.

У графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року вказуються залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку та залишились непогашеними станом на 01.02.2015 року.

Непогашений залишок сум податку на додану вартість, що був заявлений за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, переноситься до графи 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації повністю або частково за бажанням платника.

Таке рішення платник податку повинен прийняти одноразово та відобразити в графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації з ПДВ за лютий 2015 року.

Це обумовлено тим, що у випадку, якщо платник має бажання отримати залишки сум бюджетного відшкодування, які залишилися невідшкодованими станом на 01.02.2015 року, як бюджетне відшкодування на рахунок у банку, такі суми не переносяться до графи 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації з ПДВ за лютий 2015 року і продовжують обліковуватися в інтегрованій картці платника податку (далі - ІКПП) та відшкодовуються на рахунок платника у банку згідно з нормами Кодексу.

Суми, вказані в графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації з ПДВ за лютий 2015 року, надалі можуть бути спрямовані лише для врахування у розрахунку реєстраційної суми (підпункт "а" пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу) і не можуть бути передекларовані як бюджетне відшкодування.

Залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування та перенесені до графи 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації з ПДВ за лютий 2015 року, знімаються з обліку в ІКПП та надалі обліковуються в розділі IV декларації та в таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації в наступних звітних періодах до повного їх погашення.

Разом з тим, слід зазначити, що вказані роз'яснення зумовлені зміною форми податкової декларації з податку на додану вартість згідно Наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 13, який прийнято значно пізніше, ніж закінчилася процедура судового оскарження податкового повідомлення-рішення № 0000440808/0 від 18.06.2010 року. При цьому, така зміна форми декларації та порядок її заповнення у 2015 році не нівелює право позивача на отримання суми бюджетного відшкодування за листопад 2008 року та не зумовлює підставу для контролюючого органу повторно проводити перевірку правомірності заявленої суми бюджетного відшкодування за вказаний період, з огляду на те, що в даному випадку така перевірка проведена була та наслідкам якої була надана належна судова оцінка.

Доводи відповідачів в апеляційних скаргах щодо отримання позивачем відшкодування сум податку на додану вартість облігаціями внутрішньої державної позики в тому числі за листопад 2008 року у сумі 11727120,0 грн. не заслуговують на увагу, тому як податкове повідомлення-рішення № 0000440808 вд 18.06.2010 року за яким було зменшено суму бюджетного відшкодування на суму 3 300806 грн. оскаржувалось позивачем в судовому порядку, а відповідно вказана сума не могла бути відшкодована облігаціями внутрішньої державної позики.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було правильно по суті вирішено справу, однак останній не звернув уваги, що в позовній заяві ТОВ "Запоріжалюмінторг" не навело матеріально-правових вимог до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС та Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області, а отже, постанова суду першої інстанції підлягає зміні, а в задоволенні позовних вимог до останніх, слід відмовити.

Відповідно до ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є: 1) правильне по суті вирішення справи чи питання, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права; 2) вирішення не всіх позовних вимог або питань.

З огляду на це, судова колегія вважає за необхідне апеляційні скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року змінити.

Керуючись ст. ст. 161, 195, 198, 201, 207 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжалюмінторг" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області , управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області про стягнення бюджетної заборгованості - змінити, доповнивши резолютивну частину рішення наступним змістом: «В задоволенні позовних вимог до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області - відмовити».

В іншій частині постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: С.М. Іванов

Суддя: С.В. Чабаненко

Суддя: А.В. Шлай