Постанова від 13.03.2012 по справі 2а-645/12/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" березня 2012 р. Справа № 2a-645/12/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кафарського В.В.

за участю секретаря Барчук Т.Г.

представників:

від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2

від відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

від третьої особи на стороні відповідача: ОСОБА_6 відділення ФДМУ по Івано-Франківській області - ОСОБА_7

від третьої особи на стороні відповідача: Державного лісового підприємства "Прикарпатліс" - ОСОБА_8-Я.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Колективного підприємства Фірми "ЛІК"

до відповідача: Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області

третя особа на стороні відповідача: Регіональне відділення ФДМУ по Івано-Франківській області

третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_9 лісове підприємство "Прикарпатліс"

про визнання протиправною та скасування вимоги контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області № 09-06-14/7827 від 29.11.2011 р.,-

ВСТАНОВИВ:

01 березня 2012 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження у адміністративній справі за позовом колективного підприємства фірми "Лік" (далі-позивач) до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області (далі-відповідач), третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_6 відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області, третьої особи на стороні відповідача Державного лісопромислового підприємства "Прикарпатліс" про визнання протиправною вимоги Контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області № 09-06-14/7827 від 29.11.2011 року прийнятої за наслідками ревізії фінансово-господарської діяльності Державного лісопромислового підприємства "Прикарпатліс".

Заявлені позовні вимоги мотивовано тим, що позивач на підставі договору оренди державного майна №06/09 від 12.02.2009 року, із змінами та доповненнями до нього, укладеного між колективним підприємством фірма "Лік" та ОСОБА_6 відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області, орендує (використовує) частину нежитлових приміщень по вул. Василіянок, 48 в м. Івано-Франківську загальною площею 411,8 м2, які перебувають на балансі у Державного лісопромислового підприємства "Прикарпатліс". За результатами ревізії фінансово-господарської діяльності у Державному лісопромисловому підприємстві "Прикарпатліс" за період з 01.01.2009 року по 01.10.2011 року Контрольно-ревізійним управління в Івано-Франківській області складено акт №06-21/18 від 17.11.2011 року, відповідно до окремих висновків якого встановлено, що в порушення пункту 8 та Додатку 2 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна та пропорції її розподілу (надалі - Методика), внаслідок невірного застосування орендних ставок за використання майна, ОСОБА_9 лісопромисловим підприємством "Прикарпатліс" та державним бюджетом недоотримано за ІІ-ІV квартали 2010 року, 9 місяців 2011 року коштів від оренди державного майна на загальну суму 77 982,99 грн. На реалізацію даного акта ревізії Контрольно-ревізійне управління в Івано-Франківській області скерувало вимогу Державному лісопромисловому підприємству "Прикарпатліс" про усунення виявлених порушень, яке в свою чергу, на підставі неї, звернулося до ОСОБА_6 відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області для вжиття заходів, як орендодавцем про внесення у відповідності до статті 651 Цивільного кодексу України змін до договору оренди в частині підвищення розміру орендної плати. Регіональне відділення, виходячи із змісту акта ревізії, скерувало позивачу лист за №11-14-02617 від 06.12.2011 року про сплату 77 982,99 грн. ОСОБА_8 висновки у вимозі № 09-06-14/7827 від 29.11.2011 року на думку представників позивача є протиправними,а вимога такою, що підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги, підтримали у повному обсязі із підстав, викладених у адміністративному позові, з висновками перевіряючих не погоджуються, вважають, що відповідачем неправильно застосовано положення Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна та пропорції її розподілу.

Вважають вимогу Контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області 09-06-14/7827 від 29.11.2011 року про сплату 77 982,99 грн., такою, що підлягає до скасування.

Представники відповідача ОСОБА_9 фінансова інспекція в Івано-Франківській області ( Контрольно-ревізійне управління в Івано-Франківській області, на момент виникнення спірних правовідносин, надалі КРУ) позову не визнали, суду пояснили, що посадовими особами при проведенні перевірки, складанні акту ревізії не порушено вимог Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" та Порядку проведення інспектування ОСОБА_9 фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року за №550.

Також зазначили, що донарахування орендної плати здійснювали виключно до положень Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна та пропорції її розподілу. Заходи, які вживалися на реалізацію акта ревізії відповідають вимогам закону.

У судовому засіданні представник третьої особи на стороні відповідача - ОСОБА_6 відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області, щодо визначення правової позиції утримався, однак, пояснив суду, що надсилаючи лист за №11-14-02617 від 06.12.2011 року про сплату позивачем донарахованих 77 982,99 грн. виходив виключно із змісту висновків, викладених у акті ревізії Контрольно-ревізійним управління в Івано-Франківській області про недоотримання державним підприємством і державним бюджетом коштів у вигляді оренди державного майна.

Представник третьої особи на стороні відповідача - ОСОБА_9 лісопромислове підприємство "Прикарпатліс" позовні вимоги не визнав.

Суд, розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, встановлено наступне.

17.10.2011 року по 17.11.2011 року відповідачем було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності у Державному лісопромисловому підприємстві «Прикарпатліс»за період з 01.01.2009 року по 01.10.2011 року.

За результатами ревізії складено акт за № 06-21/18 від 17.11.2011 року, в якому зафіксовано порушення.

З метою усунення порушень Державному лісопромисловому підприємстві "Прикарпатліс" направлено вимогу за №09-06-14/7827 від 29.11.2011 року, де ДЛП "Прикарпатліс" зобов»язано:

- опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень;

- ініціювати перед РВ ФДМУ по Івано-Франківській області, керуючись ст.651 Цивільного кодексу України, внесення змін до договору оренди від 12.02.2009 № 06/09 (із змінами) в частині підвищення розміру орендної плати (ставки) та приведення у відповідність орендованих площ;

- у разі відмови, внести такі зміни шляхом ініціювання позову перед органами прокуратури (вжиття заходів прокурорського реагування) щодо:

- внесення змін до договору оренди від 12.02.2009 року № 06/09 (із змінами);

- розірвання вищезазначеного договору в установленному порядку;

- стягнення коштів, внаслідок завданих збитків державному бюджету .

Отже, вимога Контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області від 29.11.2011 року за №09-06-14/7827, сформована і внесена за результатами ревізії Державного лісопромислового підприємства "Прикарпатліс".

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України ''Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні''одним із завдань державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням майна на підприємствах і в організаціях, які використовують державне чи комунальне майно.

Однією з основних функції Головного контрольно-ревізійного управління України(надалі КРУ) і контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі (на час виникнення спірних правовідносин) є здійснення контролю за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю (пункт 5 частини 1 статті 8 Закону).

За змістом частини 5 статті 2 вказаного Закону інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів саме цих відносин.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 Порядку проведення інспектування ОСОБА_9 фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року за №550, із змінами та доповнення, акт ревізії - документ, який складається особами, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати.

Цим же Порядком визначено порядок і умови реалізація результатів ревізії, за змістом пункту 46 якого, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Частиною другою статті 15 цього Закону, встановлено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Одже, вимога контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області № 09-06-14/7827 від 29.11.2011 р, породжує певні негативні правові наслідки і носить обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, а саме Державного лісопромислового підприємства "Прикарпатліс". Зазначена вимога не має обов'язкового характеру для позивача КП фірми "ЛІК" в сфері публічно-правових відносин.

В той же час, суд зазначає, що обов'язкова до виконання вимога Контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області про вжиття заходів щодо повернення недоотриманих коштів від оренди державного майна, не скеровувалася колективному підприємству фірмі "Лік".

Суд зауважує, що невиконання позивачем вимоги контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області не створює негативних наслідків для нього і у відносинах із останнім не породжує будь-якої відповідальності.

Як вбачається з матеріалів справи, вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а пов'язані з вирішенням питання права користування частиною нежитлових приміщень по вул. Васильянок, 48 в м. Івано-Франківську загальною площею 411,8 м2.

Так, позивач просить скасувати вимогу контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області № 09-06-14/7827 від 29.11.2011 року, щодо донарахування коштів від оренди державного майна на загальну суму 77 982,99 грн., який знаходиться на балансі Державного лісопромислового підприємства "Прикарпатліс", яке в свою чергу, згідно договору оренди від 12.02.2009 року № 06/09 (із змінами), орендується колективним підприємством фірмою "Лік".

Оскільки оскарження такого рішення відповідача прийняте за наслідками виявлення порушень щодо користування орендованим майном, договір оренди якого, станом на день розгляду даної справи не розірваний, та не є предметом розгляду, хоча однією із сторін у даному спорі виступає особа публічного права, у спірних правовідносинах в цьому випадку реалізується не публічний, а приватний інтерес.

Дана вимога є рішенням суб'єкта владних повноважень КРУ, що спрямована на реалізацію повноважень у публічно-правових відносинах, що виникли між КРУ та ОСОБА_9 лісопромисловим підприємством, за наслідками проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності Державного лісопромислового підприємства "Прикарпатліс" яка спрямована на забезпечення дотримання останнім вимог чинного законодавства.

Здійснення таких владних повноважень не визначає обов'язків позивача та не міститиь в собі будь-яких обов'язкових до виконання вимог спрямованих до нього.

Посилання позивача на ту обставину, що висновками ревізії дано оцінку правовідносинам оренди позивачем приміщень у Державного лісопромислового підприємства "Прикарпатліс" та зобов'язано привести у відповідність діючий договір оренди, № 06/09 від 12.02.2009 року (із змінами), не обгрунтовує заявленного позову, оскільки сама вимога передбачає вчинення ОСОБА_9 лісопромисловим підприємством "Прикарпатліс" та ОСОБА_6 відділення ФДМУ по Івано-Франківській області дій, щодо зміни договірних відносин з позивачем в порядку та спосіб, що визначені цивільним законодавством і при виконанні таких вимог позивач наділений обсягом цивільних прав, що забезпечує захист його прав та обов'язків, в тому числі й в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Кафарський В.В.

Постанова складена в повному обсязі 23.03.2012 року.