Постанова від 12.03.2012 по справі 2а-505/12/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" березня 2012 р. Справа № 2a-505/12/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Тимощука О.Л.

при секретарі Маковійчук С.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Дошкільного навчального закладу №34 "Незабудка"

до відповідача: ОКП "Івано-Франківське ОБТІ", третя особа - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради

про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (надалі, також - позивач 1), Дошкільний навчальний заклад №34 "Незабудка" (надалі, також - позивач 2) звернулися в суд з адміністративним позовом до ОКП "Івано-Франківське ОБТІ" (надалі, також - відповідач), третя особа - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинення дій, а саме: зобов'язати відповідача провести державну реєстрацію права власності на приміщення дошкільного навчального Закладу №34 «Незабудка» по вул. Хіміків, 4а в м. Івано-Франківську шляхом видачі відповідного свідоцтва.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем неправомірно прийнято рішення про відмову в реєстрації права власності на приміщення за адресою м.Івано-Франківськ, вул. Хіміків, 4а, оскільки відповідна документація, яка наявна в матеріалах адміністративного позову, вказує на те що позивач 2 знаходиться за вищевказаною адресою і має всі підстави для оформлення права власності на нерухоме майно, в якому здійснює діяльність.

Представник позивача 1 в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, з мотивів наведених в адміністративному позові. Просила позов задовольнити.

Представник позивача 2 в судове засідання не з'явився, заявив письмове клопотання про розгляд справи без його участі (а. с. 25).

Представник відповідача проти позову заперечила, з підстав викладених в письмовому запереченні (а. с. 33) та додатку до нього (а. с. 71). Наголосила на тому, що відповідач не виносив відповідне рішення про відмову в проведенні державної реєстрації права власності, а тільки повідомив позивачу 2 про те, що за вказаною адресою вже зареєстрована власність та роз'яснив, що реєстрація можлива за умови зміни поштової адреси.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с. 61), заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

Відповідно до частини 2 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представника позивача 1 та представника відповідача, дослідивши та оцінивши надані суду письмові докази та інші матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Дошкільний навчальний заклад №34 «Незабудка», що знаходиться за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Хіміків, 4а розпочав діяльність відповідно до Рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради народних депутатів Івано-Франківської області №458 від 22.08.1979 року про відкриття дитячого садка №34 (а. с. 13).

Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради народних депутатів Івано-Франківської області про затвердження акту приймання в експлуатацію дитячого садка-ясель на 140 місць в мікрорайоні № І Північного житлового району присвоєно поштову адресу - вул. Хіміків, 4 А (а. с. 14).

Факт розміщення та діяльності відповідача 2 за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Хіміків, 4а, підтверджується: копією Державного акту про право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 126271 від 04.03.2009 року (а. с. 11); копією ОСОБА_3 управління статистики №03-1/03/1-549 від 14.12.2011 року (а. с. 12); копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №785748 від 30.06.2004 року (а. с. 15); копією Розпорядження міського голови №354-р від 14.07.2005 року "Про оформлення права власності на нерухоме майно" (а. с. 16); копією Рішення міського голови від 11.02.2010 року №52-р "Про внесення змін до розпорядження міського голови від 14.07.2005 року № 354-р" (а. с. 18); копією Довідки №4332 від 17.10.2000 року про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 26); копією Довідки №819 від 06.07.2006 року з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а. с. 27); копією Довідки №1471 від 05.07.2004 року з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а. с. 28); копією Довідки АА №477336 від 14.12.2011 року з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 29); копією ОСОБА_2 з Рішення Івано-Франківської міської ради XIII сесії п'ятого демократичного скликання від 20.03.2007 року "Про затвердження матеріалів із землеустрою щодо скликання та виготовлення документів, що посвідчують право на земельні ділянки (земельно - кадастрова інвентаризація)"; копією Довідки державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про взяття на облік платника податків від 18.10.2000 р. №19177/28-1-205 (а. с. 31).

13.09.2010 р. позивач 1 звернувся із замовленням до відповідача щодо виготовлення свідоцтва та реєстрації права власності на нерухоме майно - дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №34 «Незабудка»по вул. Хіміків, 4а м. Івано-Франківськ за територіальною громадою м. Івано-Франківськ (а. с. 37). Як підставу для виготовлення свідоцтва про право власності було надано розпорядження міського голови від 14.07.05. №354-р «Про оформлення права власності на нерухоме майно» та розпорядження міського голови від 11.02.2010р. №52-р «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 14.07.05. №354-р», згідно з якими міським головою вирішено оформити право комунальної власності за територіальною громадою м.Івано-Франківська, зокрема на нерухоме майно дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №34 «Незабудка» по вул. Хіміків, 4а м. Івано-Франківськ.

25.10.2010р. позивач 2 звернувся із завою до відповідача щодо оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно (а.с. 38)

15.11.2010р. відповідачем підготовлено листа №3143/01-21 (а. с. 10), яким повідомлено про те, що виготовити свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомого майна дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №34 «Незабудка» не є можливим, у зв'язку з тим, що за даною адресою уже зареєстровано право власності за іншою фізичною особою.

01.04.2011р. згідно із звернення представника позивача 2 виконання замовлення з виготовлення свідоцтва та реєстрації права власності призупинено (а. с. 37).

Відповідно до п. 4.8. Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту від 28.01.2003р. №7/5, п.8.4. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту України від 07.02.2002р. №7/5 (надалі, також -Тимчасове положення), для формування свідоцтва про право власності до Реєстру прав необхідно внести відомості про: назву об'єкта нерухомого майна; місце видачі свідоцтва; дату видачі свідоцтва; назву органу, який видав свідоцтво; тип (призначення) об'єкта нерухомого майна (житловий будинок, садиба, квартира, приміщення тощо); адресу (місцезнаходження) об'єкта нерухомого майна; власника (власників); форму власності; вид спільної власності та розмір часток, якщо майно належить на праві спільної часткової власності; опис об'єкта нерухомого майна (дані про будівлі, споруди, їх частини; найменування та літеровка; загальна та житлова площа; площа земельної ділянки (у разі наявності такої інформації), матеріали стін тощо), що формується за результатом проведеної технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна; реквізити прийнятого рішення (найменування органу, назва документа, дата та індекс); прізвище, ім'я, по батькові керівника органу, який прийняв рішення.

Згідно з пунктом 6.4. Порядку ведення Реєстру прав та абз. 15. п. 1.3. Методичних рекомендацій стосовно визначення нерухомого майна, що знаходиться на земельних ділянках, право власності на які підлягає державній реєстрації, затверджених наказом Мінюсту України від 14.04.2009р. № 660/5, адреса нерухомого майна є ідентифікатором об'єкта нерухомого майна.

В пункті 8.3. Тимчасового положення зазначено, що підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності за дорученням органів місцевого самоврядування та інших органів відповідно до законодавства можуть проводити БТІ.

Тобто, ОБТІ при оформленні свідоцтва про право власності зазначає дані, які вказані в рішенні виконавчого органу місцевого самоврядування.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, неможливість оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно - дошкільного навчального закладу №34 «Незабудка» за адресною частиною вул. Хіміків, 4а м. Івано-Франківськ зумовлена наступним.

04.11.2004р. відповідачем на підставі рішення виконавчого комітету від 19.10.2004р. №421 (а. с. 39) про визнання права власності оформлено свідоцтво про право власності на нерухоме майно - крамницю продтоварів «Людмила» за адресою вул. Хіміків, 4а м. Івано-Франківськ.

05.11.2004р. відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 04.11.2004 року (а. с. 40) відповідач зареєстрував право власності на крамницю продтоварів «Людмила» по вул. Хіміків, 4а м. Івано-Франківськ за ОСОБА_4, тобто за адресою вул. Хіміків, 4а, м. Івано-Франківськ зареєстровано право власності на нерухоме майно. Таким чином, вказана адресна частина в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, на момент звернення позивача 2 із заявою про реєстрацію правва власності, була вже зайнятою.

Здійснення реєстрації права власності на інший об'єкт нерухомого майна за цією ж адресою є неможливим, оскільки у відповідності до підпункту 3.5.5 пункту 3.5 частини 3 Тимчасового положення реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо, в тому числі, заявлене право вже зареєстроване.

Крім цього, судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що первинно розпорядженням міського голови від 14.07.05 року №354-р вирішено оформити право власності на нерухоме майно - дошкільного навчального закладу №34 «Незабудка» за адресною частиною вул. Хіміків, 4, м. Івано-Франківськ, проте оскільки за адресною частиною вул. Хіміків, 4 м. Івано-Франківськ право власності також вже було зареєстровано за багатоквартирним житловим будинком, лише згодом, через 5 років, розпорядженням міського голови від 11.02.2010р. №52-р «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 14.07.05. №354-р» змінено адресну частину об'єкта нерухомого майна - дошкільного навчального закладу №34 «Незабудка» на вул. Хіміків, 4а м. Івано-Франківськ.

Також, слід звернути увагу, що позивач 2 звернувся до відповідача із замовленням про оформлення свідоцтва про право власності та реєстрацію права власності долучивши розпорядження міського голови про оформлення права власності, а не рішення виконавчого комітету міської ради, що є порушенням вимог Тимчасового положення, які кореспондуються з приписами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Так, відповідно до підпункту 10 пункту б) статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, до відання виконавчих органів міських рад належить, зокрема облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", із змінами та доповненнями, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

З огляду на вищевказане, міський голова не наділений повноваженнями приймати рішення, які відносяться до виключної компетенції виконавчого комітету міської ради.

Вимоги щодо форми та змісту рішення реєстратора викладені в п. 3.6. Тимчасового положення, згідно якого рішення реєстратора БТІ про відмову в державній реєстрації прав видається на бланку БТІ за формою, визначеною Додатком 7 до Тимчасового положення із зазначенням підстави винесення рішення про відмову в державній реєстрації прав, посвідчується підписом реєстратора, начальника або уповноваженої особи та скріплюється печаткою БТІ.

Як встановлено судом, позивачем оскаржується лист, підготовлений керівником відділу реєстрації прав власності на нерухоме майно ОСОБА_5, яка не є реєстратором, та не скріплений печаткою ОБТІ. Окрім вказаного, в зазначеному листі відсутні реквізити (дата, назва міста, реєстраційний номер об'єкта, підпис реєстратора і ін.), які має містити рішення реєстратора.

Виходячи із змісту звернення позивача 2 (а.с.38) суд звертає увагу на те, що в нормативно-правовій базі, що стосується оформлення та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна не передбачено видачу ОБТІ такого документа як свідоцтва про право власності на нерухоме майно.

Згідно з підпунктом а) пунктом 8.1. Тимчасового положення оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування.

Частиною шостою Додатку 2 Тимчасового положення передбачено, що до правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно відноситься Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування.

Так, відповідно до вимог п.п.1.2., 3.11. Тимчасового положення державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Після внесення запису до відповідного розділу Реєстру прав реєстратор БТІ видає витяг про державну реєстрацію прав, який є невід'ємною частиною правовстановлювального документа.

З огляду на вищевказане суд дійшов висновку, що позивачами неправильно реалізовано право на захист своїх прав та інтересів, оскільки єдиною перешкодою в реєстрації права власності за позивачем 2 є використання вказаної адреси іншим суб'єктом права власності. Відтак позивачам слід було вжити заходів щодо виправлення недоліків в присвоєнні третьою особою одного адресного номеру різним об'єктам нерухомого майна, що унеможливлює реєстрацію права власності за позивачем 2.

Керуючись приписами частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України судом не виявлено протиправності в діях відповідача, а наявність спірних правовідносин спричинена недоліками в організації роботи щодо обліку адресних відомостей по об'єктах нерухомості в м.Івано-Франківську, які відповідач не вправі виправити, оскільки дії, а саме призначення адреси нерухомому майну не входять до його компетенції.

За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та необгрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ ОСОБА_6

Постанова складена в повному обсязі 16.03.2012 року.