Постанова від 27.02.2012 по справі 2а-283/12/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" лютого 2012 р. Справа № 2a-283/12/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Боброва Ю.О.,

секретаря судового засідання Монастирецького В.В.,

за участю представників сторін:

позивача -ОСОБА_1,

відповідача -не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом управління Пенсійного фонду України в Косівському районі Івано-Франківської області

до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Косівському районі Івано-Франківської області

про зобов'язання відшкодування витрат на виплату та доставку адресної допомоги в сумі 93473,04 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Косівському районі Івано-Франківської області (надалі - УПФУ в Косівському районі, позивач) звернулося з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Косівському районі Івано-Франківської області (надалі - відповідач) про зобов'язання відшкодування витрат на виплату та доставку адресної допомоги в сумі 93473,04 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, в порушення вимог Закону України „Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності" вiд 09.07.2003 року за №1058-IV (надалі -Закон №1058-IV), відповідно до якого відшкодовування пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Загальна сума коштів, які підлягають відшкодуванню складає 93473,04 грн.

Позивач в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. На адресу суду надіслав заперечення на позовну заяву в якому пояснив, що відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Косівському районі проведена перевірка відповідності законодавству документів, на підставі яких Фондом здійснювались відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та не враховано суми державної адресної допомоги, витрати з виплати та доставки державної адресної допомоги в зв'язку з тим, що вони відшкодовуються з Державного бюджету України. У зв'язку з цим просила відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази, судом установлено наступне.

Відповідно до актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.08.2011 року по 31.12.2011 року, складених УПФУ в Косівському районі, загальний розмір коштів з виплати державної адресної допомоги та витрат на її доставку і відповідний поштовий збір у зв'язку з виплатою даної допомоги становить 93473,04 грн., де, в тому числі, витрати по державній адресній допомозі - 93011,45 грн., по поштовому збору 461,59 грн. (а.с.12-13, 14-15, 16-17, 18-19, 20-21).

Суд дійшов висновку про те, що сума коштів, котра була виплачена УПФУ в Косівському районі в якості державної адресної допомоги та витрати на їх доставку правомірно не відшкодовані відповідачем, виходячи з наступного.

Нормами Закону №1058-IV та Порядком відшкодування витрат, затвердженим спільною постановою правлінь Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 04.03.2003 року №5-4/4 (надалі - Порядок), не передбачено відшкодування витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги, доплат та надбавок, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року за №265 “Деякі питання пенсійного забезпечення” та від 16.07.2008 року за №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”.

Крім того, частиною першою пункту 6 Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що до прийняття відповідного Закону, до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюються їх підвищення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення” вiд 09.04.1992 року за №2262-XII (надалі -Закон №2262-XII). Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачуються на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплати їх здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2008 рік” дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком. За змістом пункту 5 зазначеного Порядку органами Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення щомісячно проводяться звірки витрат на відповідні виплати до 10 числа місяця, наступного за звітним. Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та Фонду страхування від нещасних випадків (пунктом 6) Порядку. Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним (пунктом 7) Порядку. Таким чином, зазначеним Порядком передбачено здійснення відповідних розрахунків між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань і Пенсійним фондом України на централізованому рівні.

Крім того, відповідно до пункту 1.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2, управління у своїй діяльності керується, зокрема, постановами правління Пенсійного фонду України.

Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що позивачем не враховані вимоги Порядку відшкодування витрат, затвердженого спільною постановою правлінь Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 04.03.2003 року №5-4/4 щодо здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні.

Крім того, відповідно до пункту 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій із втрати годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання передбачено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Закону №2262-XII, Закону №1058-IV та інших нормативно-правових актів, а саме сума основного розміру пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалась пенсіонеру, котрий одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію, сума витрат Пенсійного фонду з виплати та доставки вище зазначених пенсій. Таким чином, законодавством не передбачено відшкодування витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги, доплати та надбавок, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року за №265 “Деякі питання пенсійного забезпечення” та від 16.07.2008 року за №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає дії відповідача правомірними, оскільки відсутні підстави для відшкодування відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Косівському районі позивачу щомісячної адресної допомоги до пенсії і відповідного поштового збору у зв'язку з виплатою даної допомоги за період з 01.08.2011 року по 31.12.2011 року в сумі -93473,04 грн., де в тому числі витрати по державній адресній допомозі - 93011,45 грн., по поштовому збору 461,59 грн., передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року за №265 та від 16.07.2008 року за №654.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.06.2011 року у справі №21-118а11.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і безпідставними, тому в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Бобров Ю.О.

Постанова складена в повному обсязі 02.03.2012 року.