ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"15" червня 2011 р. Справа № 2a-1714/11/0970
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Гундяка В.Д.,
при секретарі Круглій О.М.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехсервіс-ІФ»до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про скасування податкового повідомлення-рішення,-
25.05.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Сантехсервіс-ІФ»звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 17.05.2011. Позовні вимоги мотивувало тим, що відповідачем незаконно донараховано податкове зобов'язання за земельним податком та застосовано штрафні санкції.
У судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав. Суду пояснив, що ТзОВ «Сантехсервіс-ІФ»з моменту придбання земельних ділянок згідно договору купівлі -продажу від 07.01.2008 при здійсненні плати за землю застосовувалась нормативна грошова оцінка земель м.Івано-Франківська від 12.03.1999. Однак рішенням Івано-Франківської міської ради XXIX сесії п'ятого демократичного скликання від 10.07.2008 року (далі-Рішення) було прийнято нову нормативно- грошову оцінку земель, яку відповідно до п.2 даного Рішення введено в дію з дати її прийняття, що зумовило перерахування на вимогу податкового органу податкових зобов'язань ТзОВ “Сантехсервіс-ІФ»із земельного податку та подання 19.11.2009 уточнюючих розрахунків за липень-грудень 2008 та 2009 в сторону збільшення. Однак постановою Івано-Франківського міського суду, яку залишено без змін ухвалою Вищого адміністративного суду від 22.12.2010, вищевказаний пункт органу місцевого самоврядування скасовано, в зв'язку з чим позивачем було подано податковому органу уточнюючі податкові декларації по платі за землю за 2008-2010. грн. Проте відповідач з правомірністю таких дій не погодився, та за наслідками проведеної перевірки, прийняв оскаржуване повідомлення-рішення про донарахування суми земельного податку в розмірі 57 496, 44 грн та нарахування 14 374,11 грн штрафних санкцій. На думку представника позивача дане рішення підлягає до скасування, як незаконне. Позов просив задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечила. Суду пояснила, що ДПІ в м.Івано-Франківську внаслідок проведеної перевірки встановлено порушення позивачем при поданні 21.02.2011 уточнючих розрахунків по земельному податку вимог законодавства, а саме ЗУ «Про плату за землю», що стало підставою для прийняття податковим органом повідомлення-рішення № 000047150 від 17.05.2011. Зазначила, що нормативно-грошова оцінка землі, затверджена рішенням Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 застосовується на даний час податковим органом при розрахунках земельного податку на підставі відповіді Управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 20.05.2011 № 1234/01-13, згідно якої станом на сьогоднішній день діє саме вищевказана оцінка. Тому на думку представника відповідача оскаржуване повідомлення-рішення є правомірним. В задоволенні позову просила відмовити.
Вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши подані докази, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
Судом встановлено, що ТзОВ «Сантехсервіс-ІФ»є власником трьох земельних ділянок загальною площею 0,5214 га, розташованих за адресою вул.Промислова, 2 в м. Івано-Франківську.
Відповідно до п.286.1 ст.286 Податкового Кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Статтею 14 п.п.14.1.42 визначено, що даними державного земельного кадастру є сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповдно до закону. Частиною 3 ст.201 Земельного Кодексу України визначено, що нормативно-грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи письмових доказів та підтверджено свідченнями сторін в судовому засіданні при поданні податковому органу уточнюючих декларацій 19.11.2009 ТзОВ «Сантехсервіс»користувалося при визначенні розміру земельного податку нормативно-грошовою оцінкою, затвердженою рішенням Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008. Однак, у зв'язку із прийняттям ухвали Вищого адміністративного суду від 22.12.2010, якою залишено в силі постанову Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 про визнання незаконним та скасування вищевказаного п.2 Рішення, на підставі ст.ст 60, 144 Конституції України та ст.50 Податкового Кодексу України 21.02.2011 позивачем було здійснено подання до ДПІ в м.Івано-Франківську уточнюючих податкових декларацій із зменшенням розміру земельного податку за 2008-2010 роки, відповідно за 2008 на 9 587,23 грн, 2009 - 23 212,56 грн та 2010- 24 581,80 грн.Однак Державна податкова інспекція в м. Івано-Франківську з з уточнюючими деклараціями від 21.02.2011 не погодилася, натомість було проведено невиїзну документальну перевірку платника земельного податку ТзОВ «Сантехсервіс-ІФ»за період з 11.04.2011 року по 13.04.2011 року.
За результатами даної перевірки виявлено допущені позивачем при подані уточнюючих податкових декларацій по платі за землю порушення вимог п.п 271.1.1 ст.271, п.п. 286.1ст.286 Податкового Кодексу України та ст.13 ЗУ «Про плату за землю», встановлено, що ТзОВ «Сантехсервіс-ІФ»неправильно визначено базу оподаткування, яка пов'язана із зміною нормативної грошової оцінки землі від 10.07.2008 року, внаслідок чого занижено земельний податок на 2008 рік в сумі 9 598,62 грн., на 2009 рік -23 312,59 грн. та на 2010 рік -24 585,23 грн. Всього на загальну суму-57 496,44 грн.
Вищевказані порушення зафіксовані в акті перевірки за № 2150/15-3 від 18.04.2011 року.
Відповідно до Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, який затверджений наказом Державної податкової адміністрації України за №327 від 10.08.2005 та зареєстрований в МЮУ 25.08.2005 за №925/11205 даний акт як службовий документ, що стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання, є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання,.
На підставі вищевказаного акту ДПІ в м.Івано-Франківську прийняла податкове повідомлення-рішення за № НОМЕР_1 від 17.05.2011 року, яким донараховано суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 57 496,44 грн основного боргу та 14 374,11 грн. -штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до даного акту саме подання вищевказаних уточнюючих декларацій від 21.02.2011 з врахуванням нормативно-правової оцінки землі від 12.03.1999 стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Однак судом встановлено, що постановою Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року п.2 Рішення "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель м. Івано-Франківська" визнано незаконним. Згідно даної постанови введення в дію нової нормативно-грошової оцінки земель міста з моменту прийняття Рішення є беззаперечним порушенням положень ЗУ «Про систему оподаткування», ЗУ «Про плату землю»та суперечить ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якого будь-які рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності не раніше дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цихх рішень в дію.
Також відповідно до змісту наявної в матеріалах справи ухвали Вищого адміністративного суду України від 22.12.2010 року постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 року скасовано, а вищевказану постанову суду першої інстанції по даній справі залишено в силі.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Тому обставина щодо незаконності рішення органу місцевого самоврядування в частині введення в дію нормативно-грошової оцінки, не підлягає доказуванню, як така, що встановлена судом касаційної інстанції при розгляді адміністративної справи.
Таким чином оскільки нова грошова оцінка фактично не була введена в дію, позивач правомірно використовував при проведенні податкових розрахунків попередню нормативно-грошову оцінку землі.
На переконання суду, рішення податкового органу щодо визначення податкових зобов'язань та застосування штрафних санкцій не може ґрунтуватись на незаконному рішенні іншого суб'єкта владних повноважень.
Згідно ст.60 Конституції ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. Органи місцевого самоврядування як зазначено в ст.144 Конституції в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду. Статтею 50 Податкового Кодексу України (п.50.1) передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше подаій ним податковій декларації(крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), вн зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Так як при поданні розрахунків по земельному податку ТзОВ «Сантехсервіс-ІФ»застосовувало оцінку землі, яка фактично не була введена, то у відповідних деклараціях за 2008-2010 року Були допущені помилки при визначені розміру відповідних податкових зобов'язань.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно подані до податкового органу уточнюючі декларації із зменшенням розміру земельного податку, при розрахунках якого Товаристово підставно використано нормативно- грошову оцінку землі від 12.03.1999, яка фактично і була чинною в 2008-2010 роках.
З цих підстав оскаржуване податкове повідомлення-рішення слід скасувати.
За таких обставин позовна вимога є підставною та підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Враховуючи дане положення, суд присуджує стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Сантехсервіс»»3,40 грн. судового збору.
На підставі ч.2 ст.19, ст.60 Конституції України, ч.3 ст.201 Земельного Кодексу України, ст.50 Податкового кодексу України, керуючись ст.ст.11, 71,ч.1 ст.72, ст.86, ч.1 ст.94, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд,
позов задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення за № НОМЕР_1 від 17.05.2011 року
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехсервіс-ІФ» 3 (три) грн. 40 коп. судових витрат.
Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 17.06.2011 року.
Суддя: /підпис/ ОСОБА_3