ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без розгляду
"30" січня 2012 р. Справа № 2a-301/12/0970
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Боднарівського сільського голови ОСОБА_1 до Боднарівської сільської ради, Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень від 15.04.2005 року, 04.11.2005 року, розпорядження від 12.10.2009 року, скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку.
Сільський голова ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Боднарівської сільської ради, Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень від 15.04.2005 року, 04.11.2005 року, розпорядження від 12.10.2009 року, скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку.
Згідно ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до вимог ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Частиною 1 ст. 102 КАС України передбачено, що за клопотанням особи, яка бере участь у справі пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений. Тобто для поновлення встановленого законом процесуального строку суд має встановити поважність причини його пропущення.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
При вирішені питання про відкриття провадження в адміністративній справі, судом встановлено, що позивачем пропущено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, Боднарівським сільським головою оскаржуються рішення 21-ї сесії 4-го демократичного скликання від 15.04.2005 року Боднарівської сільської ради „Про вихід окремих жителів села з земельними частками /паями/ в натурі і виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства”, 24-ї сесії 4-го демократичного скликання від 04.11.2005 року Боднарівської сільської ради „Про внесення змін в рішення 21 сесії від 15.04.2005 року”, розпорядження Калуської районної державної адміністрації від 12.10.2009 року №427 „Про передачу земельної ділянки у власність гр.ОСОБА_2Й.”, Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯП №4511721 від 25.08.2010 року, виданий ОСОБА_2. Однак, адміністративний позов поданий тільки 27.01.2012 року.
Твердження позивача що зазначену земельну ділянку ОСОБА_2 зміг отримати тільки після змін меж населеного пункту с.Боднарів, які були затверджені рішенням Івано-Франківської обласної ради від 30.09.2011 року, не є підставами для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, оскільки зазначене рішення обласної ради прийнято після винесення оскаржуваних рішень та не свідчить про неможливість звернення суб'єкта владних повноважень із зазначеною позовною заявою до суду у строки, визначені законодавством.
Таким чином, оскільки позивач не навів вагомих підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд приходить до висновку, що позовну заяву Боднарівського сільського голови ОСОБА_1 до Боднарівської сільської ради, Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень від 15.04.2005 року, 04.11.2005 року, розпорядження від 12.10.2009 року, скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку, слід залишити без розгляду.
На підставі наведеного, керуючись статтями 99, 100, 102, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-
Позовну заяву Боднарівського сільського голови ОСОБА_1 до Боднарівської сільської ради, Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень від 15.04.2005 року, 04.11.2005 року, розпорядження від 12.10.2009 року, скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України.
Суддя Біньковська Н.В.