Рішення від 25.11.2015 по справі 522/3799/15-ц

Номер провадження: 22-ц/785/6227/15

Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1 Доповідач Громік Р. Д.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2015 року м. Одеса

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:

головуючого - Громіка Р.Д.,

суддів - Парапана В.Ф., Панасенкова В.О.,

при секретарі - Томашевській К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 08 червня 2015 року за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» про захист прав споживача комунальних послуг (електричної енергії), зобов'язання вчинити певні дії,

встановила:

25.02.2015 року до суду звернувся ОСОБА_2 з позовом до Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (далі по тексту - ПАТ «Одеська ТЕЦ») про захист прав споживача комунальних послуг (електричної енергії), посилаючись на те, що він є співвласником кімнати №42 по вул. Градоначальницькій, у буд.22/2 в м. Одесі.

Балансоутримувачем будинку (гуртожитку) є ПАТ «Одеська ТЕЦ», до якого він, позивач, та інші мешканці будинку з 2012 року неодноразово звертались із заявами про необхідність перегляду застосування тарифів на електроенергію, оскільки тарифікація гуртожитку, який не є газифікованим, що підтверджується технічним паспортом на громадський будинок, здійснювалася за тарифним планом для населення, що мешкає у будинках обладнаних газовими іншими плитами (окрім кухонних електричних плит). Позивач зазначив, що згідно з тарифами, що діяли з 01.02.2011 року, гуртожиткам сімейного типу, що розташовані в будинках, обладнаних кухонними електроплитами та/або електроопалювальними установками, встановлювалась плата 18,72 за 1 кВт, проте відповідач стягував оплату по тарифам в розмірі 32,0, 28,0, взагалі не відомо за яким тарифним планом.

Позивач стверджує, що відповідно до п.1,3 тарифів на електроенергію, які діяли з 01.10.2012 року по 31.05.2014 року (постанова НКРЕУ №497 від 23.04.2012 pоку), населення, що мешкає в жилих будинках (у тому числі в жилих будинках готельного типу та гуртожитках), обладнаних в установленому порядку кухонними електроплитами: сплачує за об'єм спожитої до 250 кВт електроенергії в місяць - 21,54; за об'єм більш ніж 250 кВт до 800 кВт - 28,02; за об'єм більш ніж 800 кВт-95,76. Однак, з розрахунків відповідача вбачається, що він стягував плату за електроенергію за п.7 вказаних тарифів у розмірі 28,02. Крім того, згідно з п1,3 тарифів, які діють з 1.06.2014 pоку, населення, що мешкає в жилих будинках, обладнаних в установленому порядку кухонними електроплитами: сплачує за об'єм спожитої до 250 кВт електроенергії в місяць - 23,70; за об'єм більш ніж 250 кВт до 800 кВт - 32,22; за об'єм більш ніж 800 кВт - 134,04. Однак - відповідачем стягується плата за електроенергію в розмірі передбаченому п.1 цих тарифів.

Позивач зазначив, що листом від 23.04.2013 року відповідач рекомендував йому, позивачу, самостійно звернутись до інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області для підтвердження факту відсутності газифікації природним газом гуртожитку, а листом від 10.02.2015 року за №13/12-189 - відмовив мешканцям будинку у задоволенні заяви щодо змін тарифів на електроенергію, посилаючись на те, що як балансоутримувач гуртожитку не вправі змінювати або установлювати тарифи на електроенергію. З таких підстав позивач просив суд:

- зобов'язати ПАТ «Одеська ТЕЦ» вчинити дії щодо належного нарахування цін за спожиту електроенергію мешканцями кім. №42 в гуртожитку, розташованому по вул. Градоначальницькій, 22/2 в м. Одесі згідно з п.1.3. Тарифів на електроенергію для населення в Україні, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 149 від 21.05.2014 року; та

- зобов'язати ПАТ «Одеська ТЕЦ» здійснити перерахунок надмірно сплачених коштів за споживання електроенергії за період з 25.02.2012 року по 25.02.2015 року та перерахунок завищено нарахованих кВт електроенергії за той же період з урахуванням тарифів на електроенергію, які діяли на той час.

У судовому засіданні позивач позов підтримав, доповнив його позовними вимогами, просив суд зобов'язати ПАТ «Одеська ТЕЦ» у платіжному документів вказувати поточні та попередні показання засобів обліку спожитих комунальних послуг; зобов'язати ПАТ «Одеська ТЕЦ» здійснити перерахунок по завищеному тарифу на суму 1096,39 гривень, а також по завищеним кВт/час на суму 596,06 гривень, а всього на суму 1692,45 гривень.

Представник ПАТ «Одеська ТЕЦ» позови не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких пояснив, що відповідно до листа Національної комісії регулювання електроенергетики №8526/09/17-09 від 29.12.2009 року щодо надання роз'яснення до постанови НКРЕ від 10.11.2009 року №1280 «Про внесення змін до ОСОБА_1 на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам та Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається споживачам» та Методичним рекомендаціям щодо порядку застосування тарифів на електричну енергію, що споживається населенням, яке проживає в багатоквартирних будинках населених пунктів (міст, сіл, селищ), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, тариф на електроенергію, що становить 15,6 коп. за 1 кВт.год (без ПДВ) застосовується для населення, яке проживає в багатоквартирних будинках населених пунктів (міст, сіл, селищ), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, за наявності двох обов'язкових умов:

I умова - населений пункт (місто, село, селище) не газифікований природним газом (на території адміністративно-територіальної одиниці повністю відсутнє більше трьох років газопостачання природним газом). Підтвердженням відповідних обставин може бути довідка органу місцевого самоврядування адміністративно-територіальної одиниці;

II умова - у цьому населеному пункті відсутні (не будувалися, демонтовані) або не функціонують більше трьох років системи централізованого теплопостачання (системи централізованого теплопостачання які не зняті з балансу експлуатаційної організації, але відсутня можливість їх експлуатувати у зв'язку з проведенням реконструкції або демонтажу).

Представник відповідача зазначив, що відповідно до пункту 2.1.2 Порядку застосування тарифів на електроенергію, затвердженого постановою НКРЕ від 23.04.2012 року №498, населенню, яке проживає у багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, відпуск електричної енергії проводиться за тарифом, установленим для населення, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку електроопалювальними установками (або електроопалювальними установками та кухонними електроплитами). При цьому позивач стверджує, що для цілей цього Порядку до багатоквартирних будинків належать житлові будинки з трьома та більше квартирами (будинки багатоквартирні масової забудови, будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, будинки житлові готельного типу), а також спарені або зблоковані житлові будинки з трьома та більше квартирами, крім гуртожитків, готелів, туристичних баз, таборів, будинків відпочинку, відокремлених житлових будинків садибного типу (міських, позаміських, сільських), вілл, дач, будинків для персоналу лісового господарства, літніх будинків для тимчасового проживання, садових будинків.

Представник відповідача вважає, що виходячи з вищевикладеного на гуртожитки, яким є будинок №22/2 по вул. Градоначальницькій, в м. Одесі положення Порядку №498 від 23.04.2012 року не поширюються, а тому просить ОСОБА_2 у задоволені позовних вимог відмовити.

Рішенням суду позов задоволено частково. Зобов'язано ОСОБА_3 акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» вчинити дії щодо належного нарахування цін за спожиту електроенергію ОСОБА_2, який мешкає в кімнаті №42 в будинку №22/2 по вулиці Градоначальницькій в м. Одесі згідно з п.1.3. Тарифів на електроенергію для населення в Україні, затверджених постановою НКРЕ від 23.04.2012 року №497 (із змінами та доповненнями) «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.04.2012 року за №598/20911.

Зобов'язано ОСОБА_3 акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» здійснити перерахунок надмірно сплачених ОСОБА_2 коштів за споживання електроенергії за період з 25.02.2012 року по 25.02.2015 року та перерахунок завищено нарахованих кВт електроенергії за цей же період з урахуванням тарифів на електроенергію, які діяли на той час.

Зобов'язано ОСОБА_3 акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» у платіжних документах на сплату комунальних послуг на ім'я ОСОБА_2 щодо кімнати №42 в будинку №22/2 по вулиці Градоначальницькій в м. Одесі зазначати поточні та попередні показання засобів обліку споживання комунальних послуг.

В задоволенні іншої частини позову відмовлено.

В апеляційній скарзі представник відповідача просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити, мотивуючи тим, що рішення суду першої інстанції є незаконним і необґрунтованим, винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, доводи скарги, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню за таких підстав.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п.2 постанови від 18 грудня 2009 року № 14 «Про судове рішення у цивільній справі», рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2 ЦПК, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 8 ЦПК, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного.

ОСОБА_2 проживає в кімнаті №42 в будинку №22/2 по вулиці Градоначальницькій в м. Одесі, балансоутримувачем якого є ПАТ «Одеська ТЕЦ», про що свідчить технічний паспорт на громадський будинок, виготовлений КП «ОМБТІ та РОН» 21.08.2008 року.

Правовідносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст.714 ЦК України, статтями 24 - 27 Закону України «Про електроенергетику», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та іншими нормативними актами.

Відповідно до п.1 Порядку застосування тарифів на електроенергію, затвердженим постановою НКРЕ від 23.04.2012 року №498, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2012 року за №599/20912 (далі по тексту - Порядок), на який посилається відповідач в своїх запереченнях, цей Порядок є обов'язковим до застосування ліцензіатами з постачання електричної енергії за регульованим тарифом при здійсненні постачання електричної енергії населенню та споживачам, прирівняним до населення. Постачання електричної енергії населенню та споживачам, прирівняним до населення, здійснюють ліцензіати.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку до категорії населення належать фізичні особи (громадяни), які споживають електричну енергію для власних побутових потреб у житлових будинках, квартирах (у тому числі квартирах, які розташовані на цокольних поверхах багатоквартирних житлових будинків), гуртожитках; для потреб особистого селянського господарства, присадибних і садових ділянок, дач; для освітлення особистих гаражів та боксів.

Отже, Порядок визначає цілі споживання електроенергії населенням. До комунально-побутових потреб населення належать індивідуальні витрати електроенергії на побутове освітлення, опалення, приготування їжі, роботу електричних побутових пристроїв (пральних машин, холодильників тощо), приватної комп'ютерної та оргтехніки, санітарно-гігієнічні та культурні потреби.

Відповідно до пункту 2.1.1 Порядку населенню, яке розраховується з ліцензіатом за загальним розрахунковим засобом обліку та об'єднане шляхом створення юридичної особи, відпуск електричної енергії проводиться за тарифами для населення.

При цьому відповідно до пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 №1324-р «Про додаткові заходи щодо енергозабезпечення населення, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом», Національній комісії регулювання електроенергетики України рекомендовано затвердити для населення, яке проживає в багатоквартирних будинках населених пунктів, не газифікованих природним газом, і у яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, тариф на електричну енергію на рівні, що встановлений для населення, яке проживає в будинках, обладнаних в установленому порядку кухонними електроплитами, електроопалювальними установками.

Відповідно до пункту 2.1.2 Порядку населенню, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, відпуск електричної енергії проводиться за тарифом, установленим для населення, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку електроопалювальними установками (або електроопалювальними установками та кухонними електроплитами).

Підтвердження факту відсутності газифікації природним газом багатоквартирних будинків та відсутності або нефункціонування в зазначених будинках систем централізованого теплопостачання здійснюється на підставі акта, виданого державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Виходячи із вищенаведеного, суд першої інстанції вважав, що відповідач ПАТ «Одеська ТЕЦ», як балансоутримувач будинку №22/2 по вулиці Градоначальницькій, в м. Одесі, є ліцензіатом в розумінні положень даного Порядку, і мешканці цього будинку повинні оплачувати електроенергію за тарифами для населення, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 та інші мешканці будинку №22/2 по вулиці Градоначальницькій в м. Одесі неодноразово зверталися до відповідача з вимогою розраховувати тарифи на електроенергію, виходячи з того, що будинок не газофікований природним газом та обладнаний електроплитами, проте, відповідач відмовляв у задоволенні таких заяв (лист №13/12-189 від 10.02.2015 року) й рекомендував самостійно звернутись до інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області для підтвердження факту відсутності газифікації природним газом.

Разом з тим суд вважав, що саме відповідач, як балансоутримувач та ліцензіат, повинен вирішувати питання щодо правильного визначення та розрахунку тарифу на електроенергію, зокрема звертатися за відповідними підтвердженнями до компетентних органів.

Тарифи на електроенергію, що відпускається населенню, затверджені постановою НКРЕ від 23.04.2012 року №497 (із змінами та доповненнями) «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.04.2012 року за №598/20911 (далі по тексту - Постанова), яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, й 01.04.2015 року втратила свою чинність згідно постанови НКРЕ №220 від 26.02.2015 року.

Судом також було встановлено, що починаючи з набуття чинності Постанови відповідач нараховував позивачу оплату за електроенергію згідно п.1.1. Тарифів, а саме: за обсяг, спожитий до 150 кВт*год. електроенергії на місяць (включно) - 28,02 копійки за 1 кВт*год., за обсяг, спожитий понад 150 кВт*год. до 800 кВт*год. електроенергії на місяць (включно) - 36,48 копійки за 1 кВт*год. В той же час, згідно п.1.3. Тарифів населенню, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами (у тому числі в сільській місцевості): за обсяг, спожитий до 250 кВт*год. електроенергії на місяць (включно) - 21,54 копійки за 1 кВт*год.

Починаючи з 01.06.2014 року відповідач нараховував позивачу оплату за електроенергію згідно п.1.1. Тарифів, а саме: за обсяг, спожитий до 150 кВт*год. електроенергії на місяць (включно) - 30,84 копійки за 1 кВт*год., за обсяг; спожитий понад 150 кВт*год. до 800 кВт*год. електроенергії на місяць (включно) - 41,94 копійки за 1 кВт*год. В той же час, згідно п.1.3. Тарифів населенню, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами (у тому числі в сільській місцевості): за обсяг, спожитий до 250 кВт*год. електроенергії на місяць (включно) - 23,70 копійки за 1 кВт*год.; за обсяг, спожитий понад 250 кВт*год. до 800 кВт*год. електроенергії на місяць (включно) 32,22 копійки за 1 кВт*год.; за обсяг, спожитий понад 800 кВт*год. електроенергії на місяць134,04 копійки за 1 кВт*год.

З огляду на вищевикладене та виходячи з наданого позивачем розрахунку, суд вважав за необхідне зобов'язати ПАТ «Одеська ТЕЦ» вчинити дії щодо належного нарахування цін за спожиту електроенергію мешканцями кім.№42 в гуртожитку, розташованому по вул. Градоначальницькій, 22/2 в м. Одесі згідно з п.1.3. Тарифів на електроенергію для населення в Україні, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 149 від 21.05.2014 року; та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок надмірно сплачених коштів за споживання електроенергії за період з 25.02.2012 року по 25.02.2015 року та перерахунок завищено нарахованих кВт електроенергії за той же період з урахуванням тарифів на електроенергію, які діяли на той час, так як суд не наділений повноваженнями щодо розрахунку, так як це відносить до компетенції відповідних органів у даному випадку - ПАТ «Одеська ТЕЦ», а тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання здійснити перерахунок саме у конкретній сумі.

Крім того, суд вважав законними позовні вимоги позивача щодо проставлення відповідачем в платіжних вимогах про сплату комунальних послуг відповідних реквізитів, так як відповідно до положень ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою регулюється плата за житлово-комунальні послуги, передбачено, що у платіжному документі мають бути передбачені графи для зазначення поточних та попередніх показань засобів обліку споживання комунальних послуг, різниці цих показань або затверджених норм, ціни/тарифу на даний вид комунальних послуг і суми, яка належить до сплати за надану послугу. Платіжний документ може містити графи, в яких зазначаються суми до сплати за надані послуги, не проплачені повністю споживачем у попередній розрахунковий період. Платіжний документ не може містити графи, в яких зазначаються суми за оплату послуг, не передбачених договором, або суми доплат за надані послуги понад ті, що передбачені діючими тарифами.

Проте, колегія суддів не може повністю погодитися з такими висновками суду першої інстанції.

Так, суд першої інстанції вважав ОСОБА_3 акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» ліцензіатом, і тому застосував до спірних правовідносин положення постанови НКРЕ від 23.04.2012 року №497 (із змінами та доповненнями) «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.04.2012 року за №598/20911.

Однак, в п. 1 Порядку застосування тарифів на електроенергію, затвердженого вказаною Постановою, зазначено, що цей Порядок є обов'язковим до застосування ліцензіатами з постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ліцензіати) при здійсненні постачання електричної енергії населенню та споживачам, прирівняним до населення. Постачання електричної енергії населенню та споживачам, прирівняним до населення, здійснюють ліцензіати.

Відповідач ОСОБА_3 акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» не є ліцензіатом, так як не здійснює постачання електричної енергії населенню, є лише балансоутримувачем приміщення гуртожитку, а тому здійснює оплату постачальнику електроенергії за встановленими ліцензіатом тарифами.

Наданий відповідачем договір про постачання електричної енергії свідчить про те, що ліцензіатом, тобто постачальником електроенергії є ВАТ «Одесаобленерго».

Так, з наданих матеріалів вбачається, що ПАТ «Одеська ТЕЦ» та ВАТ «Одесаобленерго» 25.04.2002 було укладено договір № 553 про постачання електричної енергії. За умовами даного договору ПАТ «Одеська ТЕЦ» щомісяця надає ВАТ «Одесаобленерго» Акти про обсяги спожитої електроенергії всім житловим фондом, що знаходиться на балансі ПАТ «Одеська ТЕЦ». Дані про споживання електричної енергії знімаються щомісяця працівниками ЖКВ ПАТ «Одеська ТЕЦ» з загальних засобів обліку. На основі вищезгаданих актів ВАТ «Одесаобленерго» направляє на адресу ПАТ «Одеська ТЕЦ» Акти про використану електричну енергію, в яких зазначається об'єм використаної електроенергії, тариф (без врахування ПДВ) та сума, що підлягає сплаті.

В свою чергу, мешканці гуртожитку за адресою: м. Одеса, вул.. Градоначальницька, 22 корп. 2 з ПАТ «Одеська ТЕЦ» розраховуються за спожиту електричну енергію за показами засобів обліку, що розташовані в їхніх кімнатах та за загальними засобами обліку розташованими в бойлерних.

В період з 01.01.2012р. по 01.06.2014р. ПАТ «Одеська ТЕЦ» з ПАТ «ЕК Одесаобленерго» розраховувалося за тарифом 0,3648 грн.(з урахуванням ПДВ), а в період з 01.06.2012 р. по 01.02.2015 р. за тарифом 0,4194 грн.(з урахуванням ПДВ).

В свою чергу, мешканці гуртожитку, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул.. Градоначальницька, 22 корп. 2 з ПАТ «Одеська ТЕЦ» розраховувалося за спожиту електричну енергію в період з 01.01.2012р. по 01.06.2014р. за тарифом 0,2802 грн.( до 150 кВт год.) та 0,3648 грн. (більше 150 кВт год.), а в період з 01.06.2014р. по 01.02.2015р. за тарифом 0,3084 грн. ( до 150 кВт год.) та 0,4194 грн. (більше 150 кВт год.).

Ні позивач, ні суд першої інстанції не з'ясували питання щодо залучення до розгляду справи належного відповідача, до компетенції якого входять питання щодо зміни тарифів за постачання електричної енергії.

Крім цього, відповідно до п.2.1.2 вказаного вище Порядку підтвердження факту відсутності газифікації природним газом багатоквартирних будинків та відсутності або нефункціонування в зазначених будинках систем централізованого теплопостачання здійснюється на підставі акта, виданого державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - державна інспекція).

Державна інспекція звертається до відповідного органу місцевого самоврядування для отримання підтвердження факту відсутності газифікації природним газом та відсутності або нефункціонування систем централізованого теплопостачання в окремих багатоквартирних будинках.

Акт складається в довільній формі у чотирьох примірниках, один з яких надається відповідному ліцензіату, другий - відповідно Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, третій - органу місцевого самоврядування, а четвертий - залишається у державній інспекції. Копію акта державна інспекція надає територіальному підрозділу НКРЕ у відповідному регіоні.

Державна інспекція не рідше одного разу на рік звертається до відповідного органу місцевого самоврядування для отримання підтвердження факту відсутності газифікації природним газом та відсутності або нефункціонування систем централізованого теплопостачання в окремих багатоквартирних будинках, та у разі отримання інформації про газифікацію природним газом та/або функціонування систем централізованого теплопостачання в певних багатоквартирних будинках державна інспекція інформує ліцензіата про припинення дії попередньо виданого акта (або його частини).

Відповідний тариф для зазначеної категорії має застосовуватися з наступного розрахункового періоду після складання відповідного акта державною інспекцією.

Таким чином, суд першої інстанції, не отримавши в якості доказу відмови державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі у складанні такого акту, фактично взяв на себе функцію цієї державної інспекції, встановивши в мотивувальній частині свого рішення факт відсутності газифікації природним газом багатоквартирного будинку - гуртожитку де мешкає позивач.

Що стосується вимоги позивача застосовувати тариф на електроенергію передбачений для населення, яке проживає в житлових будинках (гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами, то слід зазначити, що відповідно до Листа НКРЕУ №03-34-09/4459 від 11.10.2004 р. даний тариф застосовується за умови виконання норми щодо дотримання установленого порядку обладнання електроплитами.

Законом України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що при створенні об'єкта архітектури, останній повинен бути забезпечений відповідною проектною документацією (містобудівні умови, технічні умови, проектні рішення щодо електричної частини споруди 1 Т.Д.).

Тобто, житловий будинок, як об'єкт архітектури, вважається обладнаним у встановленому порядку електричними кухонними плитами у разі наявності відповідної проектно-технічної документації, яка передбачає встановлення у ньому стаціонарних кухонних плит.

В проектно - технічній документації мають зазначатися точки споживання електричної енергії силою струму, необхідною для споживання електроплитами (40А). Також у споживача має бути технічний паспорт на електроплиту, якою він користується.

В той же час, матеріали справи не містять жодного належного та допустимого доказу того, що приміщення гуртожитку, де мешкає позивач,обладнано у встановленому порядку та відповідно до діючого законодавства електроопалювальними установками (або електроопалювальними установками та кухонними електроплитами), на підставі чого потрібно було б змінювати встановлені тарифи.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ч.1 ст.13 ЦК України передбачено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Розглядаючи справу, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції не повно з'ясував обставини, що мають значення для справи, не довів обставини, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, а також суд порушив та неправильно застосував норми матеріального права, у зв'язку з чим, є підстави для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 309 ч.1 п. 1-4; ст. 313-314, 316, 317, 319, 324, 325 ЦПК України судова колегія,

вирішила:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» задовольнити.

Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 08 червня 2015 року скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» про захист прав споживача комунальних послуг (електричної енергії), зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення вступає в законну силу з моменту оголошення. На рішення може бути подана касаційна скарга протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили рішення апеляційного суду.

Головуючий Р.Д. Громік

Судді В.О. Панасенков

ОСОБА_4