Постанова від 26.11.2015 по справі 826/23508/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 листопада 2015 року 08:40 №826/23508/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Кобилянського К.М., суддів Гарника К.Ю., Федорчука А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України»

до Державної авіаційної служби України

про визнання протиправними та скасування наказів в частині, визнання протиправними та скасування пункту протоколів, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» (далі - позивач, ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної авіаційної служби України (далі - відповідач, Державіаслужба України), у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати повністю підпункт 16.2.2 пункту 16 Протоколу від 03.08.2015 №3 Державіаслужби України;

- визнати протиправним та скасувати наказ Державіаслужби України від 03.08.2015 №483 в частині відмови ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень;

- визнати протиправним та скасувати підпункт 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу від 06.10.2015 №5 Державіаслужби України в частині відмови ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень; дія права: безстроково;

- визнати протиправним та скасувати наказ Державіаслужби України від 06.10.2015 №607 «Про відмову у внесенні змін до документів про право на експлуатацію повітряної лінії» в частині відмови ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документу про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень;

- зобов'язати Державіаслужбу України внести зміни до документу про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ виданого ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ», визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень; дія права: безстроково.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що оскаржуваним рішенням протиправно позбавлено ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» права експлуатувати повітряну лінію Київ - Амман- Київ в обсягах, що передбачені міжнародними домовленостями між Україною та Хашимітським Королівством Йорданія. Позивач посилався на те, що відмова у внесенні змін до документа про право на експлуатацію із посиланням на пункт 1 частини восьмої статті 94 Повітряного кодексу України є незаконним, оскільки відсутні будь-які обмеження, передбачені міжнародними договорами України або угодами між авіаційними органами влади, а також авіаційними правилами України, які б унеможливлювали внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ (зміна відомостей щодо частоти рейсів; визначення частоти рейсів - 3 рейси на тиждень; дія права безстроково).

Відповідач просив у задоволенні позовних вимог ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» відмовити. В обґрунтування правомірності оскаржуваного рішення зазначив, що воно прийняте у відповідності до положень діючого законодавства. Посилався на те, що внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ є неможливим з огляду на положення пункту 1 частини восьмої статті 94 Повітряного кодексу України. У зв'язку з цим, Комісією прийнято рішення рекомендувати голові Державіаслужби України відмовити у внесенні змін до документа про право ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман- Київ, а головою Державіаслужби України прийнято відповідний наказ про відмову у внесені таких змін.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» здійснює діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом.

Зазначену діяльність позивач здійснює на підставі виданої Державіаслужбою України ліцензії на надання послуг з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом від 27.06.2012 серії АГ №505921 та сертифіката експлуатанта від 14.10.2013 серії АО №000217.

У відповідності до рішення ліцензійної комісії Державіаслужби України від 24.02.2012 №38 та пункту 114 Додатку 1 до ліцензії Серії від 27.06.2012 АГ №505921, ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» має право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ, строк дії права - не обмежений.

ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» звернулось до Державіаслужби України з листом від 17.07.2015 №01-17-219 щодо внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії, зокрема: Київ - Амман- Київ, шляхом визначення частоти рейсів 2 рейси на тиждень, із дією права: безстроково.

На засіданні комісії з розгляду питань щодо прав на експлуатацію повітряних ліній (далі - Комісія), 30.07.2015 розглянута заява ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» від 17.07.2015 №01-17-219.

Результат даного засідання зафіксований у протоколі засідання Комісії від 30.07.2015 №3, який затверджений головою Комісії 03.08.2015 (далі - Протокол засідання №3).

Згідно підпункту 16.2.2 пункту 16.2 Протоколу засідання №3, Комісія рекомендує голові Державіаслужби України відмовити у внесенні змін до документа про право ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ.

На підставі Протоколу засідання №3 та з посиланням на частину восьму статті 94 Повітряного кодексу України, Положення про Державіаслужбу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №520, Авіаційних правил України «Порядок надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній», затверджених наказом Державіаслужби України від 24.10.2014 №686 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.11.2014 за №1440/26217, Державіаслужбою України видано наказ від 03.08.2015 №483 (далі - Наказ №483), пунктом 1 якого відмовлено ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документа на право експлуатації повітряних лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ із визначенням частоти рейсів: 3 рейси на тиждень, на виконання регулярних міжнародних повітряних перевезень з/до України.

Також, ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» звернулось до Державіаслужби України з листом від 17.09.2015 №01-17-263 щодо внесення змін до документів на право експлуатації повітряної лінії, зокрема: Київ - Амман- Київ, шляхом визначенням частоти рейсів 3 рейси на тиждень, із дією права: безстроково.

На засіданні Комісії, 30.09.2015 розглянута заява ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» від 17.09.2015 №01-17-263.

Результат даного засідання зафіксований у протоколі засідання Комісії від 30.09.2015 №5, який затверджений головою Комісії 06.10.2015 (далі - Протокол засідання №5).

В підпункті 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу засідання №5, Комісія рекомендувала голові Державіаслужби України відмовити у внесенні змін до документа про право ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ.

На підставі Протоколу засідання №5 та з посиланням на частину восьму статті 94 Повітряного кодексу України, Положення про Державіаслужбу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 № 520, Авіаційних правил України «Порядок надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній», затверджених наказом Державіаслужби України від 24.10.2014 №686 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.11.2014 за №1440/26217, Державіаслужбою України видано наказ №607 від 06.10.2015 (далі - Наказ №607), пунктом 1 якого відмовлено ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документа на право експлуатації повітряних лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ із визначенням частоти рейсів: 3 рейси на тиждень, на виконання регулярних міжнародних повітряних перевезень з/до України.

Вважаючи протиправними підпункт 16.2.2 пункту 16.2 Протоколу засідання №3, наказ №483, підпункт 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу засідання №5 та наказ №607 в частині рішень що стосуються прав ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ, як таких, що позбавляють право авіакомпанії на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ в обсягах, що передбачені міжнародними домовленостями між Україною та Хашимітським Королівством Йорданія, позивач оскаржив їх до суду.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Пунктом 1 частини третьої статті 94 Повітряного кодексу України встановлено, що право на експлуатацію повітряної лінії надається уповноваженим органом з питань цивільної авіації за письмовою заявою авіаперевізника щодо певних повітряних ліній на виконання регулярних повітряних перевезень у межах України.

Порядок надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній та порядок затвердження розкладу руху авіаперевізників встановлюються авіаційними правилами України в силу приписів частини четвертої статті 94 Повітряного кодексу України.

Матеріалами справи підтверджується, що згідно з п. 5 Протоколу засідання ліцензійної комісії Державіаслужби України від 24.02.2012 №38, затвердженого головою Державіаслужби України, ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» надано право на регулярну експлуатацію міжнародної повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ. Дане право внесене до пункту 114 Додатку 1 до ліцензії ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на надання послуг з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом від 27.06.2012 серії АГ №505921.

У відповідності до змісту рішення про надання ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» права на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман -Київ строк дії даного права та частота здійснення повітряних перевезень не обмежені.

Частиною п'ятою статті 94 Повітряного кодексу України передбачено, що якщо цього вимагають міжнародні договори України або законодавство держави, до якої будуть здійснюватися повітряні перевезення, уповноважений орган з питань цивільної авіації додатково до наданого права на експлуатацію повітряної лінії письмово інформує про це компетентний орган цієї держави.

Між Кабінетом Міністрів України та Урядом Хашимітського Королівства Йорданія 30.11.2005 укладено Угоду про повітряне сполучення (далі - Угода), яка ратифікована Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про повітряне сполучення» від 24.07.2006 №46-V.

Статтею 3 Угоди погоджено, що кожна Договірна Сторона має право призначити одне чи декілька авіапідприємств з метою експлуатації договірних ліній за встановленими маршрутами та письмово повідомити про це іншу Договірну Сторону.

Згідно частини третьої статті 3 Угоди кожна Договірна Сторона має право відкликати призначення авіапідприємства та призначити інше авіапідприємство, повідомивши про це письмово іншу Договірну Сторону.

Державіаслужба України листом від 13.03.2012 №1.10-02637 повідомила Регуляторну Комісію Цивільної Авіації Хашимітського Королівства Йорданія про те, що ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» є призначеним авіапідприємством на повітряній лінії Київ - Амман - Київ.

Суд наголошує на тому, що призначення ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» авіапідприємством на повітряній лінії Київ - Амман - Київ скасоване не було, що не спростовано відповідачем у судовому засіданні.

Окрім того, як встановлено судом, у відповідності та в доповнення до листа Державіаслужби України від 13.03.2012 №1.10-02637 Державіаслужба України листами від 22.12.2014 №1.14-14612 та №1.10-14613 звернулась до Міністерства закордонних справ України та авіаційних органів влади Хашимітського Королівства Йорданія із повторним інформуванням про призначення ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на повітряну лінію Київ-Амман-Київ з боку української сторони.

Частина друга статті 3 Угоди визначає, що після одержання призначення авіаційні власті іншої Договірної Сторони без затримки надають призначеному авіапідприємству або авіапідприємствам відповідний дозвіл на виконання польотів. Коли авіапідприємство таким чином призначене та отримало дозвіл, воно, в силу частини шостої статті 3 Угоди, може в будь-який час розпочати експлуатацію договірних ліній.

Судом встановлено, що листом №10/1/90/1215 від 30.03.2015 авіаційні власті Йорданського Хашимітського Королівства повідомили авіаційні власті України про надання ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» дозволу на виконання польотів за маршрутом Київ-Амман-Київ з частотністю 3 рейси на тиждень.

Спільним наказом Державіаслужби України та Міністерства оборони України від 28.11.2005 №897/703 затверджено «Правила надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України» (далі - Правила №897/703).

Пунктом 2.2 Правил №897/703 встановлено, що для виконання міжнародних регулярних польотів експлуатанти України повинні мати відповідне призначення на конкретну міжнародну повітряну лінію та отримати від департаменту авіаційних перевезень та ліцензування Державіаслужби України затвердження (погодження) розкладу руху повітряних суден.

Як встановлено судом, ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» з 24.02.2012 володіє правом на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ та з 13.03.2012 є призначеним авіапідприємством за цією повітряною лінією у відповідності до міжнародних домовленостей між Україною та Хашимітським Королівством Йорданія.

Судом також встановлено, що Державіаслужба України, діючи в межах повноважень та у відповідності до вимог Правил №897/703 16.06.2015 погодила ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» розклад руху повітряних суден на сезон літо 2015 року за маршрутом Київ - Амман - Київ починаючи з 16.06.2015 до 13.10.2015, а 13.10.2015 погодила ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» розклад руху за маршрутом Київ - Амман - Київ на період з 13.10.2015 до 24.10.2015.

Починаючи із 16.06.2015 та станом на час розгляду справи судом, ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» здійснює повітряні перевезення за маршрутом Київ - Амман - Київ у відповідності із розкладом, який затверджений Державіаслужбою України та дозволом, який виданий авіаційною владою Йорданського Хашимітського Королівства.

Як зазначено вище, рішення ліцензійної комісії, оформлене пунктом 5 Протоколу від 24.02.2012 №38, та пункт 114 Додатку №1 до ліцензії від 27.06.2012 серії АГ № 505921, не містять зазначення частот виконання ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» повітряних перевезень за маршрутом Київ - Амман - Київ.

ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» двічі (листом від 17.07.2015 №01-17-219 та від 17.09.2015 № 01-17-263) зверталось до Державіаслужби України із заявами про внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ, якими просило змінити відомості щодо частоти рейсів та вказати частоту рейсів за даним маршрутом 3 рейси на тиждень.

Комісією двічі приймались рішення, якими рекомендувала голові Державіаслужби України відмовити у відповідному внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ (підпункт 16.2.2 пункту 16.2. Протоколу засідання № 3 та підпункт 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу засідання № 5), а Державіаслужба України двічі приймала накази №483 та №607 про відмову у внесенні змін до документа ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ.

Порядок внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряних ліній встановлений РозділомАвіаційних правил України «Порядок надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній», що затверджені наказом Державіаслужби України від 24.10.2015 №686 (далі - Порядок №686).

Пункт 4.1 Порядку №686 передбачає, що зміни вносяться, зокрема, в разі зміни відомостей, зазначених у документі про право на експлуатацію повітряної лінії.

Додатком №1 до Порядку №686 було встановлено форму документу про право на експлуатацію. Відповідно до вказаного Додатку у документі, зокрема,зазначаються відомості про частоту рейсів, а отже зміна відомостей щодо частоти виконання повітряних перевезень є підставою для внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії.

Зміни до документа про право на експлуатацію повітряної лінії вносяться на підставі заяви авіаперевізника, яка складається в довільній формі. До заяви додаються копії установчих документів та/або ліцензії, на підставі яких вносяться зміни до документа про право на експлуатацію повітряної лінії (пункт 4.2 Порядку).

Згідно із пунктом 4.3 Порядку №686 Державіаслужба приймає рішення про внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії на підставі протоколу, затвердженого відповідно до пункту 1.14 розділу І Порядку №686. В свою чергу вказаний пункт 1.14 приписує, що рішення Комісії приймаються відкритим голосуванням та оформлюються протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами Комісії та затверджується головою Комісії. Крім того, пункт 1.13 Порядку №686 встановлює, що за результатами своєї роботи Комісія приймає вмотивоване рішення, в якому може рекомендувати Голові Державіаслужби внести зміни до документа про право.

Зі змісту оскаржуваних рішень Комісії вбачається, що вони приймались за результатами відкритого голосуванням та обґрунтовані посиланням на пункт 1 частини восьмої статті 94 Повітряного кодексу України.

Пункт 1 частини восьмої статті 94 Повітряного кодексу України передбачає, що уповноважений орган з питань цивільної авіації має право відмовити у наданні права на експлуатацію певної повітряної лінії та призначенні авіаперевізника або обмеження обсягу прав на експлуатацію повітряної лінії у разі наявності обмежень, передбачених міжнародними договорами України або угодами між авіаційними органами влади, а також авіаційними правилами України.

Проте, суд відхиляє посилання відповідача на приписи пункту 1 частини восьмої статті 94 Повітряного кодексу України, оскільки застосування даної норми закону при відмові у внесенні змін до документа про право ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ є необґрунтованим, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що існуючі міжнародні домовленості між Україною та Хашимітським Королівством Йорданія не передбачають обмежень здійснення повітряних перевезень. Так, статтею 3 Угоди погоджено, що кожна Договірна Сторона має право призначити одне чи декілька авіапідприємств з метою експлуатації договірних ліній за встановленими маршрутами та письмово повідомити про це іншу Договірну Сторону.

Статтею 5 Угоди закріплено, що частота перевезень та розклад руху на договірних лініях повинні встановлюватися за взаємною згодою між призначеними авіапідприємствами та надаватися авіаційними властями на затвердження не менше ніж за 30 днів до запропонованої дати початку перевезень. У разі відсутності домовленостей між двома призначеними авіапідприємствами питання повинно бути передано на розгляд авіаційним властям Договірних Сторін.

В межах наданих статтею 5 Угоди повноважень між Комісією з регулювання цивільної авіації Йорданії та Державною авіаційною службою України підписано Меморандум про взаєморозуміння (далі - Меморандум). Пунктом 1 Меморандуму погоджено, що починаючи з літнього періоду 2012 року призначені авіапідприємства кожної сторони мають право здійснювати повітряні перевезення з необмеженою кількістю щотижневих частот та необмеженою ємністю, використовуючи будь-який тип повітряного судна під час виконання як пасажирських, так і вантажних перевезень.

Як вказано у тексті Меморандуму останній набирає чинності з моменту його підписання від імені обох авіаційних властей. Даний Меморандум підписано з боку Йорданії 18.03.2012, а з боку України 26.04.2012. Відповідно, він є таким що набрав чинності з 26.04.2012.

Таким чином, міжнародні угоди України, угоди між авіаційними органами влади України та Йорданії та авіаційні правила України не встановлюють жодних обмежень, які б могли бути підставою для відмови призначеному авіапідприємству - ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні до документа про право на експлуатацію відомостей щодо виконання повітряних перевезень частотністю 3 рейси на тиждень з посиланням на пункт 1 частини восьмої статті 94 Повітряного кодексу України.

Також, суд відхиляє доводи відповідача стосовно того, що ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» не має документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ, оформленого згідно Додатку № 1 до Порядку №686, що унеможливлює внесення змін до нього у відповідності до Розділу IV Порядку, з огляду на наступне.

Суд наголошує, що ні підпункт 16.2.2 пункту 16.2. Протоколу засідання №3, ні підпункт 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу засідання № 5 не містять застереження щодо неможливості задоволення заяви ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у зв'язку з відсутністю у даного авіаперевізника документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ, оформленого згідно Додатку № 1 до Порядку №686. Так само не містять такого застереження і оскаржувані накази Державіаслужби України №483 та №607.

Частиною третьою статті 92 Повітряного кодексу України передбачено, що з метою набуття права доступу до певних повітряних ліній або ринків авіаперевізник повинен отримати від уповноваженого органу з питань цивільної авіації відповідний документ на право експлуатації певної повітряної лінії.

До 23.04.2013 порядок надання авіаперевізникам прав на експлуатацію повітряних ліній визначався Положенням про призначене авіапідприємство з боку України на експлуатацію міжнародної повітряної лінії, затвердженим наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 24.12.2004 №247 (далі - Положення №247).

Положенням № 247 було, зокрема, передбачено що Державіаслужба України надає авіапідприємству право (призначення) на експлуатацію міжнародної повітряної лінії. Призначення означає надання такому перевізникові відповідних комерційних прав для експлуатації повітряної лінії виключно у користування. Питання щодо надання повітряним перевізникам України права (призначення) на експлуатацію міжнародної повітряної лінії розглядаються Ліцензійною комісією Державіаслужби України. Рішення Комісії затверджується головою Державіаслужби України (п.п.2.1 - 2.3).

Згідно Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів повітряним транспортом (затверджених спільним наказом Держкомпідприємництва та Мінтрансу від 26.11.2001 № 139/821) міжнародна повітряна лінія, на яку суб'єкт господарювання отримав призначення, зазначається у ліцензії.

Як встановлено вище судом, згідно пункту 5 Протоколу засідання ліцензійної комісії від 24.02.2012 №38, затвердженого головою Державіаслужби України, прийнято рішення надати ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ. На підставі даного рішення повітряну лінію Київ - Амман - Київ внесено до переліку повітряних ліній, що має право експлуатувати ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» (пункт 114 Додатку №1 до ліцензії від 27.06.2012 серії АГ № 505921).

Таким чином, суд погоджується з твердженням позивача, що ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» належним чином набуло право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман- Київ, яке, на момент розгляду даної справи, не анульоване та є чинним, як це передбачено частиною другою статті 94 Повітряного кодексу України. Рішення ліцензійної комісії Державіаслужби від 24.02.2012 №38 та пункт 114 Додатку № 1 до ліцензії від 27.06.2012 серії АГ № 505921 є документами, які видані з метою набуття позивачем права доступу до зазначеної повітряної лінії у розумінні частини третьої статті 92 Повітряного кодексу України.

Згідно з статтею 2 Закону України «Про центральні органи влади», діяльність міністерств та інших центральних органів виконавчої влади ґрунтується на принципах верховенства права, забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина, безперервності, законності, забезпечення єдності державної політики, відкритості та прозорості, відповідальності.

Зазначений принцип означає, що виконавча влада діє безперервно. Перехід функцій держави від одного органу до іншого, або зміна порядку регулювання відносин між суб'єктом господарювання та державою не має наслідком припинення правовідносин, що виникли до таких змін. Більш того, такі правовідносини продовжують існувати з урахуванням нового порядку та повноважень відповідного органу до якого перейшли відповідні функції держави.

Положення №247 було скасовано наказом Міністерства інфраструктури від 23.04.2013 №245 «Про затвердження Порядку надання та анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній» («Порядок №245»). 05.06.2015 набув чинності новий Порядок №686, який регулює питання надання прав на експлуатацію повітряних ліній та внесення змін до документів про право на експлуатацію повітряних ліній. Ні Порядок №245, ні чинний на момент розгляду даної справи Порядок №686 не встановлювали обов'язку авіаперевізників звертатись за переоформленням раніше наданих документів про право на експлуатацію повітряної лінії.

Разом з тим, ні зазначений Порядок №686, ні інші норми законодавства не передбачають, що права на експлуатацію повітряних ліній, видані до прийняття такого Порядку, анулюються чи мають бути обмежені через зміну форми документу, який їх посвідчує.

Суд враховує, що частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Тобто, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. На думку суду, принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативно-правових актів має загальний характер і є загальним принципом права.

Відповідно, Порядком №686 регулюються правовідносини, що виникають після прийняття Порядку №686, в тому числі правовідносини щодо зміни, анулювання прав, їх використання.

Таким чином, внесення змін до документів, на підставі яких позивач набув право доступу до повітряної лінії Київ-Амман-Київ, тобто до Рішення ліцензійної комісії Державіаслужби України від 24.02.2012 № 38 та пункту 114 Додатку № 1 до Ліцензії серії АГ № 505921 від 27.06.2012 здійснюється відповідно до чинного Порядку №686.

Суд враховує, що з моменту отримання ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» прав на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман -Київ, обсяг цих прав, а отже і відомостей, зазначених в документах, на підставі яких позивач набув право доступу до повітряної лінії Київ-Амман-Київ, змінився, в тому числі встановлена частота експлуатації повітряної лінії в обсязі три рейси на тиждень.

Відповідно до п. 4.1 Порядку №686 зміна зазначених відомостей є підставою для внесення змін до документу про право на експлуатацію повітряної лінії.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що документом, який посвідчує право позивача на експлуатацію повітряної лінії є Ліцензія серії АГ № 505921 від 27.06.2012 та Додаток №1 до неї, а тому відмова Державної авіаційної служби України у внесенні змін до зазначено документа, шляхом видачі нового документа, зразка визначено Порядком №686 із зазначенням частоти рейсів 3 рейси на тиждень є необґрунтованою.

Окрім того, суд звертає увагу, що Державна авіаційна служба України 30.10.2015 видала ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» документ на експлуатацію повітряної лінії №1237, зразка визначеного Порядком №686, що ще раз підтверджує неправомірність дій відповідача щодо відмови у внесенні змін до документа на право експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман -Київ.

Отже, позовні вимоги ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» в частині визнання протиправними та скасування підпункту 16.2.2 пункту 16 Протоколу від 03.08.2015 №3, підпункту 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу від 06.10.2015 №5 та наказів від 03.08.2015 №483, від 06.10.2015 №607 підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача внести зміни до документу про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ виданого ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ», визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень з дією права: безстроково, суд зазначає наступне.

З огляду на положення частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд не наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти будь-яке рішення.

Аналогічна правова позиція підтверджується судовою практикою, зокрема, постановою Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 № П-278/10, якою встановлено, що з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесено до компетенції цього органі державної влади.

Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31.07.2014 року у справі № К/800/62158/13 встановлено, що суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Частиною 3 статті 92 ПК України визначено, що документ про право на експлуатацію видається уповноваженим органом з питань цивільної авіації. Документ про право на експлуатацію повітряної лінії оформлюється Державіаслужбою протягом 5 робочих днів з дня прийняття Державіаслужбою відповідного рішення. Дане положення передбачено пунктом 2.15 Порядку та підлягає до застосування і при оформленні документа про право у випадку задоволення заяви про внесення змін до документа про право.

Тобто, повноваження прийняття рішення щодо внесення змін до документа про право та саме внесення змін до документа про права на експлуатацію повітряної лінії належать Державіаслужбі України, як уповноваженому органу з питань цивільної авіації.

Враховуючи зазначене, позовна вимога ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» в частині зобов'язання Державіаслужби України внести зміни до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, задоволенню не підлягає.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства України, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати підпункт 16.2.2 пункту 16 Протоколу № З засідання комісії з розгляду питань щодо прав на експлуатацію повітряних ліній від 30.07.2015, затвердженого 03.08.2015, в частині рішення щодо рекомендації Голові Державної авіаційної служби України відмовити у внесенні змін (зміна відомостей щодо частоти рейсів) до документа про право приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ.

3. Визнати протиправним та скасувати Наказ Державної авіаційної служби України №483 від 03.08.2015 в частині відмови приватному акціонерному товариству «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» у внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень; дія права: безстроково.

4. Визнати протиправним та скасувати підпункт 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу № 5 засідання комісії з розгляду питань щодо прав на експлуатацію повітряних ліній від 30.09.2015, затвердженого 06.10.2015, в частині рішення щодо рекомендації Голові Державної авіаційної служби України відмовити у внесенні змін (зміна відомостей щодо частоти рейсів) до документа про право приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ.

5. Визнати протиправним та скасувати Наказ Державної авіаційної служби України №607 від 06.10.2015 в частині відмови приватному акціонерному товариству «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» у внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень.

6. Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.

7. Стягнути з Державної авіаційної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» (код ЄДРПОУ 14348681) судові витрати в сумі 4 872 (чотири тисячі вісімсот сімдесят дві) грн.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя К.М. Кобилянський

Судді К.Ю. Гарник

А.Б. Федорчук