08 листопада 2012 р. м. Чернівці Справа №2а/2470/2052/12
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Григораша В.О.;
секретаря судового засідання -Дячука Д.А.;
за участю :
представника позивача -ОСОБА_1;
представника відповідача -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 12 про виконання вимог, -
Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області (позивач) звернулась до суду із адміністративним позовом до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 (відповідач) про виконання вимог від 17.04.2012р. №24-04-14-14/3114.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що представниками позивача проведена позапланова перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача. За результатами проведеної ревізії відповідача, встановлено ряд фінансових порушень, які зафіксовані в акті ревізії від 02.04.2012 року №24-04/153.
Внаслідок встановлення порушень, на підставі п.7 ст.10 Закону, пп. 15 п.6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року №499/2011, листом ДФІ в області від 17.04.2012 року №24-04-14-14/3114 відповідачу були направлені вимоги, про усунення фінансових порушень виявлених ревізією, а саме: 1. вжити заходів щодо повернення коштів в сумі 1000,00 грн. Підприємству, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи; 2. вжити заходів щодо відшкодування орендарями коштів в сумі 9731,02 грн., шляхом проведення претензійно-позовної роботи; 3. вжити заходів щодо відшкодування за рахунок винних осіб дебіторської заборгованості орендарів в сумі 3002,79 грн., термін позовної давності якої минув, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи; 4. відобразити по бухгалтерському обліку Підприємства дебіторську заборгованість орендарів в сумі 893,06 грн. та вжити заходів щодо їх відшкодування, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
Однак, відповідачем не забезпечено виконання вимог Держфініспекції в Чернівецькій області в повному обсязі, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду про зобов'язання їх виконання в примусовому порядку на підставі рішення суду.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, явку представника в судове засідання не забезпечив, про причину неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не направив. Про дату, час та місце проведення судового засідання відповідач неодноразово належним чином був повідомлений, про що свідчать відмітки на повідомленнях про вручення поштового відправлення.
У відповідності до вимог ч. 4 ст. 128 КАС України, неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин, не є підставою для відкладення розгляду справи, а тому суд вважає, що справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Представниками Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області відповідно до постанови старшого слідчого прокуратури Першотравневого району м. Чернівці ОСОБА_2 про призначення позапланової ревізії від 18 січня 2012 року, проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 за період з 01.01.2011 року по 30.11.2011 року. Ревізію проведено в термін з 27.02.2012 року по 06.03.2012 року у відповідності до питань програми ревізії, з відома представника відповідача.
З матеріалів справи встановлено, що відповідач діє на підставі Статуту затвердженого Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.03.2006 року. Підприємство є юридичною особою, має самостійний баланс, відокремлене майно, розрахунковий рахунок в банку. Може від свого імені виступати позивачем і відповідачем у судах загальної юрисдикції. Відповідач підзвітний та підконтрольний департаменту житлового-комунального господарства (а.с. 89-94).
За результатами проведеної ревізії КЖРЕП №12, встановлено ряд фінансових порушень, які зафіксовані в акті ревізії від 02.04.2012 року №24-04/153 (а.с. 11-29), а саме:
Відповідно до платіжного доручення від 11.03.2011 №99 Підприємством перераховано первинній профспілковій організації Департаменту ЖКГ 1000,0 грн. для святкування професійного свята (зв. а.с. 34).
Підставою для перерахування зазначених коштів був лист Департаменту ЖКГ від 28.02.2011 №193/7, в якому зазначено прохання про перерахування 1000,00 грн., у зв'язку із проведенням 18.03.2011 року урочистих зборів, присвячених Дню працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення, для проведення культурно-масового відпочинку працівників галузі, а також нагородження переможців конкурсу „Кращий за професією" грошовими преміями (а.с. 35).
На запит Держфінінспекції в Чернівецькій області до первинної профспілкової організації Департаменту ЖКГ (лист від 19.03.2012 №24-04-15-15/2301) (а.с. 36) отримано лист від 20.03.2012 №1, згідно якого, зазначені кошти використані на забезпечення урочистого проведення нагородження переможців конкурсу "Кращий за професією" (а.с.37).
Перерахунок коштів проведений за відсутності первинних документів, а саме: будь-яких рахунків, актів виконаних робіт чи накладних, чим порушено ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 №996-ХУІ та п.п.1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від24.05.1995 №88 (Положення №88).
Згідно п.2.1 Положення №88, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Згідно п.5.3. Статуту КЖРЕП №12, майно закріплене за Підприємством є власністю територіальної громади (далі - Власник) і належить йому на правах господарського відання. Підприємство володіє, користується, та з дозволу Власника розпоряджається зазначеним майном. Відповідно до п 5.1. Статуту КЖРЕП №12, майно Підприємства складається з основних фондів, обігових коштів, а також інших цінностей, вартість яких відображається в самостійному бухгалтерському балансі (а.с.89-96).
При цьому жодних розпоряджень, дозволів виконавчого комітету Чернівецької міської ради, щодо перерахування зазначених коштів з рахунку КЖРЕП №12 до ревізії не надано. Виплата спонсорської та благодійної допомоги не передбачена ні фінансовим планом, ні Статутом Підприємства.
Таким чином, КЖРЕП №12 в порушення ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 №996-ХУІ, п.п. 1.2 Положення №88, п. 5.3 Статуту Підприємства та ч. 1, 5 ст. 75 Господарського кодексу України Підприємством перераховано первинній профспілковій організації Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради 1000,00 грн. для святкування професійного свята. В зв'язку цим відповідача зобов'язано вжити заході по відшкодуванню цих коштів, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
Також ревізією встановлено, що в ревізійному періоді на підставі договорів укладених між Департаментом економіки Чернівецької міської ради і орендарями на оренду нежитлових приміщень про участь у розрахунках за утримання приміщень, будинків, прибудинкової територій, економістом підприємства проводиться розрахунок розміру по відшкодуванню експлуатаційних витрат пропорційно займаній орендарями площі.
Відповідно до Довідки Департаменту економіки Чернівецької міської ради від 06.03.2012 року №01-17/716, щодо орендованих приміщень, які перебувають на балансі КЖРЕП №12, станом на 01.01.2012 року, укладено 124 договори оренди (а.с.42-49). За результатами звірки даних про орендовані приміщення, які знаходять на балансі відповідача з фактичними даними про кількість укладених договорів з орендарями на відшкодування експлуатаційних витрат, встановлено, що 16 із них договорів не було укладено.
Розміри тарифів на житлово-комунальні послуги, затверджені Рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.03.2010 року №195/5 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, внесення змін в рішення виконавчого комітету від 21.10.2008 року №814/21 та визнання таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету від 17.05.2005 року №365/8" та Рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 27.09.2011 року №582/16 "Про внесення змін в рішення виконавчого комітету від 23.03.2010 року №195/5 щодо коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" (а.с. 97-207).
Відповідно до розрахунку, недотримана сума по укладеним договорам Департаментом економіки міської ради з орендарями у зв'язку із неукладенням договорів на спільне утримання будинків між КЖРЕП №12 та орендарями, за період з 01.01.2011 року по 30.11.2011 року, становить 9731,02 грн. (а.с. 50).
Таким чином, внаслідок не укладення договорів оренди нежитлових приміщень в житлових будівлях місцевих рад на предмет відшкодування експлуатаційних витрат, Підприємством за період з 01.01.2011року по 30.11.2011 року недоотримано доходів від 16 орендарів на загальну суму 9731,02 гривень, в зв'язку чим відповідача зобов'язано вжити заході по відшкодуванню цих коштів, шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
Ревізією також встановлено, що станом на 01.01.2011 року та на 01.12.2012 року заборгованість орендарів по відшкодуванню експлуатаційних витрат становить 109131,41 грн. та 112471,94 грн. відповідно. Із зазначеної суми заборгованості 3002,79 грн. - сума заборгованості, термін позовної давності якої минув. Претензійно-позовна робота по стягненню дебіторської заборгованості з боржників протягом ревізійного періоду Підприємством не проводилась. З січня 2012 року відповідачем подані 10 претензійних листів, щодо повернення дебіторської заборгованості на загальну суму 3274,04 грн. (а.с. 54-57). Згідно пояснень юрисконсульта КЖРЕП №12 від 19.06.2012 року претензійно-позовна робота з боржниками не проводилась у зв'язку із нестачею коштів на сплату судового збору (а.с. 58). Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за стан претензійно- позовної роботи, а недодержання встановлено порядку пред'явлення і розгляду претензій та позовів є порушенням дисципліни і тягне за собою відповідальність винних у цьому посадових осіб, згідно чинного законодавства.
Таким чином, внаслідок не проведення претензійно-позовної роботи з погашення дебіторської заборгованості орендарів та пропуску строків позовної давності Підприємством втрачено активів на суму 3002,79 гривень, які підлягають відшкодуванню за рахунок винних осіб, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
Ревізією також встановлено, що внаслідок недотримання вимог п.10 ч. 3 ст.20 Закону України" від 24.06.2004 №1875-ІУ "Про житлово-комунальні послуги" та умов договорів оренди нежитлових приміщень в житлових будівлях місцевих рад, в частині відповідальності за несвоєчасну сплату експлуатаційних витрат - підприємством не нараховувались штрафні санкції. Так, ревізію встановлено, що у 9 договорах укладених між відповідачем та орендарями нежитлових приміщень, які недотримуються термінів відшкодування експлуатаційних витрат, визначено пункт про оплату штрафних санкції за недоотримання термінів. Проведеним розрахунком по 9 орендарях встановлено недоотримання відповідачем суми штрафних санкцій в розмірі 893,06 грн.
У зв'язку з цим, відповідача зобов'язано відобразити по бухгалтерському обліку Підприємства дебіторську заборгованість орендарів в сумі 893,06 грн. та вжити заходів щодо їх відшкодування, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
З метою повного усунення виявлених порушень та попередження їх виникнення у подальшому відповідачу надіслано лист-вимогу "Про усунення виявлених ревізією недоліків і порушень" від 17.04.2012 року №24-04-14-14/3114 про виконання якої відповідача зобов'язано повідомити в термін до 11.05.2012року (а.с. 30-31). Однак відповідач не забезпечив в повному обсязі виконання вимог ДФІ в області.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Із змісту приписів Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-XII вбачається, що основною функцією державної контрольно-ревізійної служби є проведення ревізій підконтрольних установ, оскільки вони є важливим чинником зміцнення фінансової дисципліни і саме завдяки їх проведенню здійснюється профілактична функція фінансового контролю (виявляються умови, що спричиняють збитки, та встановлюються особи, винні у фінансових порушеннях). За результатами проведення таких ревізій державною контрольно-ревізійною службою складається акт, а у разі виявлення відповідних порушень законодавства - вимога про їх усунення.
Пунктами 7, 10 статті 10 цього Закону контрольно-ревізійним управлінням у Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Ці положення кореспондуються з приписами пункту 50 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" лише законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами, що ревізуються.
В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази скасування або визнання протиправною в установленим законом порядку вимоги Держфініспекції в Чернівецькій області від 17.04.2012 року №24-04-14-14/3114. Оскільки дана вимога КРУ про усунення виявлених ревізією порушень станом на момент розгляду справи є чинною та в установлений строк не виконана відповідачем в добровільному порядку, позовні вимоги Держфініспекції про зобов'язання Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №12 виконати зазначену вимогу є правомірними та обґрунтованими.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до статті 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до вимог цього кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Враховуючи, що відповідач не виконав на даний момент вимоги Держфініспекції в Чернівецькій області від 17.04.2012 року №24-04-14-14/3114, а також враховуючи зазначені вище норми закону, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що належить до задоволення.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судом не вирішується питання про судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 71, 79, 86, 94, 160, 256 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №12 виконати вимоги Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області від 17.04.2012 року №24-04-14-14/3114, а саме:
1). вжити заходів щодо повернення коштів в сумі 1000,00 грн. Підприємству, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи;
2). вжити заходів щодо відшкодування орендарями коштів в сумі 9731,02 грн., шляхом проведення претензійно-позовної роботи;
3). вжити заходів щодо відшкодування за рахунок винних осіб дебіторської заборгованості орендарів в сумі 3002,79 грн., термін позовної давності якої минув, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи;
4). відобразити по бухгалтерському обліку Підприємства дебіторську заборгованість орендарів в сумі 893,06 грн. та вжити заходів щодо їх відшкодування, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 13 листопада 2012 року.
Суддя В.О. Григораш