30 листопада 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3647/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого: судді Кисильової О.Й.,
суддів: Василяки Д.К., Циганія С.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом кандидата у депутати до Херсонської міської ради ОСОБА_1 до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області, Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії про визнання незаконними та скасування протоколу та постанов, визнання протиправними дій,
встановив:
Кандидат у депутати до Херсонської міської ради ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Херсонської міської виборчої комісії (далі - відповідач-1, Херсонська МВК), Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії (далі - відповідач-2, Комсомольська РВК), в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії щодо складання протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради по багатомандатному виборчому округу в межах територіального виборчого округу № 24 з позначкою "уточнений";
- визнати незаконним та скасувати протокол Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради по багатомандатному виборчому округу в межах територіального виборчого округу № 24 з позначкою "уточнений" від 24.11.2015 р.;
- визнати протиправними дії Херсонської міської виборчої комісії щодо розгляду та прийняття протоколу Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради по багатомандатному виборчому округу в межах територіального виборчого округу № 24 з позначкою "уточнений" від 24.11.2015 р.;
- визнати незаконними та скасувати постанови Херсонської міської виборчої комісії від 24.11.2015 р. № 121 та № 125;
- визнати незаконним та скасувати протокол Херсонської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Херсонської міської ради по багатомандатному виборчому округу від 24.11.2015 р.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, подавши клопотання про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Зважаючи на приписи ст.ст. 122, 172 КАС України, розгляд даної справи належить здійснювати в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 29.10.2015 р. відповідачем-2 складено протокол про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради по багатомандатному виборчому округу в межах територіального виборчого округу № 24, який передано відповідачу-1 та прийнято останнім без зауважень. За результатами голосування кандидат у депутати Херсонської міської ради від партії "Всеукраїнське об'єднання Батьківщина" ОСОБА_2 отримала 10,2580% голосів та посіла 11 місце у виборчому списку. Результати виборів оприлюднені 06.11.2015 р. ОСОБА_2 оскаржила результати виборів до суду. Наслідком розгляду судових спорів щодо усунення порушення виборчого законодавства стало прийняття відповідачем-1 постанови № 101 від 15.11.2015 р., якою зобов'язано відповідача-2 скласти протокол про підсумки голосування в межах ТВО № 24 із позначкою "уточнений", а 19.11.20915 р. Херсонська МВК прийняла постанову № 113, якою зобов'язала відповідача-2 скласти протокол із позначкою "уточнений" без проведення перерахунку голосів шляхом арифметичного вирахування правильних відсотків, поданих за всі місцеві партії та закріплених кандидатів до 10:00 год. 20.11.2015 р. Не дочекавшись виконання постанови від 19.11.2015 р., відповідач-1 постановою від 20.11.2015 р. № 116 достроково припинила повноваження всього складу Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії, встановила строк для подання нових кандидатів до складу цієї комісії та зобов'язала новий склад комісії скласти протокол про підсумки голосування з позначкою "уточнений". 23.11.2015 р. відповідачем-1 сформовано новий склад Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії та у цей же день відповідачем-2 у новому складі складено новий протокол про підсумки голосування в межах ТВО № 24 без використання протоколів дільничних виборчих комісій шляхом переписування відомостей з попереднього протоколу та занесення нових відомостей стосовно позицій партії "Самопоміч" та "Батьківщина" в частині відсотків, поданих за ці партії та відповідних кандидатів. Даний протокол не підписаний, та не скріплений печаткою, незважаючи на що відповідачем-1 прийнято оскаржуваний протокол та винесено постанову № 121 від 24.11.2015р, якою внесено зміни до виборчого списку партії ХМОП ВО "Батьківщина" та списку осіб, які визнані обраними депутатами до Херсонської міської ради, а також складено новий протокол про результати виборів депутатів Херсонської міської ради, в якому ОСОБА_2 визнано обраною депутатом міськради, а ОСОБА_3 з такого списку вилучено. Постановою № 125 від 26.11.2015 р. відповідач-1 зареєстрував ОСОБА_2 депутатом Херсонської міської ради. Беручи до уваги наведені вище обставини, позивач вважає незаконними дії відповідача-1 щодо складання протоколу з позначкою "Уточнений", який до того ж не був скріплений печаткою районної виборчої комісії, оскільки за приписами статті 83 Закону України "Про місцеві вибори", протокол про підсумки голосування складається виключно на підставі протоколів дільничних виборчих комісій на засіданні комісії та підписується всіма членами комісії і скріплюється печаткою, чого зроблено не було. Як наслідок, відповідачем-1 24.11.2015 р. складено протокол про результати виборів депутатів Херсонської міської ради по багатомандатному виборчому округу та прийнято постанову № 121 від 24.11.2015 р., що є порушенням частини восьмої статті 86 Закону України "Про місцеві вибори" за якою результатом виборів депутатів є визначення в порядку черговості кандидатів у депутати від місцевих організацій партій осіб, обраних депутатами від місцевих організацій партій. Цей перелік встановлюється на підставі виборчого списку політичної партії, який затверджується територіальною виборчою комісією на підставі протоколів про підсумки голосування. Крім того, Закон України "Про місцеві вибори" не передбачає можливості внесення до виборчого списку будь-яких змін та складання нового протоколу про результати виборів за межами виборчого процесу. Позивач відмічає, що будь-які дії, пов'язані із повторним встановленням результатів виборів потребують відновлення виборчого процесу, а складення будь-яких уточнених протоколів поза межами виборчого процесу суперечить положенням статті 11 Закону України "Про місцеві вибори". На підставі наведеного просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідачами заперечень проти позовних вимог не надано.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши надані сторонами письмові докази, суд встановив наступне.
09.11.2015 р. Херсонським окружним адміністративним судом ухвалено постанову у справі № 821/3488/15-а, якою частково задоволено позов кандидата у депутати по багатомандатному виборчому округу до Херсонської міської ради Херсонської області від політичної партії ВО "Батьківщина" ОСОБА_2 та визнано протиправною бездіяльність Херсонської міської виборчої комісії щодо не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 від 07.11.2015 р. про включення до списку осіб, визнаних обраними депутатами Херсонської міської ради і зобов'язано Херсонську міську виборчу комісію прийняти рішення, яким виправити допущену арифметичну помилку в протоколі про підсумки виборів депутатів Херсонської міської ради від 03.11.2015 р. із зазначенням ОСОБА_2 обраною депутатом Херсонської міської ради.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2015 р. у у справі № 821/3488/15-а змінено постанову від 09.11.2015 р. в частині позовних вимог щодо зобов'язання Херсонської міської виборчої комісії скласти протокол про результати виборів Херсонської міської ради із зазначенням ОСОБА_2 як особи, що визнана обраною депутатом Херсонської міської ради, абзац 3 резолютивної частини цього рішення викладено в такій редакції: "Зобов'язати Херсонську міську виборчу комісію Херсонської області усунути порушення виборчого законодавства з урахуванням повноважень, передбачених Законом України "Про місцеві вибори" та Законом України "Про Центральну виборчу комісію".
Так, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2015р. у справі № 821/3488/15-а встановлено, що в протоколі Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії Херсонської області про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 24 навпроти місцевої організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", кандидата, закріпленого нею за територіальним виборчим округом, зазначено відомості про відсоток голосів виборців, поданих за цю партію та закріпленого нею кандидата в депутати ОСОБА_2 - 10,2580%, що не відповідає дійсності, оскільки правильним показником є 12,2580%. Показник 10,2580% було взято і під час складання Херсонською міською виборчою комісією 03.11.2015 р. протоколу про результати виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі. Також судом апеляційної інстанції зазначено, що вказана арифметична помилка вплинула на результати виборів та призвела до того, що ОСОБА_2 не вважається обраною депутатом Херсонської міської ради.
На виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2015р. у справі № 821/3488/15-а, Херсонська міська виборча комісія постановою від 15.11.2015р. № 101 зобов'язала Комсомольську районну у місті Херсоні виборчу комісію невідкладно внести зміни до протоколу цієї комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 24 шляхом складання протоколу цієї комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 24 з позначкою "Уточнений" та надати його Херсонській міській виборчій комісії у строк до 10 години 16.11.2015 р. Також Херсонська МВК вирішила звернутися до Центральної виборчої комісії щодо роз'яснення подальших дій Херсонської міської виборчої комісії по усуненню порушення виборчого законодавства, які зазначені в постанові суду та встановлення результатів виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі.
Постановою Центральної виборчої комісії від 17.11.2015р. № 568 зобов'язано Херсонську міську виборчу комісію Херсонської області вчинити передбачені статтею 86 Закону України "Про місцеві вибори" дії щодо встановлення результатів виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області в багатомандатному виборчому окрузі на підставі протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіальних виборчих округів, у тому числі з позначкою "Уточнений", зокрема, протоколу Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії Херсонської області про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №24 з позначкою "уточнений", який Комсомольська районна у місті Херсоні виборча комісія Херсонської області зобов'язана скласти на виконання постанови Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 15.11.2015 р. № 101.
Отже, визначений Центральною виборчою комісією, рішення якої за приписами статей 17 та 24 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" є обов'язковими для виконання усіма суб'єктами виборчого процесу, у постанові від 17.11.2015 . № 568 спосіб усунення порушення виборчого законодавства є обов'язковим для виконання Херсонською міською виборчою комісією та Комсомольською районною у місті Херсоні виборчою комісією.
15.11.2015р. Комсомольською РВК прийнято постанову № 62 "Про виконання постанови Херсонської міської виборчої комісії №101 від 15.11.2015 року", якою вирішено:
- вважати питання про внесення змін до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому округу в межах територіального виборчого округу №24 розглянутим;
- встановити факт неможливості внесення змін до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому округу в межах територіального виборчого округу №24;
- повідомити Херсонську міську виборчу комісію Херсонської області про те, що Комсомольська районна у місті Херсоні виборча комісія не має повноважень приймати рішення про внесення змін до протоколів про підсумки голосування в межах територіальних виборчих округів з виборів депутатів Херсонської міської ради та складати протоколи про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради з позначкою "уточнений" у зв'язку з закінченням відповідного етапу виборчого процесу.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19.11.2015р. у справі № 821/3535/15-а, що набрала законної сили, визнано протиправною та скасовано постанову Комсомольської РВК № 62 від 15.11.2015 р. та визнано протиправною бездіяльність Комсомольської РВК щодо невиконання постанови Херсонської міської виборчої комісії № 101 від 15.11.2015 р. та не проведення дій по усуненню порушення виборчого законодавства шляхом складання протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 24 з позначкою "уточнений" та надання цього протоколу Херсонській міській виборчій комісії.
На виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2015 р. по справі № 821/3488/15-а та усунення порушення виборчого законодавства, Херсонською МВК 19.11.2015р. прийнято постанову № 113, якою зобов'язано Комсомольську РВК невідкладно внести зміни до протоколу цієї комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 шляхом складання Комсомольською РВК протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 з позначкою "уточнений" без проведення повторного підрахунку голосів та шляхом арифметичного вирахування всіх відсотків голосів виборців, поданих за відповідні партії та закріплених кандидатів та зазначення вірних значень відсотків голосів виборців у протоколі про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 з позначкою "уточнений" та надати зазначений протокол з позначкою "уточнений" Херсонській міській виборчій комісії у строк до 10.00 годин 20.11.2015 р.
У зв'язку із невиконанням постанови від 19.11.2015 р. № 113, Херсонською МВК 20.11.2015 р. прийнято постанову № 114, якою внесено зміни до пункуту 1 резолютивної частини постанови від 19.11.2015 р. № 113, викладено цей пункт в наступній редакції: "Зобов'язати Комсомольську районну у місті Херсоні виборчу комісію Херсонської області невідкладно внести зміни до протоколу цієї комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 шляхом складання протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 з позначкою "уточнений" без проведення повторного підрахунку голосів та шляхом арифметичного вирахування всіх відсотків голосів виборців, поданих за відповідні партії та закріплених кандидатів та зазначення вірних значень відсотків голосів виборців у протоколі про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 з позначкою "уточнений" та надати зазначений протокол з позначкою "уточнений" Херсонській міській виборчій комісії у строк до 16.00 годин 20.11.2015 р. ".
У зв'язку з невиконанням Комсомольською РВК постанов від 15.11.2015 р. № 101, від 13.11.2015 р. № 113, із змінами, викладеними у постанові від 20.11.2015 р. № 114, Херсонською МВК прийнято постанову від 20.11.2015 р. № 116, згідно якої встановлено факт неодноразового грубого порушення Комсомольською РВК Закону України "Про місцеві вибори"; достроково припинено повноваження усього складу цієї комісії у зв'язку з неодноразовим грубим порушенням нею Закону України "Про місцеві вибори"; встановлено, що місцеві організації партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії Херсонської області, можуть не пізніше 24 години 22.11.2015 р. подати до Херсонської міської виборчої комісії кандидатури для включення до складу зазначеної комісії; зобов'язано Комсомольську районну у місті Херсоні виборчу комісію Херсонської області після сформування її нового складу невідкладно під час першого засідання комісії внести зміни до протоколу цієї комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 шляхом складання Комсомольською районною у місті Херсоні виборчою комісією Херсонської області протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 з позначкою "уточнений" без проведення повторного підрахунку голосів та шляхом арифметичного вирахування всіх відсотків голосів виборців, поданих за відповідні партії та закріплених кандидатів та зазначення вірних значень відсотків голосів виборців у протоколі про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 з позначкою "уточнений" та надати зазначений протокол з позначкою "уточнений" Херсонській міській виборчій комісії невідкладно після його складання.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22.11.2015р. у справі № 821/3576/15-а, яка не набрала законної сили, відмовлено у задоволенні позову ХМОП ВО "Батьківщина" про визнання незаконною та скасування постанови Херсонської МВК № 116 від 20.11.2015р. "Про окремі питання організації роботи Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії Херсонської області".
На засіданні Комсомольської РВК у новопризначеному складі 23.11.2015 р. складено протокол про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального округу № 24 з позначкою "уточнений", яким виправлено арифметичну помилку щодо відсотку голосів виборців, поданих за політичну партію ВО "Батьківщина" та закріпленого нею кандидата в депутати ОСОБА_2 Протокол підписаний головою, заступником голови, секретарем та 8 членами районної виборчої комісії та не скріплений печаткою. Даний протокол Комсомольської РВК з позначкою "уточнений" розглянуто 23.11.2015р. на засіданні Херсонської МВК та прийнято нею 24.11.2015р.
У свою чергу, Херсонською МВК за наслідками розгляду цього протоколу складено протокол від 24.11.2015р. про результати виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі та прийнято постанову №121 від 24.11.2015р, якою: внесено зміни до повідомлення про черговість кандидатів у депутати Херсонської міської ради Херсонської області, включених до виборчого списку ХМОП ВО "Батьківщина", виклавши його у новій редакції згідно з додатком 1; визнано таким, що втратило чинність, відповідне повідомлення про черговість кандидатів у депутати Херсонської міської ради Херсонської області, включених до виборчого списку ХМОП ВО "Батьківщина", викладене у додатку 1 до постанови Херсонської МВК від 03.11.2015р. № 87; внесено зміни до списку обраних депутатів Херсонської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, що є додатком 2 до постанови Херсонської МВК від 03.11.2015р. № 87, виклавши його у новій редакції згідно з додатком 2.
За змістом вказаних документів кандидат в депутати ОСОБА_2 вважається обраною депутатом Херсонської міської ради від політичної партії ВО "Батьківщина".
Суд відмічає, що за наслідками всіх цих дій і рішень відповідачів загальна кількість депутатів, обраних від політичної партії ВО "Батьківщина" у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради не змінилась.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26.11.2015 р. у справі № 821/3624/15-а, яка не набрала законної сили, відмовлено ХМОП "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в задоволенні позовних вимог до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області, Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії про визнання незаконними та скасування: постанови Херсонської міської виборчої комісії від 23.11.2015р.; протоколу Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради по багатомандатному виборчому округу в межах територіального виборчого округу № 24 з позначкою "уточнений", складеного 24.11.2015р.; визнання протиправними дій Херсонської міської виборчої комісії щодо розгляду та прийняття протоколу від 24.11.2015 р. про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради по багатомандатному виборчому округу в межах територіального виборчого округу № 24 з позначкою "уточнений"; визнання незаконними та скасування постанови Херсонської міської виборчої комісії № 121 від 24.11.2015 р. та протоколу Херсонської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Херсонської міської ради по багатомандатному виборчому округу від 24.11.2015р.
У ході розгляду справи № 821/3624/15-а судом встановлено, що Комсомольською РВК надано довідку Комсомольського відділу поліції Херсонського відділення поліції Головного управління Національної поліції України в Херсонській області від 26.11.2015р. №36/2-519-26.11.15 про звернення 23.11.2015р. голови Комсомольської РВК із заявою за фактом не передачі гр. ОСОБА_4 ключів від сейфу, печатки та документації Комсомольської РВК та про реєстрацію вказаної заяви в журналі єдиного обліку за № 825 від 23.11.2015р.
26.11.2015 р. Херсонською МВК прийнято постанову № 125 "Про реєстрацію депутата Херсонської міської ради", якою відповідач-1 постановив зареєструвати ОСОБА_2 депутатом Херсонської міської ради.
Надаючи оцінку законності оскаржуваних дій та рішень відповідачів, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
За приписами ч. 5 ст. 124 Конституції України, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст.ст. 14, 255 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді і яке набрало законної сили, є обов'язковим для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про місцеві вибори" виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Частиною 3 ст. 19 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Згідно із ч. 12 ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори" рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" комісія, зокрема, забезпечує реалізацію і захист виборчих прав громадян України, дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори та консультативно-методичне забезпечення діяльності виборчих комісій, приймає обов'язкові для використання в роботі виборчих комісій роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про місцеві вибори" Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", приймає обов'язкові для виконання усіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування Закону.
Як було зазначено вище, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2015 р. у справі № 821/3488/15-а встановлено, що в протоколі Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії Херсонської області про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 24 навпроти місцевої організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" та кандидата, закріпленого нею за територіальним виборчим округом, зазначено відомості про відсоток голосів виборців, поданих за цю партію та закріпленого нею кандидата в депутати ОСОБА_2 - 10,2580%, що не відповідає дійсності, оскільки правильним показником є 12,2580%. Показник 10,2580% було взято і під час складання Херсонською міською виборчою комісією 03.11.2015р. протоколу про результати виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі. Вказана арифметична помилка вплинула на результати виборів та призвела до того, що ОСОБА_2 не вважається обраною депутатом Херсонської міської ради.
При цьому постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2015р. у справі № 821/3488/15-а та постановою Центральної виборчої комісії від 17.11.2015 року №5 68 на відповідачів покладено обов'язок усунути вказане порушення виборчого законодавства та визначено спосіб усунення порушення.
У свою чергу, Центральна виборча комісія у постанові від 17.11.2015 р. № 568 встановила наявність у відповідача-1 повноважень на прийняття рішення про зобов'язання Комсомольської РВК невідкладно внести зміни до протоколу цієї комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 24 шляхом складання Комсомольською РВК протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 24 з позначкою "уточнений" та надати його Херсонській МВК у строк до 10 години 16 листопада 2015 року, вказавши на такий обов'язок у резолютивній частині.
Постанова Центральної виборчої комісії від 17.11.2015 р. № 568 на сьогодні є чинною.
Оскаржувані дії та рішення прийняті та вчинені відповідачами на виконання вищенаведених рішень суду та постанови Центральної виборчої комісії та у встановлений ними спосіб, необхідний для захисту порушеного права ОСОБА_2 бути обраною депутатом міської ради, а тому суд не бере до уваги твердження позивача про те, що складання нового протоколу про результати виборів чи внесення до нього змін неможливе за межами виборчого процесу.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Частиною 2 ст. 255 КАС України визначено, що обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Беручи до уваги вищенаведене, суд вважає, що при приймаючи спірні рішення та вчиняючи оскаржувані дії, відповідачі діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачені виборчим законодавством України, а відтак - суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
За таких обставин суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.
Розподіл судових витрат належить здійснювати за правилами ст. ст. 94, 172 КАС України та ст.ст. 3, 4, 6 Закону України "Про судовий збір", а тому, зважаючи, що позивачем при зверненні до суду судовий збір не сплачено та заявлено п'ять позовних вимог, стягненню з позивача до Державного бюджету підлягає судовий збір у розмірі 2436,00 грн.
Керуючись ст.ст. 72, 94, 122, 158-163, 168, 172-179, 255 КАС України, суд, -
постановив:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Стягнути з кандидата у депутати до Херсонської міської ради ОСОБА_1 до Державного бюджету України судовий збір у сумі 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуюча: Кисильова О.Й.
Судді: Василяка Д.К.
Циганій С.І.
кат. 1.3.5