27 листопада 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3625/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Вітічак О.Р.,
за участю:
представника позивача - Варварчука В.В.,
представника відповідача - Бортнік О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" до Херсонської митниці Державної фіскальної служби про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" (далі - позивач, ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД") звернулося з позовом до Херсонської митниці Державної фіскальної служби (далі - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача визнати товари, які надійшли в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217 від Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" (Great Britain) на адресу ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД", помилково ввезеними на митну територію України; зобов'язати відповідача визнати ВМД № 508040001/2015/003453, 508040001/2015/003454, № 508040001/2015/003455, № 508040001/2015/003456, 508040001/2015/003457, № 508040001/2015/003458, № 508040001/2015/003459, № 508040001/2015/003460 недійсними; зобов'язати відповідача повернути вантаж, який надійшов в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217, ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" для подальшого відправлення на адресу Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" (Great Britain).
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до контракту від 09.11.2015 р. № 09-11/15 Компанія "OPENTECH RESOURCES LP" повинна була поставити товар згідно специфікацій №№ 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13. Однак товар, який надійшов на виконання цього контракту, не відповідав замовленню ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД", про що було повідомлено Компанію "OPENTECH RESOURCES LP" листом. Свою помилку у відправленні вантажу Компанія "OPENTECH RESOURCES LP" визнала та просила вжити заходів щодо повернення товару. Про даний факт було повідомлено Херсонську митницю ДФС. Однак відповідач замість того, щоб визнати товар помилково ввезеним на митну територію України, а митні декларації недійними почав проводити дії, пов'язані з штучним створенням в діях декларанта ознак порушення митних правил.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з вказаних підстав.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, оскільки вимоги позивача є безпідставними та не ґрунтуються на законодавстві.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 09.11.2015 р. між ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" (Покупець), яке є резидентом України, та Компанією "OPENTECH RESOURCES LP" (Great Britain), що є резидентом Великобританії (Продавець), укладено контракт № 09-11/15, а також погоджено специфікації до контракту від 10.11.2015 р. №№ 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13.
На виконання умов контракту від 09.11.2015 р. № 09-11/15 від Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" на митну територію України у пункт пропуску "Херсонський морський торговельний порт" (порт Херсон, Україна) надійшов у режимі "імпорт" товар в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217.
Даний товар було поставлено для проходження митного контролю та оформлення в зоні діяльності Херсонської митниці (митний пост "Херсон-порт").
Для митного оформлення вказаного вантажу представником ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" до Херсонської митниці ДФС було подано митні декларації № 508040001/2015/003453, № 508040001/2015/003454, № 508040001/2015/003455, № 508040001/2015/003456, № 508040001/2015/003457, № 508040001/2015/003458, № 508040001/2015/003459, № 508040001/2015/003460, які було заповнено відповідно до товаросупровідних документів - контракту від 09.11.2015 р. № 09-11/15 та специфікацій від 10.11.2015 р. №№ 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13.
В подальшому, після подання митних декларацій до Херсонської митниці ДФС, позивачем з'ясовано, що на його адресу відправлено контейнера FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217, в яких завантажено партії товарів згідно інвойсів від 11.11.2015 р. № KRG-2015/1, № KRG-2015/2, № 111115/NM, № 111115-2/VG, № 1111153, № 1111156, № 1111182, № 1111175, № 1111165, № 1111158, № 111115/WR, № 111115/ZT.
Тобто, дана партія товару не відповідала замовленню ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" згідно контракту від 09.11.2015 р. № 09-11/15 та специфікацій від 10.11.2015 р. №№ 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, у зв'язку з цим позивач відмовився прийняти дані товари і 21.11.2015 р. направив на адресу Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" відповідний лист за № 211115/1.
Компанія "OPENTECH RESOURCES LP" згідно листа від 22.11.2015 р. за № 221115 визнала помилку у завантаженні вищезазначених контейнерів і вказала на те, що готова прийняти товар з відшкодуванням всіх транспортних витрат, пов'язаних з відправкою вантажу.
Про те, що на адресу ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" прийшов не той товар, який позивач замовляв, було повідомило Херсонську митницю ДФС листом від 21.11.2015 р. за № 231115/1, в якому просило дозволу оформити повернення поставленої партії товару постачальнику.
Однак Херсонська митниця ДФС дозволу на оформлення повернення товару не надала, а було винесено розпорядження щодо проведення огляду/переогляду товарів, за результатами яких складено відповідні акти.
При вирішенні даного публічно-правового спору суд виходить з наступних приписів законодавства та встановлених у судовому засіданні фактичних обставин справи.
Згідно ст.4 Митного кодексу України ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку.
Відповідно до ст.74 Митного кодексу України імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Частиною 1 статті 75 Митного кодексу України передбачено, що митний режим імпорту може бути застосований до товарів, що надходять на митну територію України, та до товарів, що зберігаються під митним контролем або поміщені в інший митний режим, а також до продуктів переробки товарів, поміщених у митний режим переробки на митній території.
Приписами ч.3 ст.79 Митного кодексу України визначено, що для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: 1) подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; 2) сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; 3) виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно ст.76 Митного кодексу України товари, поміщені у митний режим імпорту, набувають статусу українських товарів. Підтвердженням українського статусу товарів, зазначених у частині першій цієї статті, є митна декларація, за якою ці товари випущено у вільний обіг.
Відповідно до ст.4 Митного кодексу України митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.
Частинами 1, 6 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно ч.7 ст.257 Митного кодексу України перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до ч.8 ст.257 Митного кодексу України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: 1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення; 2) відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору; 3) відомості про найменування країн відправлення та призначення; 4) відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери; 5) відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів; 6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів; г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно до статті 31 цього Кодексу; ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів; д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати); 7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови; 8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України; 9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу; 10) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).
Приписами ч.1 ст.262, ч.1 ст.263 Митного кодексу України визначено, що товари, що переміщуються через митний кордон України, декларуються органу доходів і зборів, який здійснює митне оформлення цих товарів. Митна декларація подається органу доходів і зборів, який здійснює митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, протягом 10 робочих днів з дати доставлення цих товарів, транспортних засобів до зазначеного органу.
Як вже зазначалося, на виконання контракту від 09.11.2015 р. № 09-11/15 Компанією "OPENTECH RESOURCES LP" на адресу ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" було відправлено товар в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217, який надійшов на митну територію України у пункт пропуску "Херсонський морський торговельний порт" (порт Херсон, Україна) у режимі "імпорт".
Дана партія товару не відповідала замовленню ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" згідно контракту від 09.11.2015 р. № 09-11/15 та специфікацій від 10.11.2015 р. №№ 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, у зв'язку з цим позивач відмовився прийняти товар, про що листом від 21.11.2015 р. за № 211115/1 повідомив Компанію "OPENTECH RESOURCES LP".
Компанія "OPENTECH RESOURCES LP" визнала помилку у завантаженні вищезазначених контейнерів, про що свідчить лист від 22.11.2015 р. за № 221115.
Частиною 1 статті 190 Митного кодексу України визначено, що товари можуть вважатися помилково ввезеними на митну територію України, якщо орган доходів і зборів переконається в тому, що ввезення цих товарів не є результатом умисних дій. Помилкове ввезення товарів не може вважатися порушенням митних правил.
З даної статті слідує, що законодавець визнання органом доходів і зборів товарів помилково ввезеними на територію України пов'язує з відсутністю умисних дій щодо ввезення цих товарів. При цьому помилково ввезеними на митну територію України не можуть вважатися товари, умови та підстави ввезення яких були змінені після перетинання ними митного кордону України (ч.2 ст.190 Митного кодексу України).
Суд зазначає, що відповідачем не надано жодного доказу щодо обізнаності позивача на момент оформлення товарів, що Компанія "OPENTECH RESOURCES LP" відправила на адресу ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" товар, який призначався для іншої компанії. Навпаки, позивач, до проведення Херсонською митницею ДФС огляду товарів, що надійшли в контейнерах від Компанії "OPENTECH RESOURCES LP", повідомив про невідповідність товару, що надійшов, його замовленню, як Компанію "OPENTECH RESOURCES LP" так і відповідача.
Тобто, матеріали справи не містять доказів умислу позивача щодо введення в оману відповідача стосовно переміщення через кордон товарів, які надійшли в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217, а відсутність умисних дій з боку ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" згідно ч.1 ст.190 Митного кодексу України є підставою для визнання товарів помилково ввезеними на територію України.
Також у судовому засіданні не встановлено, що умови і підстави ввезення товарів, які надійшли в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217, були змінені після перетинання ними митного кордону України.
Таким чином у Херсонської митниці ДФС були всі підстави для визнання товарів, які надійшли в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217 від Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" на адресу ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" помилково ввезеними на митну територію України.
Частиною 7 статті 269 Митного кодексу України передбачено, що порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п.39, 40, 41 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 р. № 450, визнання митної декларації недійсною здійснюється митним органом, яким її оформлено. Після визнання митної декларації недійсною товари, задекларовані в цій митній декларації, вважаються такими, що не були випущені в заявлений митний режим. Повідомлення про визнання недійсною митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа засвідчується електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, що його оформила, вноситься цією посадовою особою до локальних баз даних митного органу і Єдиної автоматизованої системи митних органів України та передається спеціалізованим митним органом до відповідного органу державної податкової служби. Визнання митної декларації недійсною здійснюється посадовими особами митного органу шляхом внесення відповідних записів та відміток до митної декларації на паперовому носії та її електронної копії або до електронної митної декларації.
З огляду на те, що представником ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" розпочалася процедура митного оформлення товару, який повинен був прийти в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217 від Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" на адресу ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" за контрактом від 09.11.2015 р. № 09-11/15 та специфікаціями від 10.11.2015 р. №№ 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, та у зв'язку з тим, що товар, який був в даних контейнерах не є товаром, передбаченим за контрактом від 09.11.2015 р. № 09-11/15, а є помилково ввезеним на митну територію України, у відповідача були всі підстави визнати ВМД № 508040001/2015/003453, № 508040001/2015/003454, № 508040001/2015/003455, № 508040001/2015/003456, № 508040001/2015/003457, № 508040001/2015/003458, № 508040001/2015/003459, № 508040001/2015/003460 недійсними.
При цьому суд звертає увагу на те, що невідповідність товару, що надійшов від Компанії "OPENTECH RESOURCES LP", замовленню позивача було встановлено саме ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" і саме позивач повідомив про це як Компанію "OPENTECH RESOURCES LP", та і Херсонську митницю ДФС.
Згідно приписів Митного кодексу України (ст.190) та Положення про митні декларації (п.39) визнання товарів помилково ввезеними на територію України та визнання митних декларацій недійсними є дискреційними повноваженнями відповідача, у зв'язку з чим позовні вимоги ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" щодо зобов'язання Херсонської митниці ДФС визнати товари, які надійшли в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217 від Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" (Great Britain) на адресу ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД", помилково ввезеними на митну територію України та визнати ВМД № 508040001/2015/003453, 508040001/2015/003454, № 508040001/2015/003455, № 508040001/2015/003456, 508040001/2015/003457, № 508040001/2015/003458, № 508040001/2015/003459, № 508040001/2015/003460 недійсними є правомірними.
Положеннями ч.4 ст.190 Митного кодексу України визначено, що помилково ввезені на митну територію України товари, які були пропущені на митну територію України і які зберігають статус іноземних товарів, вивозяться за межі цієї території у митному режимі реекспорту на підставі товаросупровідних документів, згідно з якими ці товари були ввезені.
З матеріалів справи слідує, що декларантом товарів, які надійшли від Компанії "OPENTECH RESOURCES LP", виступало ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД", а тому реекспорт товарів відповідно до ст.87 Митного кодексу України повинно здійснювати ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД", у зв'язку з чим позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача повернути вантаж, який надійшов в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217, ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" для подальшого відправлення на адресу Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" (Great Britain), є правомірними.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД", а тому вони підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Херсонську митницю ДФС визнати товари, які надійшли в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217 від Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" (Great Britain) на адресу ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД", помилково ввезеними на митну територію України.
Зобов'язати Херсонську митницю ДФС визнати ВМД № 508040001/2015/003453, 508040001/2015/003454, № 508040001/2015/003455, № 508040001/2015/003456, 508040001/2015/003457, № 508040001/2015/003458, № 508040001/2015/003459, № 508040001/2015/003460 недійсними.
Зобов'язати Херсонську митницю ДФС повернути вантаж, який надійшов в контейнерах FCIU8792178, APHU7177376, TCNU5789345, BSIU9032140, TVLU4100236, TEMU8523282, CAIU9715049, TGHU9842619, CMAU5776666, APHU6522919, CLHU8867026, TRLU5855217, ТОВ "ТРЕЙД ЛІМІТЕД" для подальшого відправлення на адресу Компанії "OPENTECH RESOURCES LP" (Great Britain).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 грудня 2015 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 5.2