Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
м. Харків
26 листопада 2015 р. Справа № 820/11147/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, в якому просить суд зобов'язати Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести зміни, доповнення до актового запису про народження №201, складеного 14.11.1931 року Артемівською сільрадою Печенізького району Харківської області на ОСОБА_1, а саме: доповнити місце народження народженої як "с.Артемівка Печенізького району Харківської області", змінити ім'я народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", виправити дані щодо батьків з "ОСОБА_3." на "ОСОБА_3", з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", а також змінити прізвище народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що актовому записі про народження №201, складеному 14.11.1931 року Артемівською сільрадою Печенізького району Харківської області на ОСОБА_1, наявні недоліки, які потребують виправлення, а саме: доповнення місця народження народженої як "с. Артемівка Печенізького району Харківської області", зміни ім'я народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", виправлення даних щодо батьків з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", а також зміни прізвища народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1". Позивач з метою усунення не правильності зазначених записів звернувся до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, але 04.11.2015 року отримав висновок, яким відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження №201, складеного 14.11.1931 року Артемівською сільрадою Печенізького району Харківської області на ОСОБА_1. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду за захистом своїх прав.
Позивач в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, із зазначенням правової позиції. Представником відповідача у наданому до суду клопотанні про розгляд справи за його відсутності зазначено, що відповідач проти заявлених позовних вимог заперечень не має.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, народжена у с. Артемівка, Печенежського району Харківської області, що підтверджено наявною в матеріалах справи копією паспорту громадянина України (а.с. 14), у зв'язку із необхідністю отримання повторного свідоцтва про народження через втрату первинного та встановленням помилок у актовому записі про народження №201, складеного 14.11.1931 року Артемівською сільрадою Печенізького району Харківської області на ОСОБА_1, звернулась до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції.
ОСОБА_1 у формі висновку про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану від 04.11.2015 року повідомлено про відмову у внесенні змін до актового запису про народження №201, складеного 14.11.1931 року Артемівською сільрадою Печенізького району Харківської області на ОСОБА_1 відмовлено (а.с. 11).
Суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" визначено, що правову основу діяльності органів реєстрації актів громадянського стану визначають Конституція України, цей Закон та інші акти законодавства України.
А від так, згідно до ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", п. 2.1 "Правил внесення зміни до актів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", які затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1 до Правил, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Відповідно до п. 2.7 Правил якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі.
Відповідно до п. 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 до Правил.
Згідно Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану в Україні" актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Внесення змін до актових записів цивільного стану згідно статті 22 того ж Закону провадиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Так, Законом передбачено, що за наслідками перевірки зібраних документів орган, державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису або про відмову в цьому.
Згідно з п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п. 2.13.2 зазначених Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Як встановлено судом під час судового розгляду справи з пояснень позивача, ОСОБА_1 первинне свідоцтва про народження видане на підставі актового запису про народження №201, складеного 14.11.1931 року Артемівською сільрадою Печенізького району Харківської області на ОСОБА_1 та встановленням помилок у зазначеному актовому записі, що потребують виправлення а саме: доповнення місця народження народженої як "с. Артемівка Печенізького району Харківської області", зміни ім'я народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", виправлення даних щодо батьків з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", а також зміни прізвища народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
Відповідно до наявного в матеріалах справи висновку про внесення змін, доповнень у актовий запис цивільного стану від 04.11.2015 року, складеного Московським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції позивачу відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження №201, складеного 14.11.1931 року Артемівською сільрадою Печенізького району Харківської області на ОСОБА_1, а саме: доповнити місце народження народженої як "с. Артемівка Печенізького району Харківської області", зміни ім'я народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", виправлення даних щодо батьків з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", а також зміни прізвища народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
Відмова Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції обґрунтована тим, що згідно поданих заявником документів, а також свідоцтва про шлюб заявниці є "ОСОБА_1", проте за даними Державного архіву про народження батька заявника та про народження брата (ОСОБА_4) відомості про родове прізвище різняться та зазначаються як "ОСОБА_4", та оскільки прізвище дитини надається за прізвищем її батьків та за архівними даними батька, підстави для виправлення прізвища в даному випадку на думку відповідача відсутні.
За наявними в матеріалах справи архівною довідкою встановлено, що в метричних книгах Успенської церкви с. Артемівського Вовчанського повіту Харківської губернії за 1881 рік є запис про народження та хрещення 01 жовтня 1881 року ОСОБА_3, батьки якого "крестьянинъ ОСОБА_5 (можливо ОСОБА_5, остання буква у прізвищі нерозбірливо) и законная жена ОСОБА_6, оба православные".
На підтвердження правильності написання даних ОСОБА_1 матеріали справи містять копію паспорту ОСОБА_1 НОМЕР_1, виданого Московським МВ ХМУУ МВС України в Харківській області 04.01.2002 року, копію паспорту сестри позивача ОСОБА_7 НОМЕР_2, виданого Фрунзенським РВ ХМУУ МВС України в Харківській обалсті 29.06.1999 року, копії свідоцтв про народження ОСОБА_7 НОМЕР_3 та ОСОБА_4 НОМЕР_4, копію свідоцтва про розірвання шлюбу виданого 21.12.1978 року НОМЕР_5.
Згідно вимог ст. 8 КАСУ, суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та ст.. 9 КАСУ, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, таким є Конституція України, що відповідає принципу верховенства права. Який закріплений в ст. 8 Конституції України та ст.. 22 Конституції України, де передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними до суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо зобов'язання Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внесення зміни, доповнення до актового запису про народження №201, складеного 14.11.1931 року Артемівською сільрадою Печенізького району Харківської області на ОСОБА_1, а саме: доповнити місце народження народженої як "с. Артемівка Печенізького району Харківської області", змінити ім'я народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", виправити дані щодо батьків з "ОСОБА_3." на "ОСОБА_3", з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", а також змінити прізвище народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести зміни, доповнення до актового запису про народження №201, складеного 14.11.1931 року Артемівською сільрадою Печенізького району Харківської області на ОСОБА_1, а саме: доповнити місце народження народженої як "с. Артемівка Печенізького району Харківської області", змінити ім'я народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", виправити дані щодо батьків з "ОСОБА_3." на "ОСОБА_3", з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", а також змінити прізвище народженої з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 01 грудня 2015 року.
Суддя Нуруллаєв І.С.