Справа № 815/6259/15
25 листопада 2015 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потоцької Н.В.
за участю секретаря Загрійчук О.В.
сторін:
позивача ОСОБА_1
представник відповідача не з'явився
представник третьої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_4, третя особа: управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
До суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до державного реєстратора Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_4, за участю третьої особи: управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову від 28.10.2015 року, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 28.08.2015 року № 24002226 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
В обґрунтування своєї позиції позивач зазначає, що 07.08.2015 року ним було подано до відділу державної реєстрації речових прав та їх обтяжень Іллічівського міського управління юстиції заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Так, в оскаржуваному рішенні №24002226 від 28.08.2015 року вказано, що при розгляді заяви та поданих до неї документів було встановлено, що у подані документи не відповідають вимогам п.4 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме: в декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 26.08.2014 року №ОД143142390001 зазначено « 5-ти поверхових житловий будинок по вул. Паркова, 22-А», а в технічному паспорті №23371, виготовлений КП «БТІ» м. Іллічівську станом на 16.05.2013 року, вказано, що це 6-ти поверховий будинок; в заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в розділі «відомості про об'єкт нерухомого майна», заявником не вказано повну адресу - номер квартири.
Як зазначає позивач, до заяви ним було надано усі передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868, а також ті документи, які не передбачені зазначеними нормативними актами.
Проте, п відмовляючи у державній реєстрації, відповідач вийшов за межі свої повноважень встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868 та "Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" від 26.10.2011 року №1141.
Позивач в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в адміністративному позові та наданих поясненнях та просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач (державний реєстратор прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_4) до судового засідання 17.11.2014 року та 25.11.2014 року не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи (Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області) проти задоволення позову заперечував, пояснивши, що в діях державного реєстратора не вбачається ознак протиправності, оскільки він діяв згідно приписів ч.2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та відповідно до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, від 17.10.2013 року №868.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника третьої особи, проаналізувавши чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
07.08.2015 року ОСОБА_3 звернувся до відділу державної реєстрації речових прав та їх обтяжень Іллічівського міського управління юстиції із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності на квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2.
ОСОБА_3 разом із заявою були подані наступні документи:
- квитанція про сплату адміністративного збору за реєстрацію права власності та за надання інформації від 07.08.2015 року.;
- технічний паспорт, виданий 16.05.2013 року КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Іллічівська;
- договір про участь у Фонді фінансування будівництва № 57956-91 від 04.12.2009 року;
- додаткова угода від 14.05.2010 р. до договору № 57956-91 від 04.12.2009 року;
- довідка про право довірителя на набуття у власність об'єкта інвестування № 10 від 16.09.2014 року;
- додаткова угода до договору від 16.09.2014 року;
- договір відступлення майнових прав №57956-91/ВМП від 16.02.2011 року;
- рішення Виконавчого комітету Іллічівської міської ради Одеської області №382 від 13.10.2014 року;
- додаткова угода до договору від 24.12.2010 року;
- додаткова угода до договору від 28.09.2010 року.
28.08.2015 року при розгляді документів, які були подані позивачем разом із заявою, державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_5 встановлено, що документи не відповідають вимогам або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а саме: в декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 26.08.2014 року №ОД143142390001 зазначено 5-ти поверхових житловий будинок по вул.Паркова, 22-А у м. Іллічівськ, а згідно технічного паспорту №23371, який виготовлено станом на 16.05.2013 року КП «БТІ» м. Іллічівську, будинок за вищезазначеною адресою має 6 поверхів. Також в заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в розділі відомості про об'єкт нерухомого майна, заявником не вказано повну адресу (номер квартири).
На підставі вказаного, 28.08.2015 року державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_5 прийнято рішення №24002226, яким відмовлено у державній реєстрації права власності на квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 за ОСОБА_3
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Процедура державної реєстрації права власності на нерухоме майно регламентована Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 р. №868 (далі - Порядок №868).
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» (далі - Закон), державний реєстратор:
встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);
відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;
видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом;
у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;
під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки:
здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку передбаченому ч.1 ст. 15 Закону, а саме:
прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
внесення записів до Державного реєстру прав;
видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону, документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 50 Порядку № 868, у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу заінтересованою особою є інвестор (особа, що придбала майнові права), член відповідного кооперативу.
Для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, заявник подає: документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за нею об'єкта будівництва, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо).
У разі участі у фонді фінансування будівництва документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва; є видана управителем такого фонду довідка про право довірителя на набуття у власність об'єкта інвестування.
У разі придбання безпроцентних (цільових) облігацій, за якими базовим товаром є одиниця нерухомості, документами, що підтверджують набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу облігацій та в разі наявності документ, згідно з яким відбулося закріплення відповідного об'єкта інвестування за власником облігацій (договір резервування, бронювання тощо).
У разі придбання майнових прав на об'єкт нерухомості документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу майнових прав;
довідку (виписку) із переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, видану особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), про участь заінтересованої особи в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва (у тому числі шляхом купівлі-продажу майнових прав);
технічний паспорт на об'єкт інвестування (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо);
завірені особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), копії (крім випадків подання оригіналів таких документів особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва):
документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна);
документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася).
Документи, зазначені в абзацах третьому - сьомому і дев'ятому - тринадцятому цього пункту, заявникові не повертаються.
У разі коли завершення будівництвом об'єкта містобудування та державна реєстрація прав на такий об'єкт за особами, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва, здійснюється після 1 січня 2013 р., особа, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовник будівництва), після прийняття такого об'єкта в експлуатацію подає:
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на такий об'єкт до проведення реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна);
документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася);
затверджений такою особою перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися на інвестування (фінансування) об'єкта будівництва.
Документи, подані особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), після виготовлення електронних копій шляхом сканування та розміщення у Державному реєстрі прав, повертаються такій особі.
Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна, збудовані в результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, заявник подає:
довідку житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу про членство в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі;
технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.
У разі коли завершення будівництвом об'єкта містобудування та державна реєстрація прав на такий об'єкт, збудований у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, здійснюється після 1 січня 2013 р., відповідний кооператив після прийняття такого об'єкта в експлуатацію подає:
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася);
затверджений загальними зборами кооперативу список членів кооперативу.
Документи, подані кооперативом, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, не повертаються та використовуються державним реєстратором під час проведення державної реєстрації прав за членами такого кооперативу.
Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону, державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що між ОСОБА_3 (надалі Довіритель) та Акціонерним банком «Київська Русь» (надалі Управитель) 04.12.2009 року укладено договір №57956-91 про участь у Фонді фінансування будівництва.
Предметом вказаного договору є: довіритель, на умовах повного визнання ним правил Фонду, дає згоду про участь у Фонді фінансування будівництва АБ «Київська Русь» за програмою будівництва 5-ти поверхового 40-ка квартирного житлового будинку в м.Іллічівську по вул. Паркова, 22-А, шляхом передачі власних або кредитних коштів в управління Управителю з метою фінансування спорудження об'єкта будівництва та подальшого отримання у власність об'єкта інвестування (квартири або приміщення соціально-побутового призначення) в об'єкті будівництва, а управитель приймає кошти на рахунок фонду у довірче управління та використовує їх в порядку, визначеному правилами фонду.
В подальшому 26.08.2014 року Інспекцією ДАБК в Одеській області видано декларацію № ОД143142390001 про готовність об'єкта - 5-ти поверхового житлового будинку по вул. Паркова, 22а (4мкр.) у м. Іллічівську, до експлуатації.
На замовлення ОСОБА_3 КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Іллічівська було виготовлено станом на 16.05.2013 року технічний паспорт на квартиру №10 в житловому будинку № 22-А в м. Іллічівську. В якому зокрема зазначено, що квартира посімейного заселення розташована на 3 поверсі 6-ти поверхового будинку та складається з двох кімнат житловою площею 43,4 кв.м.
Таким чином, у вищезазначених документах дійсно містяться розбіжності щодо кількості поверхів житлового будинку по вул. Паркова, 22а, у м. Іллічівську.
Разом із цим, судом встановлено, що у заяві ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту відповідачем 07.08.2015 року за реєстраційним номером 12715046 у розділі «місцезнаходження об'єкта нерухомого майна» у графі «№блоку/гар./кв.» заявником не зазначено номер квартири.
Крім того, під час офіційного з'ясування обставин по справі судом встановлено, що ОСОБА_3 усунув порушення, які мали місце під час надання заяви 07.08.2015 р., і повторно подав заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 12.11.2015 року вказавши у заяві повну адресу, зокрема і номер квартири, а також виготовив і надав виправлений технічний паспорт, де вказано, що будинок має 5 поверхів.
Означені обставини не заперечувались позивачем по справі.
Отже, враховуючи вищевикладене та керуючись п. 4 ч. 1 ст. 24 КАС України, державний реєстратор правомірно та відповідно до норм чинного законодавства прийняв рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 28.08.2015 року № 24002226.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, відповідачі належними та допустимими доказами не підтвердили правомірність своїх дій.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_3 до відповідача не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 94, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Потоцька Н.В.
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
30 листопада 2015 року.