м. Миколаїв
27 листопада 2015 року Справа № 814/390/13-а
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів головуючий суддя Желєзний І.В. судді Князєв В.С., Фульга А.П.. секретар Ткач Г.С. розглянувши в судовому засідані адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54050
доКабінету Міністрів України, вул. М. Грушевського, 12/2, Київ 8, 01008
провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо невиконання обов'язків покладених на нього Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме не передбачення у проекті Державного бюджету України на 2013 рік цільових коштів, необхідних для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни-учасникам бойових дій та про зобов'язання Кабінету Міністрів України вчинити дії покладені на нього Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 р. N 367-XI, а саме: внести до Верховної ОСОБА_2 України проект Закону України «Про внесення змін та доповнень до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2013 рік», в якому передбачити цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни - учасникам бойових дій в розмірі, встановленому ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3552, відповідно до доповнень внесених Законом України від 25 грудня 1998 року N 367-XI.
В обґрунтування вимог позивач вказав, що в Законі України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» відсутні статті якими було б передбачено цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни-учасникам бойових дій в розмірах, встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідно до доповнень внесених Законом України від 25 грудня 1998 року N 367-XI.
Відповідач позов не визнав, мотивуючи тим, що в проекті Закону України „Про державний бюджет України на 2013 рік”, що був внесений Кабінетом Міністрів України на розгляд до Верховної ОСОБА_2 України, передбачались кошти для проведення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни. Зокрема в додатку №3 до вказаного Закону, що визначав розподіл видатків Державного бюджету України, в розділі „Міністерство соціальної політики України” передбачалось 821 296, 5тис. грн. на проведення відповідних виплат. Відповідач також зазначив, що на виконання п. 4 розділу „Прикінцеві положення” Закону України „Про Державний бюджет України на 2013 рік” Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 13.03.2013 № 149 „Деякі питання виплати в 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та „Про жертви нацистських переслідувань”, яким визначив розміри виплати разової грошової допомоги до 5 травня категоріям громадян, на які поширюється Закон України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із частини 3 ст.2 КАС України слідує, що суд повинен перевірити, чи діяв суб'єкт владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.32 Бюджетного Кодексу України, Кабінет Міністрів України розробляє проект закону про Державний бюджет України.
На підставі п.6 ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною ОСОБА_2 України Державного бюджету України, подає ОСОБА_2 України звіт про його виконання.
Відповідно до ст.85 Конституції України, до повноважень Верховної ОСОБА_2 України належить затвердження Державного бюджету України та внесення змін до нього; контроль за виконанням Державного бюджету України, прийняття рішення щодо звіту про його виконання. Верховною ОСОБА_2 було схвалені розміри соціальних виплат, запропоновані Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції чинній на момент спірних правовідносин) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
В проекті Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» передбачені кошти на виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань в розмірі 821296,5тис. грн. (додаток №3 до Закону). До проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" додана пояснювальна записка Прем'єр-міністра України стосовно змісту майбутнього закону, в якій передбачено, що обсяг видатків за бюджетною програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань" становить 821 296,5 тис. гривень.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Отже, зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
При ухвалені Закону України «Про Державний бюджет України» Кабінетом Міністрів України використовувався принцип збалансованості, який передбачений ст.7 Бюджетного кодексу України, відповідно до якого здійснення витрат бюджету має відповідати обсягу надходжень на відповідний період.
Таким чином, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, в правовідносинах, що були предметом судового дослідження, діяв на підставі та в спосіб, що передбачені законами України, з дотримання принципу рівності перед законом та з дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямовані дії.
Вищенаведене в сукупності є підставою для відмови в задоволенні позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11,70,71,86,159-163, 167 КАС України, суд -
В задоволені позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Головуючий суддя І. В. Желєзний
Судді В. С. Князєв
ОСОБА_3