ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
24 листопада 2015 року м. Львів № 813/7726/14
18 год. 37 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Клименко О.М., за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Шиян М.В., Вук У.І.;
відповідача: представник Антонюк І.Б.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» (далі - ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз») звернулось до адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - СДПІ з ОВП у м. Львові), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000194110/8800 від 16.06.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято на підставі акта перевірки №237/28-06-41-10/03349039 від 20.05.2014 року, в якому контролюючий орган зазначив про порушення пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 154.8 ст. 154, пп.14.1.39 п. 14.1 ст. 14, п. 46.1, п. 46.5 ст. 46, пп. 47.1.1 п. 47.1 ст. 47, п. 48.1 ст. 48, п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України та Порядку заповнення та подання уточнюючої Декларації з податку на прибуток.
Позивач з такими висновками не погоджується, зазначає, що прийняте на основі таких висновків податкове повідомлення-рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Вказує, що ПАТ «Львівгаз» у 2013 році правомірно використало пільгу з податку на прибуток на підставі п. 154.8 ст. 154 Податкового кодексу України, оскільки вказана пільга застосована для розрахунку у 2013 році суми прибутку, звільненого від оподаткування, в межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму, передбачену затвердженою інвестиційною програмою ПАТ «Львівгаз» на 2013 рік на встановлення лічильників газу.
Щодо подання уточнюючих декларацій з податку на прибуток підприємства, позивач зазначає, що підприємство згідно положення п. 57.1 ст. 57 ПК України задекларувало суму авансового внеску з податку на прибуток за підсумками діяльності 2012 року. 08.11.2013 року ПАТ «Львівгаз» надіслано дві декларації через програму «М.Е.doc IS»: уточнюючу за 2012 рік та уточнюючу за 9 місяців 2012 року. Зазначає, що оскільки підприємством не отримано квитанцію №2, то уточнена декларація за 9 місяців 2012 року була подана помилково. Крім цього, позивач звернувся із листом № 24-4539 від 24.06.2014 р. до СДПІ з ОВП у м. Львові, в якому повідомив, що уточнена декларація з податку на прибуток за 9 місяців 2-12 року, надіслана 08.11.2013 року, була подана помилково. Просив не враховувати суму 513799,00 грн., відображену в рядку 26 Декларації, а декларацію прийняти до відома. Також позивач вказав, що подання декларації не спричинило недоплати податків до бюджету.
Представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, просили позов задовольнити.
Відповідач позов заперечив повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях на позовну заяву, зміст яких зводиться до такого. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі висновків акта №237/28-06-41-10/03349039 від 20.05.2014 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», код ЄДРПОУ 03349039 з питань операцій звільнених від оподаткування податком на прибуток за 2013 р., взаємовідносин з постачальниками природного газу, наданням послуг підприємством по транспортуванню природного газу, виробничо-технологічних витрат, нормованих втрат та для забезпечення власних потреб природного газу за 2013 р., відображення вищевказаних операцій в податковому обліку підприємства, подання уточнюючих декларацій з податку на прибуток протягом 2013 р. та по питанню повноти декларування податку на додану вартість у зв'язку із встановленими розбіжностями за період 2013 року».
В даному акті зазначено, що позивач неправомірно користувався пільгою по податку на прибуток у період за 2013 р., а саме користувався всупереч умовам її надання, чим порушено п. 154.8 ст. 154 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток за 2013 рік на загальну суму 1985107,00 грн.
Також, в акті перевірки вказано, що при поданні ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» у листопаді 2013 р. уточнюючої Декларації з податку на прибуток за три квартали 2012 р. від 08.11.2013 №9087741935, подвоєно рядок 26 Декларації, чим порушено пп.14.1.39 п. 14.1 ст. 14, п. 46.1, п. 46.5 ст. 46, пп. 47.1.1 п. 47.1 ст. 47, п. 48.1 ст. 48, п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України та Порядок заповнення та подання уточнюючої Декларації з податку на прибуток, в результаті чого безпідставно зменшено податкове зобов'язання по податку на прибуток підприємства, що призвело до неіснуючої переплати по податку на прибуток на суму 513799,00 грн.
З урахуванням наведеного, на думку представника відповідача, підстав для скасування податкового повідомлення-рішення №0000194110/8800 від 16.06.2014 року немає, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
СДПІ з ОВП у м. Львові проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» з питань операцій звільнених від оподаткування податком на прибуток за 2013 р., взаємовідносин з постачальниками природного газу, наданням послуг підприємством по транспортуванню природного газу, виробничо-технологічних витрат, нормованих втрат та для забезпечення власних потреб природного газу за 2013 р., відображення вищевказаних операцій в податковому обліку підприємства, подання уточнюючих декларацій з податку на прибуток протягом 2013 р. та по питанню повноти декларування податку на додану вартість у зв'язку із встановленими розбіжностями за період 2013 року, за наслідками якої складено акт №237/28-06-41-10/03349039 від 20.05.2014 року (далі - акт перевірки від 20.05.2014 р.)
Вказаною перевіркою встановлено порушення ведення податкового обліку ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», чим порушено:
пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 154.8 ст. 154 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток за 2013 рік на загальну суму 1985107,00 грн.;
пп.14.1.39 п. 14.1 ст. 14, п. 46.1, п. 46.5 ст. 46, пп. 47.1.1 п. 47.1 ст. 47, п. 48.1 ст. 48, п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України та Порядок заповнення та подання уточнюючої Декларації з податку на прибуток, в результаті чого безпідставно зменшено податкове зобов'язання по податку на прибуток підприємства, що призвело до неіснуючої переплати по податку на прибуток на суму 513799,00 грн.
За результатами перевірки СДПІ з ОВП у м. Львові прийнято податкове повідомлення-рішення №0000194110/8800 від 16.06.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток в розмірі 3748359,00 грн.
Не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням - рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку.
Рішенням МГУ Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників №15821/10/28-10-10-4-33 від 26.08.2014 року «Про результати розгляду скарги» податкове повідомлення-рішення №0000194110/8800 від 16.06.2014 року залишено без змін.
Державна фіскальна служба України рішенням від 07.11.2014 р. «Про результати розгляду повторної скарги» податкове повідомлення-рішення №0000194110/8800 від 16.06.2014 року залишила без змін.
Не погодившись з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Щодо висновків контролюючого органу про неправомірне користування ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» пільгою з податку на прибуток, на підставі п. 154.8 ст. 154 Податкового кодексу України, суд зазначає наступне.
ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» у 2013 році використало пільгу з податку на прибуток, код пільги 11020268, на підставі п. 154.8 ст. 154 Податкового кодексу України, всього на суму 10447934 грн.
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України (далі - ПК України) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135 - 137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138 - 143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.
Відповідно до п. 154.8 ст. 154 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) звільняється від оподаткування прибуток підприємств паливно-енергетичного комплексу в межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму:
передбачених інвестиційними програмами, схваленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, на капітальні вкладення з будівництва (реконструкції, модернізації) міждержавних, магістральних та розподільчих (локальних) електричних мереж, електричних станцій, теплоелектроцентралей, магістральних газопроводів, газорозподільних мереж, підземних сховищ газу та встановлення лічильників газу населенню, у тому числі сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування вищезазначених цілей;
передбачених проектами, фінансування яких здійснюється за рахунок суб'єктів природних монополій, виробників електричної та/або теплової енергії відповідно до рішень Кабінету Міністрів України;
витрат у межах інвестиційної складової, затвердженої національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, необхідної для повернення кредитів, інвестицій, погашення облігацій (боргових цінних паперів), випущених (отриманих) енергогенеруючими компаніями, з метою фінансування капітальних вкладень з будівництва (реконструкції, модернізації) обладнання електричних станцій і теплоелектроцентралей, відповідно до плану будівництва (реконструкції, модернізації), затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Вказана пільга застосована позивачем для розрахунку у 2013 році суми прибутку, звільненого від оподаткування, в межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму, передбачену затвердженою інвестиційною програмою газорозподільного підприємства ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» на 2013 рік на встановлення побутових лічильників газу на виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
Постановою НКРЕ від 13.12.2012 р. №1615 «Про схвалення інвестиційних програм ПАТ «Львівгаз» на 2013 рік» схвалено Інвестиційну програму газопостачального підприємства Публічне акціонерне товариство «Львівгаз» на 2013 рік у сумі 12854,66 тис. грн. (з урахуванням ПДВ) та джерела її фінансування
Постановою НКРЕ від 07.11.2013 № 1411 «Про внесення змін до постанови НКРЕ від 13.12.2012 р. №1615» змінено суму інвестиційної програми газорозподільного підприємства, а саме: схвалено Інвестиційну програму газорозподільного підприємства Публічне акціонерне товариство «Львівгаз» на 2013 рік у сумі 79306,10 тис. грн. (з урахуванням ПДВ) та джерела її фінансування.
Відповідач під час перевірки встановив, що фактичне надходження коштів, відповідно до визначених джерел фінансування по розподілу ІV Інвестиційної програми по напрямку «встановлення побутових лічильників газу на виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», склало 11259436,00 грн. (без ПДВ), при цьому, фактичні витрати на встановлення лічильників газу населенню, на підставі яких ПАТ «Львівгаз» розраховано суму прибутку звільненого від оподаткування, згідно п. 154.8 ст. 154 ПК України, склали 10853685,00 грн. (без ПДВ).
Згідно даних Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за звітний період 2013 року ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» по рядку 09 ПЗ «Прибуток, звільнений від оподаткування, або збиток від діяльності...» задекларувало суму 12763618,00 грн.
Інвестиційною програмою газопостачального підприємства Публічне акціонерне товариство «Львівгаз» на 2013 рік було передбачено встановлення побутових лічильників газу на виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» у загальній кількості 10336 шт. на суму 13953,6 тис. грн. (з ПДВ).
Джерелом фінансування зазначених робіт визначено витрати на встановлення лічильників газу населенню 2013 року (передбачені в тарифі) - в сумі 13953,6 тис. грн. на встановлення 10336 шт. лічильників.
Згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики №154 від 28.12.2011 р. «Про встановлення тарифів на транспортування природного газу розподільними трубопроводами та постачання природного газу за регульованим тарифом для ПАТ «Львівгаз» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зі змінами, внесеними Постановою НКРЕ від 19.04.2012 р. №444 у періоді з 01.01.2013 р. по 31.03.2013 р. тариф на транспортування природного газу розподільними трубопроводами ПАТ «Львівгаз» складав 286,50 грн. за 1000 куб. м. (без ПДВ).
У періоді з 01.04.2013 р. по 31.06.2013 р. тариф на транспортування природного газу розподільними трубопроводами ПАТ «Львівгаз», згідно згаданої Постанови, складав 286,20 грн. за 1000 куб. м. (без ПДВ).
У періоді з 01.07.2013 р. по 31.07.2013 р. тариф на транспортування природного газу розподільними трубопроводами ПАТ «Львівгаз», згідно згаданої Постанови, складав 283,90 грн. за 1000 куб. м. (без ПДВ).
У періоді з 01.08.2013 р. по 31.12.2013 р. тариф на транспортування природного газу розподільними трубопроводами ПАТ «Львівгаз», згідно згаданої Постанови, складав 278,90 грн. за 1000 куб. м. (без ПДВ).
Контролюючий орган в акті перевірки від 20.05.2014 р. зазначав, що питома вага витрат на встановлення лічильників газу населенню в структурі тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами для ПАТ «Львівгаз» згідно додатку 1 до Постанови НКРЕ від 28.12.2011 р. №154 становить 6,36 грн. за 1000 куб. м.
Крім того, під час перевірки контролюючий орган вказав, що прибуток ПАТ «Львівгаз», звільнений від оподаткування по напрямку «встановлення побутових лічильників газу на виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», як різниця між доходами, які не підлягають оподаткуванню (за результатами перевірки показник складає 11259436,00 грн.) та витратами (за результатами перевірки показник складає 10853685,00 грн.), пов'язаними з одержанням таких доходів, за результатами 2013 року повинен дорівнювати 405751,00 грн. Відтак, ПАТ «Львівгаз» завищено суму прибутку звільненого від оподаткування на 10447934,00 грн., що призвело до заниження податку на прибуток за 2013 рік на загальну суму 1985107,00 грн.
Суд зазначає, що у даному випадку поняття «фактичні витрати, що не перевищують загальну річну суму, передбачених інвестиційними програмами» покладене в основу п. 154.8 ст. 154 ПК України слід тлумачити, виходячи із загального поняття «витрати», визначеного пп. 14.1.27 п. 14.1 ст. 14 ПК України, згідно якого витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).
З аналізу п. 154.8 ст. 154 ПК України вбачається, що ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» правомірно застосовано пільгу з податку на прибуток у 2013 р., у зв'язку з чим, у рядку 09ПЗ податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік позивач задекларував 10853685,00 грн., що дорівнює фактичним витратам на встановлення лічильників газу населенню.
Зі змісту Податкового кодексу України слідує, що словосполучення «фактичні витрати» у тексті самого Кодексу не є тотожними поняттю витрат, які враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування податку на прибуток підприємств та складаються з: витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті; інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу; крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.
Таким чином, під фактичними витратами, у розумінні п. 154.8 ст. 154 ПК України, потрібно розуміти дійсні витрати, які на противагу витрат, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування податку на прибуток підприємств, передбачених п. 138.1 ст. 138 ПК України, не слід обраховувати із собівартості придбаних та реалізованих товарів, яка складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів.
Підставою для підтвердження фактичних витрат, понесених в рамках інвестиційної програми на капітальні вкладення по будівництву (реконструкції, модернізації) міждержавних, магістральних і розподільчих (локальних) електричних мереж, електричних станцій, теплоелектроцентралей, магістральних газопроводів, газорозподільних мереж, підземних сховищ газу і установку лічильників газу населенню, в тому числі сум, направлених на повернення кредитів, які використані для фінансування вищезгаданих цілей, є первинні документи, що підтверджують здійснення платником податку витрат відповідно до п. 138.2 ст. 138 Кодексу (акти виконаних робіт, банківські виписки тощо), що не заперечувалось відповідачем.
На підтвердження здійснення втрат по встановленню лічильників позивачем також долучено до матеріалів справи наступні документи: оборотно-сальдові відомості по рахунку 1533, картки рахунку, акти прийняття в експлуатацію робіт по встановленню побутових газових лічильників, договори за відповідальне зберігання, акти приймання-передачі, видаткова і прибуткова накладні, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, акт приймання виконаних будівельних робіт, договори найму (оренди) транспортного засобу, договір про виконання підрядних робіт з встановлення лічильників, акт форми КБ-2в, підсумкова відомість ресурсів, акт здачі прийняття робіт (надання послуг), звіт про розхід основних матеріалів в будівництві у співставленні з виробничими нормами по об'єкту (площадці), рахунок-фактура, накладна на внутрішнє переміщення, наказ про закріплення автомобілів, подорожні листи, акти приймання-передачі основних засобів (т. 2, а.с. 29-79).
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивачем правильно обраховано розмір прибутку, на який поширюється пільга, визначена у п. 154.8 ст. 154 ПК України.
Крім цього, в постанові старшого слідчого з ОВС п'ятого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань МГУ ДФС - ЦО з ОВП, капітана податкової міліції І.Б. Брудного про закриття кримінального провадження від 31.07.2015 року (т. 1, а.с. 180-187) зазначено, що «згідно з висновком судово-економічної експертизи №4769 від 25.03.2015 р., висновки акту №237/28-06-41-10/03349039 від 20.05.2014 року щодо порушень вимог пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 154.8 ст. 154 ПК України, які стосуються заниження податку на прибуток за період 2013 року на суму 1985107,00 грн. у зв'язку із необґрунтованим застосуванням пільги податку на прибуток документально та нормативно не підтверджуються. Зокрема експерти вказали, що твердження перевіряючи щодо необхідності ведення окремого обліку доходу (прибутку), який звільняється від оподаткування є необґрунтованим. Експертами документально підтверджується задекларований показник у рядку 09 ПЗ «Прибуток, звільнений від оподаткування, або збиток від діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування» декларації з податку на прибуток ПАТ «Львівгаз» за 2013 рік в сумі 12763618,00 грн. та відповідає фактичним витратам на встановлення побутових лічильників газу на виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» та відповідно до Інвестиційної програми на 2013 рік в сумі 10853685,00 грн. та на приєднання розподільчих газопроводів в сумі 1909933,00 грн. Отже, досудовим слідством встановлено, що податковим органом під час перевірки ПАТ «Львівгаз» неправомірно встановлено, що прибуток ПАТ «Львівгаз» звільнений від оподаткування являється різницею між доходами та витратами пов'язаними з отриманням таких доходів, а не шляхом зменшення прибутку на фактичні витрати як це передбачено п. 154.8 ст. 154 ПК України».
Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведених обставин суд вважає, що донарахування контролюючим органом податку на прибуток в сумі 1985107,00 грн. та штрафних санкцій в сумі 992553,50 грн. є необґрунтованим, що свідчить про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0000194110/8800 від 16.06.2014 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання в розмірі 2977660,50 грн.
Стосовно позовних вимог щодо скасування податкового повідомлення-рішення СДПІ з ОВП у м. Львові №0000194110/8800 від 16.06.2014 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання в розмірі 770698,50 грн., суд зазначає наступне.
За результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» контролюючим органом встановлено порушення пп.14.1.39 п. 14.1 ст. 14, п. 46.1, п. 46.5 ст. 46, пп. 47.1.1 п. 47.1 ст. 47, п. 48.1 ст. 48, п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України та Порядку заповнення та подання уточнюючої Декларації з податку на прибуток у зв'язку із поданням у листопаді 2013 року уточнюючої Декларації з податку на прибуток за три квартали 2012 року від 08.11.2013 року №9087741935, платником подвоєно рядок 26 Декларації, в результаті чого безпідставно зменшено податкове зобов'язання по податку на прибуток підприємства, що призвело до неіснуючої переплати по податку на прибуток на суму 513799,00 грн.
Перевіркою питання ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» подання уточнюючих декларацій з податку на прибуток підприємства протягом 2013 року встановлено, що платником подавалися уточнюючі Декларації до звітних Декларацій: за три квартали 2012 року та за 2012 рік, у зв'язку із самостійним виправленням помилок, що відображаються у рядку 23, у рядку 24, у рядку 25 та у рядку 26 розділу «Самостійне виправлення помилок» Декларації.
Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
Згідно п. 46.1 , п. 46.5 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Підпунктом 47.1.1 п. 47.1 ст. 47 ПК України визначено, що відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи.
Відповідно до п. 48.1 ст. 48 ПК України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Згідно з п. 50.1 ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Декларації з податку на прибуток підприємства складалися ПАТ «Львівгаз» згідно форми, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 р. №1213 та подавалися засобами електронного зв'язку в електронній формі.
Згідно поданої ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» Декларації за три квартали 2012 року від 08.11.2012 року №9069815579, в розділі «самостійне виправлення помилок» у рядках 23, 24, 25, 26 платником показники не відображались.
Як вбачається із поданої нової звітної Декларації за 2012 р. від 09.02.2013 р. №9087219303 у розділі «Самостійне виправлення помилок» показники відображено наступним чином:
У рядку 23 «Збільшення податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (позитивне значення (рядок 16 - рядок 16 Податкової декларації, яка уточняється) + позитивне значення (ряд 22 - ряд 22 Податкової декларації, яка уточнюється) або рядок (сума рядка) 23 з додатка ВП до Податкової декларації» на суму 207021 грн.,
у рядку 24 «Сума штрафу при відображенні недоплати у складі Податкової декларації, що подається за звітний (податковий) період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання (повинна дорівнювати рядку (сумі рядків) 24 додатка ВП до Податкової декларації)» на суму 10351 грн.,
у рядку 25 «Пеня, нарахована на виконання вимог пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України» на суму 10044 грн.
у рядку 26 «Зменшення податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (від'ємне значення (ряд 16 - ряд 16 Податкової декларації, яка уточнюється + від'ємне значення (ряд 22 - ряд 22 Податкової декларації, яка уточнюється або рядок (сума рядків) 26 з додатка ВП до Податкової декларації» на суму 513799 грн.
Крім цього, платником подано уточнюючу Декларацію за три квартали 2012 р. від 08.11.2013 р. №9087741935 та у розділі «самостійне виправлення помилок» рядки 23, 24, 25 платником не заповнювалися, а у рядку 26 відображено суму 513799 грн.
З урахуванням наведеного, суд погоджується із доводами контролюючого органу, що в результаті проведених коригувань підприємством задекларовано по рядку 26 суму зменшення податкового зобов'язання (звітного) податкового періоду, що уточнюється на 513799,00 грн., що в свою чергу, призвело до заниження податкового зобов'язання та виникнення на особовому рахунку ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» з податку на прибуток підприємств необґрунтованої переплати, яка складає 513799,00 грн.
В той же час, суд не приймає до уваги покликання позивача на лист №24-4539 від 24.06.2014 р. до СДПІ з ОВП у м. Львові, оскільки такий був надісланий після винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що підстави для скасування податкового повідомлення-рішення №0000194110/8800 від 16.06.2014 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання за основним платежем в розмірі 513799,00 грн. та штрафними санкціями в розмірі 256899,50 грн. у суду відсутні. Тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог статті 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково, а саме визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000194110/8800 від 16.06.2014 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання в розмірі 2977660,50 грн., а в решті позовних вимог - відмовити.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачу відмовлено.
Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 160-163,167 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів №0000194110/8800 від 16.06.2014 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання в розмірі 2977660,50 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити із Державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» (вул. Золота, 42, м. Львів, 79039, код ЄДРПОУ 03349039) судовий збір у розмірі 3870 (три тисячі вісімсот сімдесят) грн. 32 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 30.11.2015 року.
Суддя Клименко О.М.