Постанова від 24.11.2015 по справі 809/4150/15

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" листопада 2015 р. Справа № 809/4150/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

за участю секретаря Волочій Л.І.

за участю сторін:

представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача: Богусевич Г.С.

представника третьої особи відділу містобудування та архітектури Калуської РДА: не з'явився

представника третьої особи - ОСОБА_4: ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_6

до відповідача: Управління державної архітектурно-будівельної інспеції у Івано-Франківській області

третіх осіб відділу містобудування та архітектури Калуської РДА, ОСОБА_4

про визнання протиправною та скасування реєстрації №06212199899 від 24.10.2012 року,-

ВСТАНОВИВ:

30.09.2015 року ОСОБА_6 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області, третіх осіб відділу містобудування та архітектури Калуської РДА, ОСОБА_4 про визнання протиправною та скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт ОСОБА_4 із будівництва індивідуального житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_1, зареєстрованого управлінням державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області 24.10.2012 року за № ІФ 06212199899 в єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, суду пояснили, що ОСОБА_6 є власником земельної ділянки по АДРЕСА_2, на якій збудовано житловий будинок та господарські будівлі. Забудівником сусідньої земельної ділянки є ОСОБА_4 по АДРЕСА_1, яка здійснює будівництво індивідуального житлового будинку. Пояснили, що позивач звернулась із скаргою до Управління ДАБІ в Івано-Франківській області щодо незаконного будівництва ОСОБА_4 Листом від 08.09.2015 року Управління ДАБІ в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_6, що будівельний паспорт для будівництва індивідуального житлового будинку та господарської будівлі, виданий відділом містобудування та архітектури Калуської РДА від 09.10.2012 року №84/09-10.12 замовнику ОСОБА_4 з порушенням ДБН 360-92** «Містобудування.Планування і забудова міських і сільських поселень», а саме: порушено відстань між господарськими будівлями, що становить 1,6м, а повинна становити 8м. Таким чином, реєстрація повідомлення про початок виконання будівельних робіт ОСОБА_4 здійснена Управлінням ДАБІ в Івано-Франківській області на підставі будівельного паспорта, який суперечить державним будівельним нормам, а тому є незаконною та підлягає скасуванню. Крім того, стосовно виявлених відповідачем порушень державних стандартів, норм та правил щодо відстані від господарської будівлі ОСОБА_6 до межі земельної ділянки, яка становить 60 см, пояснили, що дана господарська будівля була збудована ще у 1996 року чоловіком позивача і у зв»язку з його смертю та втратою будівельного паспорта на дану забудову ОСОБА_6 у 2001 році оформила новий будівельний паспорт замість втраченого. При цьому невідповідність відстані в 1 м зумовлена зміщенням третьою особою межі земельної ділянки, дії якої оскаржуються в порядку цивільного судочинства. На підставі наведеного позов просили задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з мотивів, викладених у письмовому запереченні. Суду пояснила, що ОСОБА_4 подала до Управління повідомлення про початок виконання будівельних робіт із будівництва індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1, яке відповідно після перевірки повноти даних було зареєстроване. Зазначила, що згідно ДБН 360-92** «Містобудування.Планування і забудова міських і сільських поселень» дод.3.1 відстань між належною позивачу будівлею та будівництвом ОСОБА_4 становить 1,6м, тобто відділом містобудування та архітектури Калуської РДА видано будівельний паспорт із порушенням вимог закону. Крім того, звернула увагу суду на те, що порушення вимог закону у сфері містобудування існують також зі сторони ОСОБА_6, за що останню притягнено до адміністративної відповідальності за виконання будівельних робіт із порушенням державних стандартів, норм та правил, оскільки відстань від господарської будівлі до межі земельної ділянки становить 60 см, а повинно бути не менше 1 м. В задоволенні позову просила відмовити.

Представник третьої особи - ОСОБА_4 у судовому засіданні проти позову заперечив, суду пояснив, що ОСОБА_4 проводить будівництво індивідуального житлового будинку та господарських будівель на підставі будівельного паспорта №84/09-10.12 від 09.10.2012 року та зареєстрованого повідомлення про початок виконання будівельних робіт №06212199899 від 22.10.2012 року. Зазначив, що порушення з боку будівництва існують у ОСОБА_6, котра порушила відстань від земельної ділянки ОСОБА_4 А тому відсутні законні підстави для задоволення даного позову.

Представник третьої особи - відділу містобудування та архітектури Калуської РДА в судове засідання не з'явився, правом на подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався. Заяв та клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не надав. Документи, які надсилалися до відділу містобудування та архітектури Калуської РДА, повернулися до суду з відміткою "Укрпошта" - "за закінченням терміну зберігання", хоча виклик здійснювався за адресою, зазначеною в ЄДРПОУ. Згідно правил ч.4 ст.33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відділ містобудування та архітектури Калуської РДА належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.

Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_6 являється власником житлового будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_2, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 від 08.04.1994 року (а.с.11).

Суміжним власником земельної ділянки по АДРЕСА_1 є ОСОБА_4, що підтверджується договором дарування даної земельної ділянки у власність від 01.06.2012 року №498, державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 від 16.11.2006 року (а.с.106-108, 70).

08.10.2012 року ОСОБА_4 звернулась із заявою та доданими до неї відповідними додатками до начальника відділу містобудування та архітектури Калуської РДА про видачу будівельного паспорта щодо забудови земельної ділянки (а.с.69).

09.10.2012 року начальником відділу містобудування та архітектури Калуської РДА ОСОБА_7 видано ОСОБА_4 будівельний паспорт №84/09-10.12 на будівництво індивідуального житлового та господарських будівель по АДРЕСА_1 (а.с.65).

Додатком 1 до даного будівельного паспорта «Вимоги до забудови земельної ділянки» встановлено, зокрема, що мінімально допустимі відстані від об'єкта, який проектується до меж земельної ділянки становить 1,6м та мінімально допустима відстань від об'єкта, який проектується, до існуючих будинків та споруд - 8м (а.с.67).

На підставі даного будівельного паспорта за заявою ОСОБА_4 22.10.2012 року Інспекцією ДАБК в Івано-Франківській області зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ІФ 06212199899 (а.с.41).

З січня 2015 року позивач неодноразово зверталась із заявами до Управління ДАБІ в Івано-Франківській області з приводу законності будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1, яке здійснюється ОСОБА_4 (а.с. 152-153, 147-151, 154-155).

Так, працівниками Управління ДАБІ в Івано-Франківській області проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил господарської будівлі по АДРЕСА_1, якою встановлено, що у будівельному паспорті ОСОБА_4, виданому відділом містобудування та архітектури Калуської РДА 09.10.2012 року №84/09-10.12, відстані між господарськими будівлями становлять 1,6м, а повинна становити 8м, чим порушено вимоги ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Відповідач письмово повідомив позивача про виявлені порушення листом від 08.09.2015 року (а.с.9).

Крім того, судом встановлено, що 12.02.2015 року за заявою ОСОБА_4 від 27.01.2015 року працівниками Управління ДАБІ в Івано-Франківській області проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з будівництва ОСОБА_6 господарської будівлі по АДРЕСА_2, якою встановлено, що виконання будівництва господарської будівлі у 1996 році здійснено у невідповідності до будівельного паспорта, а саме господарська будівля розміщена на відстані 60см від межі земельної ділянки, чим порушено п.1 ч.1 ст.25 Закону України «Про основи містобудування» (а.с. 134).

19.02.2015 року на підставі виявлених порушень та з метою їх усунення Управлінням ДАБІ в Івано-Франківській області винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення №27/1009/02-43/2015, якою ОСОБА_6 визнано винною та накладено адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.96 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 170,00грн. (а.с.135).

При вирішенні даного спору, суд виходив з наступного регулювання спірних правовідносин.

У відповідності до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України за №439/2011 від 08.04.2011 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.

Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI від 17.02.2011 року (далі - Закон №3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника (ч.2 ст.27 Закону №3038-VI).

Згідно із ч.3 ст.27 Закону №3038-VI надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (4 ст.27 Закону №3038-VI).

Відповідно до статті 27 вказаного Закону наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 року розроблено та затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

В п.1.2 даного Порядку зазначено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (п.1.3 Порядку).

Згідно із п.2.1 цього Порядку видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Відповідно до п.2.3 Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Згідно із п.2.9 вказаного Порядку до складу будівельного паспорта входять: пакет документів, наданий замовником відповідно до пунктів 2.1, 2.2 цього розділу; схема забудови земельної ділянки, наведена у додатку 3 до цього Порядку; пам'ятка замовнику індивідуального будівництва.

Будівельний паспорт підписується керівником відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури та реєструється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у журналі реєстрації будівельних паспортів (п.2.12 та п.2.14 Порядку).

Відповідно до п.2.16. після направлення замовником відповідно до статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідних органів Держархбудінспекції України будівельний паспорт є підставою для виконання будівельних робіт.

З аналізу наведених вище норм суд дійшов висновку, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки після направлення повідомлення про початок будівельних робіт є підставою для виконання таких робіт та є рішенням суб»єкта владних повноважень в розумінні ст.2, ст.17 КАС України, яке приймається таким органом на підставі поданих документів (заяви, ескізних намірів забудови, проекту будівництва, правовстановлюючих документів тощо) стосовно конкретної особи.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.34 Закону №3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

Згідно із ч.5 ст.41 Закону №3038-VI орган державного архітектурно-будівельного контролю у своїй діяльності взаємодіє з органами виконавчої влади, що здійснюють контроль за дотриманням природоохоронних, санітарно-гігієнічних, протипожежних вимог, вимог у сфері охорони праці, енергозбереження та інших вимог, передбачених законом, а також з органами внутрішніх справ, прокуратури, державної статистики та іншими правоохоронними і контролюючими органами.

Пунктом 6 ч.12 ст.41 Закону №3038-VI передбачено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право, зокрема, скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Процедуру виконання будівельних робіт визначає Порядок виконання будівельних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №466 від 13.04.2011 року

Відповідно до п.1 даного порядку будівельні роботи - це роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання замовником за формою згідно з додатком 1 повідомлення про початок виконання будівельних робіт Держархбудінспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта (п.2 зазначеного Порядку).

Згідно із абз.11 п.6 Порядку у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації повідомлення інформація, яка зазначалася в ньому, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у повідомленні), наведених у повідомленні, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення підлягає скасуванню Інспекцією.

Інспекція скасовує реєстрацію повідомлення шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про його реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення нею факту подання недостовірних даних, наведених у повідомленні, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом (абз.12 п.6 Порядку).

Відповідно до абз.13 п.6 Порядку Інспекція скасовує реєстрацію повідомлення за рішенням суду про скасування реєстрації повідомлення, що набрало законної сили.

Враховуючи те, що Управлінням ДАБК в Івано-Франківській області 22.10.2012 року зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт за № ІФ 06212199899 на підставі будівельного паспорта №84/09-10.12 від 09.10.2012 року, який виданий ОСОБА_4Я з грубим порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил, що встановлено відповідачем, то така реєстрація повідомлення про початок виконання будівельних робіт на підставі неналежно затвердженого будівельного паспорта, є протиправною, а позовна вимога про скасування такої реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт підлягає задоволенню.

Стосовно доводів представника відповідача та представника третьої особи про порушення норм ДБН, допущені позивачем під час здійснення будівництва господарської будівлі, суд зазначає, що вказана обставина не спростовує порушення вимог ДБН, допущених при видачі ОСОБА_4 будівельного паспорту. Крім того, між ОСОБА_6 та ОСОБА_4 в судовому порядку вирішується спір про право в частині визначення меж земельної ділянки, вирішення якого може нівелювати виявлені порушення ДБН стосовно ОСОБА_6

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт ОСОБА_4 із будівництва індивідуального житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_1, зареєстрованого управлінням державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області 24.10.2012 року за № ІФ 06212199899 в єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 30.11.2015 року.